
W Rządowym Centrum Legislacji (RCL) opublikowano projekt(1) rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przyjęcia „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu” (numer z wykazu: RC12). Projekt przekazano do konsultacji publicznych.
Zmiany względem poprzedniego Planu
Projektodawca – Ministerstwo Infrastruktury - wskazuje, że w związku z upływem 4 lat od ogłoszenia pierwszego Programu konieczne było przeprowadzenie jego przeglądu i aktualizacji. - Projekt aktualizacji Programu działań uwzględnia postęp i zmiany zachodzące w rolnictwie, bazuje również na najnowszych wynikach badań w zakresie nauk rolniczych – czytamy.
Czytaj też: Dalszy wzrost temperatury może doprowadzić do spadku plonów podstawowych upraw na południu UE o 10% rocznie
Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, „po przeprowadzonych kompleksowych analizach, w stosunku do obowiązującego od 2020 r. Programu działań”, wprowadzono zmiany dotyczące m.in. zastosowania elastycznego wiosennego terminu nawożenia, aktualizacji wskaźników produkcji nawozów naturalnych i zawartego w nich azotu czy sposobu obliczania maksymalnych dawek nawozów azotowych. W aktualizacji Programu uwzględniono ponadto kwestie stosowania ścieków i osadów ściekowych w gospodarce nawozowej gospodarstw rolniczych.
Metoda obliczenia ilości azotu w osadzie ściekowym- Osady ściekowe oraz ścieki mogą stanowić źródło związków pokarmowych dla roślin uprawnych. Rolnicze wykorzystanie obu tych produktów obwarowane jest szeregiem uwarunkowań prawnych, które mają na celu minimalizację negatywnego oddziaływania na środowisko oraz zdrowie i życie ludzi. Uwzględnienie w Programie działań wymagań, w zakresie stosowania osadów ściekowych oraz ścieków, bazuje na przywołaniu i uzupełnieniu obowiązujących norm prawnych. Azot pochodzący z osadów ściekowych i ścieków powinien być uwzględniony w ramach zbilansowanego nawożenia azotem z uwzględnieniem maksymalnych ilości azotu działającego. Dlatego uzupełniono zapisy Programu działań o metodę obliczenia ilości azotu w osadzie ściekowym na podstawie wyników badań oraz dawek ścieków określonych w pozwoleniu wodnoprawnym lub pozwoleniu zintegrowanym na wykorzystanie rolnicze ścieków. Ponadto, uzupełniono w Programie działań tabelę 11 o wartości równoważnika nawozowego dla osadów ściekowych i ścieków w podziale na wiosenny i jesienny termin stosowania – wyjaśnia projektodawca.
Jak wyjaśniono, zaproponowane działania mają przyczynić się do dalszej poprawy jakości wód powierzchniowych i podziemnych. Aktualizacja Programu stanowi ponadto „formę adaptacji sektora rolniczego do zmian klimatu, poprzez skorelowanie terminu rozpoczęcia wiosennego nawożenia ze średnią temperaturą dobową powietrza”.

Dziennikarz, inżynier środowiska
Przypisy
1/ Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przyjęcia Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu:https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12365910/katalog/12924431#12924431