Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
03.03.2021 03 marca 2021

W Poznaniu powstał zespół ds. zielonych dachów i ogrodów wertykalnych

   Powrót       11 stycznia 2021       Planowanie przestrzenne   

Władze Poznania powołały zespół, który ma opracować pilotażowy program wsparcia finansowego dla mieszkańców chcących stworzyć na swoich domach zielone dachy lub ogrody wertykalne.

Poznański magistrat poinformował, że w skład powołanego przez prezydenta miasta zespołu wchodzą radni, urzędnicy i społecznicy. Najważniejszym zadaniem grupy jest przygotowanie pilotażowego programu wsparcia finansowego dla mieszkańców chcących stworzyć na swoich domach ogrody wertykalne lub zielone dachy. Zespół ma też opracować propozycję współpracy ze spółdzielniami mieszkaniowymi, właścicielami, zarządcami i administratorami budynków użyteczności publicznej i obiektów wielkopowierzchniowych.

Czytaj też: Zieleń w mieście to nie tylko parki i trawniki

Przewodniczącym powołanej grupy został zastępca dyrektora Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania Przemysław Surdyk. Podkreślił, że członkowie zespołu chcą, aby zielone powierzchnie powstawały na budynkach już istniejących i na dopiero projektowanych. Zaznaczył, że problem zanieczyszczenia powietrza budzi w Polsce coraz większe zainteresowanie opinii publicznej. - Wyzwaniem dla miast jest likwidacja wysp ciepła i zimna, charakterystycznych dla dużych aglomeracji miejskich, wpływających negatywnie na lokalny klimat. Jednym z rozwiązań jest zwiększenie powierzchni biologicznie czynnych oraz zasłanianie łatwo nagrzewających się latem i wychładzających zimą ścian budynków – podkreślił.

Według niego zielone ściany i dachy poprawiają komfort akustyczny, redukując hałas na zewnątrz i wewnątrz budynku. Wskazał, że rośliny oczyszczają powietrze, bo filtrują pyły i przetwarzają dwutlenek węgla w tlen. -Rośliny tworzą naturalną warstwę ogniotrwałą. Dają schronienie ptakom, motylom i pożytecznym owadom, co jest bardzo pożądane, zwłaszcza w zwartej zabudowie miejskiej – wskazał.

W komunikacie magistratu zaznaczono, że zielone powierzchnie poprawiają izolację termiczną budynków, a chroniąc pokrycia domów przed warunkami zewnętrznymi "przedłużają ich żywotność nawet trzykrotnie". Ponadto wskazano, że takie instalacje zatrzymują wodę deszczową w podłożu, w warstwie roślinnej i drenującej, oczyszczając ją i spowalniając odprowadzenie jej do kanalizacji.(PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Stolica podsumowuje działania na rzecz ochrony środowiska w 2020 r. (11 lutego 2021)Kraków: Fusy z kawy na parkowych alejkach (10 lutego 2021)Zbiórka choinek w Krakowie (04 stycznia 2021)Ministerstwo wyłoniło "Miasta z klimatem" (04 listopada 2020)Wrocław i jego „Polityka zieleni bez granic”: strategia, realizacja i ewaluacja (12 października 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony