Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Technolog w Zakładzie Mechaniczno-Biologicznego Przetwarzania Odpadów Prospreco Polska sp. z o.o.
Systemy kogeneracyjne na biogaz i gaz ziemny Centrum Elektroniki Stosowanej CES

Poselski projekt z obowiązkowym oznaczaniem frakcji odpadowej na opakowaniach

a+a-    Powrót       01 czerwca 2020       Odpady   

Posłowie KO chcą, aby producenci opakowań umieszczali na nich obowiązkowo oznaczenie frakcji, do której dane opakowanie powinno trafić. Rozwiązanie ma m.in. usprawnić selektywną zbiórkę odpadów.

Posłowie Koalicji Obywatelskiej złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami(1), który ma na celu zobowiązanie przedsiębiorców wprowadzających produkty w opakowaniach, wytwarzających opakowania lub importujących opakowania do umieszczania na nich oznakowań wskazujących na frakcję odpadów, do której dane opakowanie winno trafić i frakcję odpadów, do której winny trafić odpady zawartego w opakowaniu produktu.

Jak podkreślono w uzasadnieniu projektu, regulacja jest reakcją na sygnały płynące od obywateli, którzy mają problem z poprawną segregacją odpadów. Według badań GUS przeciętny Polak produkuje rocznie 325 kg odpadów komunalnych, z których tylko 94 kg zostaje odebranych lub zebranych selektywnie.

Potrzebna edukacja mieszkańców

Autorzy projektu zwracają uwagę, że wymaga to prowadzenia ze strony samorządów w sposób ciągły szeroko zakrojonych akcji edukacyjnych, wydawania ulotek i instrukcji segregacji odpadów, a także aktywnego szukania informacji przez samych mieszkańców. W efekcie duża liczba mieszkańców rezygnuje z tego powodu z segregacji odpadów w ogóle bądź robi to w sposób nieprawidłowy.

- Z uwagi na złożoność zagadnienia, spowodowaną m.in. złożonością procesu utylizacji i odzysku odpadów oraz różnorodnością materiałów, z których wykonane są produkty i ich opakowania, w tym opakowania i produkty wielomateriałowe, stanowiące później odpad trudno segregowalny, wprowadzenie obowiązku oznaczeń na opakowaniu frakcji, do jakiej winien trafić odpad po danym produkcie czy opakowaniu – w sposób znaczący ułatwi spełnienie obowiązku segregacji odpadów mieszkańcom, a tym samym zwiększy poziom odzysku surowców wtórnych – wskazano w uzasadnieniu.

Zdaniem autorów projektu informacja na opakowaniu o tym, że dany produkt lub opakowanie nie podlega recyklingowi, wpłynie także na wybory dokonywane przez konsumentów, a tym samym stworzy rynkową presję na producentów w celu eliminacji produktów i opakowań najbardziej szkodliwych dla środowiska.

Źródło: Samorząd PAP

Przypisy

1/ Projekt dostępny na stronie Sejmu:
http://orka.sejm.gov.pl/Druki9ka.nsf/Projekty/9-020-167-2020/$file/9-020-167-2020.pdf

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Jaką rolę mógłby odegrać NFOŚiGW w nowym systemie ROP? (10 lipca 2020)Aby wcielić w życie ideę bottle-to-bottle trzeba więcej i dobrej jakości surowca. Masz na to wpływ! (03 lipca 2020)Jak dostosować biznes do zmieniających się wymagań prawnych? (30 czerwca 2020)ROP w Polsce, czyli kolejne propozycje organizacji samorządowych (24 czerwca 2020)BDO i nowy termin złożenia sprawozdań produktowych za rok 2019 (02 czerwca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony