Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Najszerszy wybór podestów i podnośników koszowych firmy ROTHLEHNER
Maszyna kompostująca Oklin GG02 firmy Interseroh Polska

Postęp na drodze do Zero Waste

a+a-    Powrót       25 września 2018       Odpady   

Zrównoważone i dobrze prosperujące miasta przyszłości docelowo mają stać się miastami bezodpadowymi. Przywódcy 25 światowych metropolii należących do organizacji C40 Cities(1) podpisali deklarację zobowiązującą do ograniczenia ilości wytwarzanych odpadów.

Przedstawiona podczas Global Climate Action Summit w San Francisco deklaracja(2) zobowiązuje do zmniejszenia ilości generowanych odpadów komunalnych o 15 proc. do 2030 r. oraz zmniejszenia ilości odpadów komunalnych kierowanych na składowisko oraz przeznaczonych do obróbki termicznej o co najmniej 50 proc. do 2030 r. (w porównaniu do 2015 r.), a także do recyklingu 70 proc. generowanych odpadów.

Dzięki zero waste redukcja nawet 20 proc. globalnych emisji

Gospodarka odpadami jest jedną z podstawowych usług świadczonych przez samorządy miejskie, w związku z czym przywódcy największych metropolii przekonują, że działania w zakresie gospodarki bezodpadowej są kluczem do spełnienia postanowień Porozumienia paryskiego.

Szacuje się, że przemyślane gospodarowanie odpadami mogłoby przyczynić się do 10-15 proc. redukcji emisji gazów cieplarnianych. - Uwzględniając działania mające na celu ograniczenie wytwarzania odpadów, sektor mógłby przyczynić się do redukcji nawet 20 proc. globalnych emisji – czytamy w deklaracji.

Aby osiągnąć wyznaczone cele, przywódcy światowych metropolii zobowiązali się do realizacji działań, takich jak redukcja strat żywności czy wdrażanie instrumentów mających na celu ograniczenie lub zakaz stosowania wyrobów jednorazowego użytku oraz odchodzenie od wykorzystywania tworzyw sztucznych nienadających się do recyklingu.

Miasta będą co dwa lata składać raport z poczynionych postępów.

Joanna Spiller: Dziennikarz, inżynier środowiska Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Przypisy

1/ Cities Climate Leadership Group (C40) to światowa organizacja zrzeszająca blisko 100 światowych metropolii zaangażowanych w zapobieganie zmianom klimatu. Miasta członkowskie dzielą się rozwiązaniami technicznymi i swoimi doświadczeniami tak, by podejmować efektywne działania. Z polskich miast do organizacji należy Warszawa.2/ Treść deklaracji dostępna na stronie:
https://www.c40.org/other/zero-waste-declaration?utm_source=Press+Release+ZWE&utm_campaign=d1ec281ed6-EMAIL_CAMPAIGN_2018_09_20_09_26_COPY_01&utm_medium=email&utm_term=0_a7b3972a6a-d1ec281ed6-217972209&mc_cid=d1ec281ed6&mc_eid=01ff441394

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Na Dolnym Śląsku otwarto sortownię odpadów za 29 mln zł (15 marca 2019)TSUE odrzucił skargę ws. zwrotu transportu odpadów z Polski do Czech (15 marca 2019)Postawiono zarzuty ws. zanieczyszczenia terenu i spowodowania pożaru odpadów w Legnicy (12 marca 2019)Resort środowiska ujednolica wymagania dla magazynowania odpadów (08 marca 2019)Mikroorganizmy odpowiedzią na problemy z zagospodarowaniem bioodpadów (08 marca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony