Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Starszy specjalista w Wydziale Utrzymania Departamentu Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej
Doradztwo w zakresie retencji i zagospodarowania wód opadowych firmy Arcadis

Ponad 97 mln zł z UE na gospodarkę wodno-ściekową w woj. świętokrzyskim

a+a-    Powrót       06 czerwca 2019       Woda   

Ponad 97 mln zł unijnego dofinansowania otrzymało 14 świętokrzyskich gmin na projekty związane z gospodarką wodno-ściekową. Pieniądze zostaną przeznaczone, m.in. na przebudowę sieci kanalizacyjnych oraz budowę instalacji do zagospodarowania komunalnych osadów ściekowych.

O rozstrzygnięciu konkursu dotyczącego projektów z działania gospodarki wodno-ściekowej poinformował w środę marszałek woj. świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski. Zaznaczył, że zarząd województwa podjął uchwałę o zwiększeniu alokacji przewidzianej na konkurs – pierwotnie miało to być 60 mln zł – dzięki czemu wsparcie otrzymają wszystkie pozytywnie ocenione projekty.

Dysproporcja w regionie

Jak mówił Bętkowski, w województwie "jest pewnego rodzaju dysproporcja, jeżeli chodzi o zaopatrzenie w wodę i odprowadzenie ścieków". - Żeby to w jakiś sposób wyrównać czy naprawić, potrzeba ok. 1 mld zł – powiedział. Dodał, że w stosunku do szacowanego zapotrzebowania, wsparcie ponad 97 mln zł może nie jest kwotą, która "załatwi te problemy, natomiast na pewno w jakiś sposób je złagodzi". Ocenił, że w tych gminach nastąpi, m.in. modernizacja oczyszczalni ścieków czy innych urządzeń związanych z gospodarką wodno-ściekowej.

W konkursie wpłynęło 16 projektów, z czego 14 oceniono pozytywnie – 13 zadań dotyczących oczyszczania ścieków oraz jeden projekt z zakresu zagospodarowania komunalnych osadów ściekowych. Największe wsparcie (25 mln zł) na uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w aglomeracji Skorzeszyce trafi do gminy Górno. Z kolei samorząd Nowej Słupi otrzymał 14,7 mln zł na przebudowę istniejącej oczyszczalni ścieków w Starej Słupi oraz rozbudowę sieci wodno-ściekowej znajdującej się na terenie gminy.

Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.(PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

We wrześniu 13. Konferencja Metody zagospodarowania osadów ściekowych (03 lipca 2019)Sposoby na zwiększenie wykorzystania biogazu w oczyszczalniach ścieków (27 maja 2019)Obligatoryjna produkcja energii z osadów ściekowych? Wod-kan jest na to gotowy (15 maja 2019)Jaka przyszłość czeka biogazownie w Polsce? (10 maja 2019)Rzeszów uruchomił suszarnię osadów ściekowych za 64 mln zł (10 maja 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony