Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Certyfikacja dla miast ISO 37120 – Smart City firmy Arcadis

Prezydent podpisał nowelę ustawy dot. organizacji COP w Polsce

a+a-    Powrót       03 stycznia 2019       Powietrze i klimat   

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z organizacją w Rzeczypospolitej Polskiej sesji Konferencji Stron Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta. Celem wprowadzanych zmian jest doprecyzowanie sposobu wydatkowania środków z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

24. sesja Konferencji Stron Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu odbyła się w pierwszej połowie grudnia 2018 r. w Katowicach. Redakcja Teraz Środowisko z uwagą śledziła przebieg negocjacji i na bieżąco informowaliśmy o najważaniejszych decyzjach i wydarzeniach w zakładce COP24. Relację podsumowującą wydarzenie można przeczytać tutaj.

Nowelizacja ogranicza się do zmian art. 32 ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z organizacją w Rzeczypospolitej Polskiej sesji Konferencji Stron Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu.

W ust. 1 przywołanego przepisu wskazani są alternatywnie beneficjenci wsparcia, jednak w praktyce zarówno w przypadku Zielonego Funduszu Klimatycznego, jak i Funduszu Adaptacyjnego zarządzanie, powiernictwo w odniesieniu do środków tych Funduszy sprawuje Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju. W celu uniknięcia wszelkich wątpliwości prawnych dotyczących strony, z którą byłaby zawierana umowa wsparcia, proponuje się skonkretyzowanie, że stroną umowy wsparcia może być organizacja powiernicza tych funduszy.

Druga zmiana polega na dodaniu wyrazów: „lub za pośrednictwem innych wielostronnych funduszy rozwojowych”, rozszerza spektrum podmiotów, które mogą być finansowane ze środków przekazanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Trzecia - ma na celu wykreślenie terminu wskazanego na przeznaczenie środków przez NFOŚiGW – 2018 r. Dzięki temu zostanie wprost określone, że pieniądze, które nie zostały przekazane na wsparcie w roku 2018 będzie można przekazać także w roku 2019 (ostatnim roku obowiązywania ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r.).

Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Kurtyka: Podczas COP24 były trzy bardzo trudne momenty, w tym jeden z powodów czysto politycznych (10 stycznia 2019)Prezes Banku Światowego składa rezygnację (08 stycznia 2019)Papież: po COP24 potrzebne pilne porozumienie ws. klimatu (08 stycznia 2019)W miastach jeździ ok. 130 elektrycznych busów, za rok może ich być 4 razy więcej (27 grudnia 2018)Kurtyka: Potrzebna większa skala produkcji baterii litowo-jonowych (18 grudnia 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony