Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
23.01.2021 23 stycznia 2021

Porozumienie w sprawie Funduszu InvestEU

   Powrót       09 grudnia 2020       Management   

W poniedziałek wieczorem negocjatorom Parlamentu i Rady Europejskiej udało się osiągnąć porozumienie w sprawie nowego programu InvestEU, który wspiera inwestycje i ułatwia dostęp do funduszy.

Program InvestEU w latach 2021-2027 wesprze strategiczne, zrównoważone i innowacyjne inwestycje oraz rozwiąże problemy niedoskonałości rynku, niedostatecznego poziomu inwestycji i luk inwestycyjnych w docelowych sektorach.

Zwracając uwagę na ryzyko problemów z wypłacalnością, w obliczu którego staje wiele firm podczas kryzysu wywołanego pandemią, posłowie prowadzący negocjacje z ramienia Komisji Budżetowej oraz Gospodarczej i Monetarnej nalegali na wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw dotkniętych sytuacją.

Wsparcie dla zrównoważonych inwestycji

Negocjatorzy zgodzili się, że wsparcie pochodzące z programu InvestEU powinno zostać przeznaczone na zrównoważone inwestycje, które pozytywnie wpływają na środowisko, klimat i społeczeństwo. Wszystkie inwestycje mają hołdować zasadzie „nie czyń poważnych szkód”, co oznacza, że nie mogą one mieć negatywnego wpływu na środowiskowe i społeczne cele UE.

Ponadto, posłowie ustalili, że program InvestEU ma również przyczynić się do realizacji celu zainwestowania przynajmniej 30 proc. unijnych funduszy na ochronę klimatu od 2027 roku.

Dodatkowe inwestycje o wartości ok. 400 miliardów euro

Zagwarantowane przez UE 26 mld euro (w cenach bieżących) ma uruchomić dodatkowe inwestycje o wartości 400 mld euro na terenie całej Unii i być przeznaczone na poniższe cele programowe:

  1. Zrównoważona infrastruktura: 37,8 proc. (ok. 9,9 mld euro)
  2. Badania, innowacja i cyfryzacja: 25,1 proc. (ok. 6,6 mld euro)
  3. MŚP: 26,4 proc. (ok. 6,9 mld euro)
  4. Inwestycje społeczne i umiejętności: 10,6 proc. (ok. 2,8 mld euro).

Ponadto, Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI), który wesprze wdrożenie programu InvestEU, otrzyma dodatkowe 375 mld euro.

- Do odbudowy gospodarki potrzebne są nie tylko środki publiczne, ale także prywatne. Dzięki InvestEU uda się zainwestować w kluczowe dla UE projekty kwotę około 400 mld euro. Jestem szczególnie dumna z faktu, że udało nam się zawrzeć w porozumieniu inwestycje w infrastrukturę społeczną, przeznaczyć znaczną cześć wsparcia dla MŚP oraz zaoferować wsparcie kapitałowe firmom najciężej dotkniętych przez pandemię. A wszystko to przy jednoczesnym zadbaniu o to, żeby wysokie standardy UE dotyczące środowiska zostały zachowane – mówi Irene Tinagli (S&D, Włochy), negocjatorka z ramienia Komisji Gospodarczej i Monetarnej.

Czytaj: Brak krajowej strategii klimatycznej blokuje prywatne zielone inwestycje

Kolejne kroki

Porozumienie musi zostać zatwierdzone przez Komisję Gospodarczą i Monetarną oraz Komisję Budżetową, a następnie przyjęte w drodze głosowania plenarnego. Rada Europejska musi również zaakceptować umowę.

Źródło: Parlament Europejski - Biuro w Polsce

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Wałbrzych przystąpił do programu EBOR „Zielone miasta” (15 stycznia 2021)Warszawa rozpoczyna projekt „Zielone Miasta” (10 grudnia 2020)Brak krajowej strategii klimatycznej blokuje prywatne zielone inwestycje (08 grudnia 2020)Apel o włączenie biopaliw z surowców rolnych do zielonej taksonomii (03 grudnia 2020)PIPC: w 2019 r. mniejsze emisje zanieczyszczeń w połowie badanych firm chemicznych (02 grudnia 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony