Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Recepcjonista/ka SUEZ Polska Sp. z o.o.
Młodszy inspektor w Zespole Ochrony Atmosfery i Powierzchni Ziemi WFOŚiGW w Katowicach

Powstanie Dyrekcja Ochrony Środowiska

a+a-    Powrót       05 grudnia 2017       Management   

Powstanie nowa instytucja: Dyrekcja Ochrony Środowiska - wynika z wtorkowego komunikatu Centrum Informacyjnego Rządu. Odpowiednie rozwiązania przewiduje przyjęta we wtorek przez rząd nowelizacja ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz niektórych innych ustaw.

Zgodnie z komunikatem CIR projektowana ustawa zakłada zwiększenie efektywności i skuteczności działania Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (GDOŚ) i regionalnych dyrektorów ochrony środowiska (RDOŚ). - Nie przewiduje zniesienia GDOŚ i RDOŚ. Nie prowadzi do likwidacji Generalnej Dyrekcji i regionalnych dyrekcji, jako urzędów obsługujących GDOŚ i RDOŚ, ale jedynie do ich przekształcenia - zapewnia CIR.

Służby informacyjne rządu podały, że projekt zakłada powołanie Dyrekcji Ochrony Środowiska (DOŚ), która będzie państwową jednostką budżetową, kierowaną przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. W skład DOŚ będą wchodzić: centrala DOŚ (urząd zapewniający obsługę GDOŚ) i oddziały regionalne DOŚ (urzędy obsługujące RDOŚ). Organizację DOŚ oraz jej statut ma określić minister środowiska, z uwzględnieniem prawidłowego wykonywania zadań przez GDOŚ i RDOŚ.

Na poziomie Dyrekcji skonsolidowane zostaną procesy pomocnicze, które będą realizowane w jej centrali i oddziałach regionalnych. Wskazano, że dotyczyć to będzie przede wszystkim obsługi finansowej i kadrowej, zarządzania majątkiem, remontami i inwestycjami, zamówieniami publicznymi, obsługą informatyczną, audytem, kontrolą zarządczą, zarządzaniem jakością, a także komunikacją, informacjami prawnie chronionymi i bhp.

Zgodnie z komunikatem, nowe regulacje mają obowiązywać po 3 miesiącach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw (kilka przepisów ma wejść w życie w dniu następującym pod dacie ogłoszenia). (PAP)

O projekcie ustawy wprowadzającej zmiany w dotychczasowej organizacji GDOŚ i RDOŚ pisaliśmy tutaj.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Rząd zmienia taktykę w sprawie odpływu azotanów do wód i gleb (11 grudnia 2017)Garbarczyk wiceprezesem BOŚ (07 grudnia 2017)W Kielcach wydział terenowy Dyrekcji Ochrony Środowiska zamiast RDOŚ (27 listopada 2017)Wielki finał „Klonów 2017” BOŚ za nami (24 listopada 2017)Konkurs na dyrektora Białowieskiego Parku Narodowego (21 listopada 2017)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony