Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Certyfikacja dla miast ISO 37120 – Smart City Arcadis

Prezydent podpisał nowelę ustawy dot. organizacji COP w Polsce

a+a-    Powrót       03 stycznia 2019       Powietrze i klimat   

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z organizacją w Rzeczypospolitej Polskiej sesji Konferencji Stron Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta. Celem wprowadzanych zmian jest doprecyzowanie sposobu wydatkowania środków z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

24. sesja Konferencji Stron Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu odbyła się w pierwszej połowie grudnia 2018 r. w Katowicach. Redakcja Teraz Środowisko z uwagą śledziła przebieg negocjacji i na bieżąco informowaliśmy o najważaniejszych decyzjach i wydarzeniach w zakładce COP24. Relację podsumowującą wydarzenie można przeczytać tutaj.

Nowelizacja ogranicza się do zmian art. 32 ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z organizacją w Rzeczypospolitej Polskiej sesji Konferencji Stron Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu.

W ust. 1 przywołanego przepisu wskazani są alternatywnie beneficjenci wsparcia, jednak w praktyce zarówno w przypadku Zielonego Funduszu Klimatycznego, jak i Funduszu Adaptacyjnego zarządzanie, powiernictwo w odniesieniu do środków tych Funduszy sprawuje Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju. W celu uniknięcia wszelkich wątpliwości prawnych dotyczących strony, z którą byłaby zawierana umowa wsparcia, proponuje się skonkretyzowanie, że stroną umowy wsparcia może być organizacja powiernicza tych funduszy.

Druga zmiana polega na dodaniu wyrazów: „lub za pośrednictwem innych wielostronnych funduszy rozwojowych”, rozszerza spektrum podmiotów, które mogą być finansowane ze środków przekazanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Trzecia - ma na celu wykreślenie terminu wskazanego na przeznaczenie środków przez NFOŚiGW – 2018 r. Dzięki temu zostanie wprost określone, że pieniądze, które nie zostały przekazane na wsparcie w roku 2018 będzie można przekazać także w roku 2019 (ostatnim roku obowiązywania ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r.).

Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Pokryzysowa odbudowa gospodarki oczami unijnych ministrów środowiska (25 czerwca 2020)Przełożona konferencja klimatyczna ONZ odbędzie się w listopadzie 2021 r. (29 maja 2020)Nie ma sprawiedliwej transformacji energetycznej bez wyznaczenia daty odejścia od węgla (20 marca 2020)Nowy wiceprezes zarządu NFOŚiGW (10 marca 2020)Szczyt klimatyczny COP25 zakończył się bez porozumienia (16 grudnia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony