Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista/tka ds. Ochrony Ekosystemów Wodnych WWF
Certyfikacja dla miast ISO 37120 – Smart City firmy Arcadis

Prezes Daca: Skupiamy się teraz na pracownikach, co dotyczy zarówno płac, jak i sprzętu

a+a-    Powrót       07 marca 2019       Woda   

W tym roku Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie przeznaczyło dotąd 15,3 mln zł na zakup sprzętu do prac związanych z utrzymaniem obiektów i urządzeń przeciwpowodziowych w całym kraju. Część nowego wyposażenia trafiła do Dobrzykowa pod Płockiem (woj. mazowieckie) w środkowym biegu Wisły.

Nowy sprzęt, w tym dwa ciągniki, dwie koparki i łódź z urządzeniem do koszenia roślinności wodnej, będzie stacjonował przy pompowni w Dobrzykowie, która w strukturze Wód Polskich podlega Zarządowi Zlewni we Włocławku. Obszar działania tej jednostki obejmuje środkowy odcinek Wisły ze Zbiornikiem Włocławskim, który jest największym sztucznym akwenem w kraju, rozciągającym się na rzece na długości ok. 58 km, od okolic Płocka do Włocławka.

Pomysł stworzenia miejsc wsparcia technicznego

- Po okresie, kiedy się organizowaliśmy, skupiamy się teraz na poprawie warunków pracy pracowników. To dotyczy zarówno warunków płacowych, jak i sprzętowych – powiedział podczas wtorkowego briefingu prasowego w Dobrzykowie Przemysław Daca, prezes Państwowego Gospodarstwo Wodnego Wody Polskie.

Dodał, iż jednym z rozważanych tam pomysłów jest utworzenie w każdym województwie „co najmniej dwa takie miejsca, które byłyby miejscem wsparcia technicznego” dla terenowych jednostek Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. - Tam mogłyby mieścić się przykładowo grupy interwencyjne. Tam też gromadzony byłby sprzęt tak, żeby można było wysyłać te grupy interwencyjne do prac specjalistycznych – wyjaśnił Daca.

8 mln zł dla Zarządu Zlewni we Włocławku

Grzegorz Szymoniuk z departamentu ochrony przed powodzią i suszą Wód Polskich zwrócił uwagę, że w 2018 r. realizowano pogłębianie i udrażnianie koryta Wisły w jej środkowym biegu właśnie w rejonie Płocka. Szymoniuk dodał, że w tym roku Wody Polskie przeznaczyły już na wsparcie działań przeciwpowodziowych na obszarze Zarządu Zlewni we Włocławku ok. 8 mln zł, a środki te wykorzystane zostaną m.in. na prace obejmujące dopływy Wisły, utrzymanie kanałów, koszenie roślinności na wałach przeciwpowodziowych oraz konserwację urządzeń hydrotechnicznych, jak np. pompownie. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Mała retencja zamiast betonowej dżungli (19 czerwca 2019)Wody Polskie monitorują stan wałów przeciwpowodziowych i zbiorników wodnych (23 maja 2019)Umowa na dofinansowanie przeglądu i aktualizacji planów zarządzania ryzykiem powodziowym podpisana (14 maja 2019)Nowy Dyrektor Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry i Wisły (07 maja 2019)Miasta zaczynają własną walkę ze skutkami zmian klimatu (29 kwietnia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony