Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Doradca/ekspert w Departamencie Współpracy Regionalnej NFOŚiGW
Maszyna kompostująca Oklin GG02 firmy Interseroh Polska

Prezes Banku Światowego składa rezygnację

a+a-    Powrót       08 stycznia 2019       Zrównoważony rozwój   

Bank Światowy (BŚ) potwierdził w poniedziałek, że jego prezes Jim Yong Kim składa rezygnację na trzy lata przed upływem swej kadencji. Kristalina Georgiewa, dotychczasowa dyrektor wykonawcza Banku, będzie od 1 lutego pełnić obowiązki prezesa BŚ.

Wcześniej w poniedziałek Jim Yong Kim poinformował w wydanym oświadczeniu, że 1 lutego złoży dymisję ze swego stanowiska i przejdzie do firmy, w której "skoncentruje się na inwestycjach w infrastrukturę w krajach rozwijających się". Ani Bank, ani dotychczasowy prezes nie ujawnili, kto będzie jego nowym pracodawcą.

Bank Światowy podczas COP24 zadeklarował podwojenie budżetu na działania związane z klimatem, o czym pisaliśmy tutaj.

Nieoczekiwana decyzja szefa BŚ da prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi, który jest niechętnie usposobiony do instytucji ponadnarodowych, okazję do wskazania nowego prezesa Banku - komentuje AFP. Trump wielokrotnie krytykował BŚ za udzielanie pożyczek pewnym krajom, a zwłaszcza Chinom.

Reuters podaje, że Jim Yong Kim sprzeciwia się Trumpowi w związku z jego polityką klimatyczną, jednak według osób z otoczenia szefa Banku, to on sam postanowił zrezygnować ze stanowiska i nie został do tego zmuszony przez administrację Trumpa.

AFP przypomina, że zwyczajowo szefem BŚ jest Amerykanin, a na czele Międzynarodowego Funduszu Walutowego stoi Europejczyk.

59-letni Jim Yong Kim, który ma dwa doktoraty - z medycyny i antropologii - zarządzał tą instytucją od sześciu lat; został powołany na to stanowisko przez prezydenta Baracka Obamę w 2012 roku. Pod jego rządami BŚ dokonał podniesienia kapitału oraz zaczął korzystać z pomocy sektora prywatnego, by finansować projekty w krajach rozwijających się.

Kim jest też jednym z założycieli organizacji Partners in Health, która w krajach rozwijających się roztacza opiekę medyczną nad ich najbiedniejszymi mieszkańcami. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

NFOŚiGW inwestuje w gospodarkę ściekową poza granicami kraju (25 marca 2019)Ruda Śląska będzie magazynować wody opadowe, budując 21 zbiorników retencyjnych (25 marca 2019)Gniezno: 250 tys. zł na wymianę pieców (22 marca 2019)Piotrków Kujawski: Przebudowa i rozbudowa oczyszczalni ścieków (21 marca 2019)Ponad 3 mln zł na termomodernizację SGGW (20 marca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony