
© DarSzach
Prekonsultacje będą dotyczyć całości Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. (PEP2040) oraz Krajowego planu na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030 (KPEiK). Celem prekonsultacji ma być określenie „szans, wyzwań oraz działań, narzędzi i środków niezbędnych dla zrównoważonego rozwoju sektora energii”. Ma to być dodatkowy etap zbierania opinii przez rząd. Same dokumenty mają być poddane pełnym konsultacjom publicznym i uzgodnieniom w późniejszym terminie.
Jak informuje MKiŚ, będzie to proces „zbierania opinii dotyczących krajowej wizji niskoemisyjnej transformacji energetycznej w kontekście wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego i suwerenności energetycznej, a także kształtowania wkładu Polski w unijne cele klimatyczno-energetyczne do 2030 r.”. Zainteresowane strony mogą zgłaszać opinie do 30 czerwca 2023 r.
Przypomnijmy, że 3 kwietnia br. została zaprezentowana aktualizacja Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. (PEP2040) w zakresie elektroenergetyki. Dokument został dostosowany do warunków górniczej umowy społecznej i potrzeb sektora.
Scenariusz prognostyczny
Do dyskusji przygotowano scenariusz prognostyczny(1) dla sektora wytwarzania energii elektrycznej. Dokument obejmuje obecne trendy i stanowi punkt wyjścia do dalszych prac nad kompleksową aktualizacją strategii energetycznej. Resort liczy na przedstawienie sugerowanych rozwiązań, popartych argumentacją, danymi i analizami.
Zgodnie z założeniami, zaktualizowana wersja PEP2040 będzie zawierać nowy, czwarty filar – suwerenność energetyczna. Istotnym elementem strategii ma być silniejsza dynamika rozwoju OZE (zwłaszcza zapewniających stabilne dostawy energii), a także infrastruktury sieciowej i magazynowej.
Moce OZE mogą osiągnąć ok. 50 GW w 2030 r. i ok. 88 GW w 2040 r. Już w 2025 r. prawdopodobnie będą stanowić ok. połowę mocy zainstalowanych w Krajowym Systemie Elektroenergetyczym i 68% w 2040 r. Dominującą technologią mocy zainstalowanej w OZE będzie fotowoltaika – ok. 45 GW. Rozwój nowych projektów energetyki wiatrowej na morzu będzie skutkował przyrostem mocy do ok. 18 GW w 2040 r. Równocześnie może nastąpić wzrost mocy wiatrowych na lądzie do ok. 20 GW. Produkcja z OZE będzie pokrywać zapotrzebowanie na energię elektryczną w ok. 47% w 2030 r. (ok. 93 TWh) oraz ok. 51% w 2040 r. (ok. 124 TWh).
Czytamy, że „dla pewności dostaw energii i lepszej integracji OZE w systemie średniookresowo może nastąpić zwiększenie poziomu wykorzystania istniejących bloków węglowych”. Podkreślono jednak, że nie przewiduje się budowy nowych.
Ponadto planowane jest przyspieszenie inwestycji infrastrukturalnych służących szybszej i głębszej dywersyfikacji dostaw ropy naftowej i gazu ziemnego, które są niezbędne gospodarce w przejściowym okresie transformacji.
Polska ma dążyć do zastępowania popytu na gaz ziemny i ropę naftową alternatywnymi źródłami energii, tj. wodorem, biometanem, biokomponentami, niskoemisyjnymi paliwami syntetycznymi, energią elektryczną.
Przewiduje się, że nastąpi znacząca dywersyfikacja technologiczna miksu energetycznego w kierunku dekarbonizacyjnym. W 2040 r. źródła zeroemisyjne mogą stanowić ok. 74% mocy zainstalowanych i pokryć ok. 73% zapotrzebowania na energię elektryczną. Jednostkowy współczynnik emisyjności może ulec obniżeniu o ok. 76% w porównaniu do 2021 r. – do ok. 168 kg CO2/MWh w 2040 r.
Do 2040 r. produkcja energii elektrycznej netto może wzrosnąć o ponad 36% w porównaniu z 2022 r. – tj. do ok. 244 TWh, a moc zainstalowana w KSE może ulec ponad dwukrotnemu zwiększeniu – do poziomu ok. 130 GW.
Skumulowane nakłady inwestycyjne na nowe moce do 2040 r. mogą wynieść ok. 726,4 mld zł, z czego ok. 86% nakładów będzie dotyczyć mocy bezemisyjnych, tj. ok. 60% – OZE, a ok. 26% – energetyki jądrowej.

Redaktor
Przypisy
1/ Scenariusz prognostyczny w całości jest dostępny na stronach Ministerstwa Klimatu i Środowiskahttps://www.gov.pl/web/klimat/prekonsultacje-w-zkresie-aktualizacji-dokumentow-strategicznych-kpeikpep2040