Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Samodzielne stanowisko pracy ds. ochrony przeciwpowodziowej PGW Wody Polskie
Certyfikacja dla miast ISO 37120 – Smart City firmy Arcadis

Prezes Daca: Skupiamy się teraz na pracownikach, co dotyczy zarówno płac, jak i sprzętu

a+a-    Powrót       07 marca 2019       Woda   

W tym roku Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie przeznaczyło dotąd 15,3 mln zł na zakup sprzętu do prac związanych z utrzymaniem obiektów i urządzeń przeciwpowodziowych w całym kraju. Część nowego wyposażenia trafiła do Dobrzykowa pod Płockiem (woj. mazowieckie) w środkowym biegu Wisły.

Nowy sprzęt, w tym dwa ciągniki, dwie koparki i łódź z urządzeniem do koszenia roślinności wodnej, będzie stacjonował przy pompowni w Dobrzykowie, która w strukturze Wód Polskich podlega Zarządowi Zlewni we Włocławku. Obszar działania tej jednostki obejmuje środkowy odcinek Wisły ze Zbiornikiem Włocławskim, który jest największym sztucznym akwenem w kraju, rozciągającym się na rzece na długości ok. 58 km, od okolic Płocka do Włocławka.

Pomysł stworzenia miejsc wsparcia technicznego

- Po okresie, kiedy się organizowaliśmy, skupiamy się teraz na poprawie warunków pracy pracowników. To dotyczy zarówno warunków płacowych, jak i sprzętowych – powiedział podczas wtorkowego briefingu prasowego w Dobrzykowie Przemysław Daca, prezes Państwowego Gospodarstwo Wodnego Wody Polskie.

Dodał, iż jednym z rozważanych tam pomysłów jest utworzenie w każdym województwie „co najmniej dwa takie miejsca, które byłyby miejscem wsparcia technicznego” dla terenowych jednostek Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. - Tam mogłyby mieścić się przykładowo grupy interwencyjne. Tam też gromadzony byłby sprzęt tak, żeby można było wysyłać te grupy interwencyjne do prac specjalistycznych – wyjaśnił Daca.

8 mln zł dla Zarządu Zlewni we Włocławku

Grzegorz Szymoniuk z departamentu ochrony przed powodzią i suszą Wód Polskich zwrócił uwagę, że w 2018 r. realizowano pogłębianie i udrażnianie koryta Wisły w jej środkowym biegu właśnie w rejonie Płocka. Szymoniuk dodał, że w tym roku Wody Polskie przeznaczyły już na wsparcie działań przeciwpowodziowych na obszarze Zarządu Zlewni we Włocławku ok. 8 mln zł, a środki te wykorzystane zostaną m.in. na prace obejmujące dopływy Wisły, utrzymanie kanałów, koszenie roślinności na wałach przeciwpowodziowych oraz konserwację urządzeń hydrotechnicznych, jak np. pompownie. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Prawie 12 mln zł na usuwanie skutków tegorocznej powodzi dla 11 małopolskich samorządów (24 września 2019)Rząd przyjął założenia do programu zwiększenia retencji w Polsce (11 września 2019)Romanowski: w przyszłości do oszacowania skutków suszy wykorzystane będą nowe technologie (05 września 2019)Dziś susza, jutro powódź. Jak poradzić sobie ze skutkami zmian klimatu? (16 sierpnia 2019)Mała retencja zamiast betonowej dżungli (19 czerwca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony