
© Krakenimages.com
Zgodnie z przepisami ustawy Prawo ochrony środowiska projekt programu ochrony środowiska przed hałasem opracowuje marszałek województwa. Projekt programu musi zostać uchwalony przez sejmik województwa w terminie do dnia 18 lipca 2024 roku, a streszczenie programu do dnia 1 sierpnia 2024 r. ma zostać przekazane Głównemu Inspektorowi Ochrony Środowiska (GIOŚ). Następnie aktualizacje programu mają być przygotowywane co 5 lat.
Aby wesprzeć merytorycznie marszałków województw w przygotowaniu tych programów, GIOŚ opublikował ostatnio wytyczne pt. „Dobre praktyki wykonywania programów ochrony środowiska przed hałasem(1)”. Jak podaje GIOŚ, w dokumencie uwzględniono wymagania następujących aktów prawnych:
- Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 1 lipca 2021 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych ujętych na strategicznych mapach hałasu, sposobu ich prezentacji i formy ich przekazywania;
- Dyrektywa 2002/49/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 25 czerwca 2002 r. odnosząca się do oceny i zarządzania poziomem hałasu w środowisku;
- Dyrektywya2007/2/WE z dnia 14 marca 2007 r. ustanawiająca infrastrukturę informacji przestrzennej we Wspólnocie Europejskiej (INSPIRE) oraz mechanizm raportowania zgodnie z wytycznymi Europejskiej Agencji Środowiska w zakresie raportowania strategicznych map hałasu.
- Opracowane Wytyczne mają na celu uszczegółowienie i wyjaśnienie wymagań zawartych w ww. dokumentach odnośnie elementów składowych programów, ze szczególnym uwzględnieniem danych przestrzennych, które należy przekazać GIOŚ. W wytycznych opisano również metody redukcji hałasu zaproponowane przez KE do wykorzystania w POH – wyjaśnia GIOŚ w komunikacie prasowym.
W wytycznych przypomniano, że „podstawę do opracowania [programu ochrony środowiska przed hałasem – przyp. red.] stanowi strategiczna mapa hałasu, w której przestawiono aktualny stan klimatu akustycznego”. - Dokument pozwoli na określenie obszarów, na których należy podjąć działania mające na celu ograniczenie negatywnych skutków zdrowotnych związanych z hałasem – dodano.
Czytaj: UE prawdopodobnie nie osiągnie celu zmniejszenia hałasu do 2030 r.
Metody redukcji hałasu
W wytycznych m.in. opisano metody redukcji różnych rodzajów hałasu.
Jako sposoby redukcji u źródła hałasu drogowego wymienia się ograniczenie prędkości i zmniejszenie natężenia ruchu, stosowanie cichych nawierzchni drogowych czy budowanie skrzyżowań o ruchu okrężnym (tzw. rond), które czynią ruch bardziej jednostajnym i co za tym idzie – cichszym. Do redukcji hałasu może się także przyczynić modernizacja lub wymiana taboru komunikacji zbiorowej. Również w przypadku hałasu szynowego korzystna jest modernizacja taboru, a także torowisk.
Wśród metod redukcji hałasu na drodze propagacji w publikacji wymieniono:
- Ekrany akustyczne,
- Zielone ściany,
- Szklane elewacje frontowe.
Aby tego typu rozwiązania okazały się skuteczne, podczas ich planowania i wdrażania ważne jest rozeznanie lokalnych warunków i wybranie na ich podstawie odpowiednich opcji.
Jeśli chodzi o hałas przemysłowy, to w ramach omawianych programów nie ma możliwości jego ograniczenia, bo „w tym celu przepisy przewidują osobne ścieżki postępowania”. W publikacji zaleca się mimo to możliwe metody jego redukcji, do których należy stosowanie: obudów dźwiękochłonno-izolacyjnych, tłumików akustycznych (różnych typów), wibroizolacji oraz odpowiedniego projektowania źródeł hałasu.
Czytaj: Oddziaływanie akustyczne wiatraków. Badania rozwiewają obawy
Z treścią całych wytycznych pt. „Dobre praktyki wykonywania programów ochrony środowiska przed hałasem” oraz materiałami pomocniczymi można zapoznać się na stronie GIOŚ.

Sekretarz redakcji, geograf
