Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Systemy kogeneracyjne na biogaz i gaz ziemny firmy Centrum Elektroniki Stosowanej CES
Smart Room Heating - aplikacja, która wspiera wydajność pomp ciepła firmy Glen Dimplex Polska

Jest porozumienie ws. neutralności klimatycznej UE do 2050 r. Polska wyjątkiem

a+a-    Powrót       13 grudnia 2019       Powietrze i klimat   

Polska uzyskała zwolnienie z zasady stosowania polityki neutralności klimatycznej już w roku 2050, zgodnie ze swoimi celami - mówił premier Mateusz Morawiecki po zakończeniu pierwszego dnia szczytu UE w Brukseli.

Państwa Unii Europejskiej porozumiały się podczas posiedzenia Rady Europejskiej w Brukseli(1) ws. wyznaczenia celu neutralności klimatycznej do 2050 r. Szef RE Charles Michel poinformował jednak, że Polska potrzebuje więcej czasu ws. neutralności klimatycznej i dodał, że do tego tematu Rada Europejska powróci na szczycie w czerwcu 2020 r.

- Do konkluzji wpisany został wyjątek, czyli reguła, zasada, która musi być uwzględniana w procesie legislacyjnym - co jest zapisane w punkcie trzecim konkluzji, a mianowicie, że Polska będzie w swoim tempie dochodzić do neutralności klimatycznej - mówił Morawiecki. Zastrzegł jednak, że Polska nie przedstawiła ostatecznej daty dojścia do neutralności klimatycznej.

100 mld euro w Funduszu Sprawiedliwej Transformacji

Premier podkreślił, że we wnioskach ze szczytu pojawił się zapis o stworzeniu Funduszu Sprawiedliwej Transformacji w wysokości 100 mld euro na najbliższą 7-letnią perspektywę finansową na wsparcie transformacji energetycznej. - Wiemy, że znaczna część z tego funduszu - trudno dzisiaj przesądzać jaka, ale na pewno bardzo istotna część z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji - przypadnie właśnie Polsce - mówił.

Morawiecki poinformował, że we wnioskach znalazł się także zapis o przeznaczeniu przez Europejski Bank Inwestycyjny dużych środków na transformację energetyczną oraz pojawiło się bezpośrednie odniesienie do energetyki jądrowej, co wsparła m.in. Polska, Czechy czy Francja.

W piątek oficjalnie kończy się także szczyt klimatyczny ONZ COP25. Więcej tutaj.

Premier w rozmowie z dziennikarzami podkreślał, że na mocy konkluzji szczytu UE Polska będzie mogła przeprowadzić transformację energetyczną tak, żeby była ona "bezpieczna i korzystna gospodarczo".

Deklarował, że polska transformacja energetyczna będzie także przeprowadzana w oparciu o własne środki.

Z Brukseli Mateusz Roszak (PAP)

Przypisy

1/ Rada Europejska, 12–13 grudnia 2019 roku
https://www.consilium.europa.eu/pl/meetings/european-council/2019/12/12-13/

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Sprawiedliwa transformacja energetyczna po polsku (28 stycznia 2020)KE traktuje gaz ziemny jako paliwo przejściowe w procesie transformacji energetycznej (21 stycznia 2020)Miliardy euro na transformację energetyczną - tylko dla zaangażowanych (15 stycznia 2020)Sejmowa Komisja Ochrony Środowiska przeciwna uchwałom o kryzysie i alarmie klimatycznym (13 stycznia 2020)Pierwsze doniesienia o propozycji Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (09 stycznia 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony