
19 września 2023 r. Rada Unii Europejskiej i Parlament Europejski osiągnęły wstępne porozumienie polityczne w sprawie dyrektywy, która ma wzmocnić pozycję konsumentów w kontekście zielonej transformacji.
W mandacie przewidziano zwiększenie praw konsumentów poprzez modyfikację dyrektywy o nieuczciwych praktykach handlowych (ang. Unfair commercial practices directive, UCPD) oraz dyrektywy o prawach konsumentów (ang. Consumer Rights Directive, CRD) i dostosowanie ich do priorytetów zielonej transformacji.
Wstępne porozumienie musi być teraz zatwierdzone i formalnie przyjęte przez obie instytucje. Państwom członkowskim daje to wystarczająco dużo czasu na dostosowanie się do zmian w przepisach z okresem transpozycji, wynoszącym 24 miesiące.
Najważniejsze zmiany obejmują włączenie nieuczciwych roszczeń, opartych na kompensacji emisji gazów cieplarnianych do listy zakazanych praktyk. Oznacza to, że przedsiębiorcy nie będą mogli wprowadzać w błąd konsumentów twierdzeniami o neutralnym, zmniejszonym lub poprawionym wpływie produktów na środowisko, opierając się na niezweryfikowanych programach kompensacyjnych.
Dodatkowo, w celu zwiększenia przejrzystości i monitorowania twierdzeń, związanych z efektywnością środowiskową, wprowadzono ulepszenia w kwestii definicji kluczowych elementów systemu certyfikacji etykiet zrównoważonego rozwoju. Ma to pozwolić na wiarygodny rozwój etykiet informujących konsumentów o ekologicznych aspektach produktów.
Kompromisowy tekst jasno określa odpowiedzialność przedsiębiorców za informowanie lub brak informowania o przedwczesnej dezaktualizacji produktu, niepotrzebnych aktualizacjach oprogramowania czy nieuzasadnionym obowiązku zakupu części zamiennych od oryginalnego producenta. Praktyki te zostaną zakazane, a przedsiębiorcy będą ponosili odpowiedzialność tylko wtedy, gdy będą dostępne informacje na temat cech konstrukcyjnych, prowadzących do takich sytuacji.
30 marca 2022 r. Komisja Europejska przedstawiła wniosek dotyczący dyrektywy, która ma wzmocnić pozycję konsumentów w kontekście zielonej transformacji. Wniosek ten jest kluczowym elementem nowego programu na rzecz konsumentów na rok 2020 oraz planu działania UE dotyczącego gospodarki o obiegu zamkniętym. Stanowi integralną część Europejskiego Zielonego Ładu.

Redaktor