Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Koordynator ds. Kluczowych Klientów Hays
Świadectwa weryfikacji ETV dla innowacyjnych technologii i urządzeń dla gospodarki wodno-ściekowej firmy JWTŚ-IETU

Program Geo-Metan zwiększy energetyczne wykorzystanie metanu

a+a-    Powrót       12 stycznia 2018       Energia   

Górnicze i energetyczne spółki chcą wspólnie działać na rzecz szerszego niż dotąd energetycznego wykorzystania metanu - gazu towarzyszącego złożom węgla kamiennego. Stworzony w tym celu program Geo-Metan ma też poprawić bezpieczeństwo górników i przyczynić się do ochrony klimatu.

W czwartek przedstawiciele zarządów Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, Polskiej Grupy Górniczej, Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz grupy Tauron podpisali w Katowicach list intencyjny służący rozwojowi programu, który ma przyczynić się m.in. do zwiększenia krajowego wydobycia gazu ziemnego i zmniejszenia kosztów wydobycia węgla.

Obecnie kopalnie prowadzą odmetanowanie przede wszystkim w trakcie trwającej eksploatacji pokładów węgla. Celem programu Geo-Metan jest rozwijanie i udoskonalanie krajowych technologii poszukiwania i wydobycia metanu z pokładów węgla jeszcze przed rozpoczęciem eksploatacji górniczej. Taki pilotażowy projekt testowego wydobycia metanu z pokładów węgla prowadzi w Gilowicach (Śląskie) PGNiG. W trakcie trwającej od lutego ub. roku próbnej produkcji uzyskano blisko 900 tys. m sześc. gazu ziemnego o wysokiej zawartości metanu.

W ostatnich kilku latach polskie przedsiębiorstwa i instytucje zintensyfikowały działania służące szerszemu wykorzystaniu metanu. Od ub. roku w Katowicach działa Międzynarodowe Centrum Doskonałości w dziedzinie metanu z kopalń węgla - ekspercka instytucja działająca pod patronatem Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ. To pierwszy taki ośrodek na świecie, który ma pomóc we wdrożeniu do praktyki w skali globalnej ONZ-owskich wytycznych i dobrych praktyk w dziedzinie gospodarowania metanem z kopalń.

Eksperci oceniają, że szersze pozyskiwanie i wykorzystanie metanu z pokładów węgla może być równie ważnym elementem budowy polskiego bezpieczeństwa gazowego jak dostawy LNG do gazoportu w Świnoujściu oraz wykorzystanie tzw. Bramy Północnej, czyli gazociągu łączącego wybrzeże Polski, poprzez Danię, z szelfem norweskim.

Odmetanowanie jest konieczne przede wszystkim dla zapewnienia bezpieczeństwa górnikom - zapalenia i wybuchy metanu należą do największych naturalnych zagrożeń w górnictwie podziemnym. Projekt Geo-Metan nie ma zastąpić odmetanowania podziemnego, ale być jego uzupełnieniem. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Dotacje na zmniejszenie uciążliwości związanych z wydobyciem kopalin (15 stycznia 2018)Koniec z jedną z bardziej zanieczyszczających elektrowni w Polsce (03 stycznia 2018)Nowe rozporządzenie umożliwi podziemne składowanie dwutlenku węgla (13 grudnia 2017)Elektryki ograniczają emisję bez względu na źródło zasilania (31 października 2017)Parlament Europejski za zerową emisją gazów cieplarnianych (05 października 2017)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony