Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
25.11.2020 25 listopada 2020

W grudniu odbędzie się druga w tym roku aukcja na premię kogeneracyjną

   Powrót       10 listopada 2020       Energia   

Prezes URE(1) ogłosił aukcję dla nowych i znacznie zmodernizowanych jednostek kogeneracji (Combined Heat and Power, CHP) o mocy od 1 do 50 MW. Aukcja CHP odbędzie się między 10 a 14 grudnia 2020 r.

Tym razem maksymalna ilość energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji, której sprzedaż może zostać objęta premią kogeneracyjną wynosi 14,3 TWh, a jej wartość to blisko 2,8 mld zł.

Sesja aukcji potrwa 3 dni robocze. Otwarcie nastąpi 10 grudnia o godzinie 8:15, a zamknięcie 14 grudnia o godzinie 16:15. Zgodnie z regulaminem aukcji zatwierdzonym przez Ministra Energii w listopadzie 2019 roku, aukcja zostanie przeprowadzona w formie pisemne. Ogłoszenie o aukcji dostępne jest na stronie BIP URE. Formularze ofert zamieszczone są na stronie internetowej URE.

Kogeneracja - Słownik ochrony środowiska

Proces technologiczny polegający na równoczesnym wytwarzaniu energii cieplnej i elektrycznej w elektrociepłowni (w tzw. skojarzeniu). Zapewnia wzrost sprawności energetycznej i prowadzi do mniejszego zużycia paliwa niż w procesach rozdzielnych.
Więcej definicji w Słowniku ochrony środowiska Teraz Środowisko (link otwiera się w nowym oknie)

Każdy z inwestorów może w danej aukcji przedstawić więcej niż jedną ofertę, o ile dotyczą one różnych jednostek kogeneracji. Aukcję wygrywają uczestnicy, którzy zaoferowali najniższą wysokość premii kogeneracyjnej (tj. dopłaty do sprzedawanej energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji) i których oferty łącznie nie przekroczyły 100 proc. wartości lub ilości energii elektrycznej określonej w ogłoszeniu o aukcji oraz 80 proc. ilości energii elektrycznej objętej wszystkimi złożonymi ofertami.

Premie kogeneracyjne

W dniach 14 – 16 grudnia odbędzie się również nabór na premię kogeneracyjną indywidualną dla jednostek kogeneracji od 50 MW mocy elektrycznej zainstalowanej. Nabór Prezes URE ogłosił już we wrześniu.

Natomiast dla wytwórców zainteresowanych systemem wsparcia w formie premii gwarantowanej indywidualnej URE przygotował i udostępnił pakiet informacyjny dotyczący zasad funkcjonowania tego systemu wsparcia.

W czerwcu br. odbyła się pierwsza w 2020 roku aukcja na premię kogeneracyjną za sprzedaż energii elektrycznej wytworzonej w nowych lub znacznie zmodernizowanych jednostkach kogeneracji (wszystkie o mocy zainstalowanej od 1 do mniej niż 50 MW). Maksymalna ilość energii elektrycznej, która mogła zostać objęta premią w tej aukcji, wynosiła 12 TWh, zaś maksymalna wartość tej premii mogła wynieść ponad 2 mld zł. W wyniku rozstrzygnięcia czerwcowej aukcji premią kogeneracyjną objęto blisko 1 TWh energii elektrycznej, a wartość premii wyniosła ok. 39 mln zł.

Pierwsza aukcja na premię kogeneracyjną w nowym systemie wsparcia odbyła się grudniu 2019 roku. W wyniku rozstrzygnięcia tej aukcji, premią objęto ponad 3,6 TWh energii elektrycznej, a wartość premii przyznanej wytwórcom wyniosła blisko 308 mln zł. Wsparcie uzyskały nowe jednostki kogeneracji o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej prawie 32 MW, które zostaną wybudowane po rozstrzygnięciu aukcji, a premia dla nich będzie wypłacana od 2021 do 2038 roku. Maksymalna ilość energii elektrycznej, która mogła zostać objęta premią w tej aukcji wynosiła 6 TWh, zaś maksymalna wartość tej premii mogła wynieść ponad 1 mld zł.

Czytaj: Jakie premie kogeneracyjne będą obowiązywały w 2021 roku?

Źródło: URE

Przypisy

1/ Regulamin aukcji dostępny jest na stronie internetowej URE. Informacje o wynikach aukcji Prezes URE ogłosi w serwisie www.ure.gov.pl niezwłocznie po jej rozstrzygnięciu.
https://bip.ure.gov.pl/bip/kogeneracja/aukcje-chp/3847,Regulamin-aukcji.html

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

W resorcie klimatu i środowiska powstał zespół, by promować m.in. kogenerację z odpadów (19 listopada 2020)Drugą z tegorocznych aukcji OZE wygrały dwie oferty (09 listopada 2020)Marcinkowice: 7 mln zł z POIiŚ na biogazownię (16 października 2020)W perspektywie dekady miks energetyczny będzie znacznie bardziej zróżnicowany (17 września 2020)Jakie premie kogeneracyjne będą obowiązywały w 2021 roku? (17 września 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony