Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. prognoz aktywności Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy
Certyfikacja dla miast ISO 37120 – Smart City firmy Arcadis

Projekt Miejskich Planów Adaptacji do zmian klimatu na półmetku

a+a-    Powrót       22 lutego 2018       Powietrze i klimat   

Prace nad Miejskimi Planami Adaptacji – projektem Ministerstwa Środowiska dotyczącym przystosowania do zmian klimatycznych 44 polskich miast powyżej 100 tys. mieszkańców – były tematem debaty eksperckiej, która odbyła się w środę w Łodzi.

- Adaptacja do zmian klimatu to - w pierwszej kolejności - dobra infrastruktura zielona i wodna; chodzi o to, by miasto było miejscem, gdzie ludziom dobrze się żyje, by było miejsce na spacer, odpoczynek, rekreację. Mam nadzieję, że dokumenty opracowane w ramach projektu Miejskich Planów Adaptacji (MPA) będą w przyszłości służyć miastom - podkreślił wiceminister środowiska Paweł Sałek w czasie briefingu dla mediów.

Przykład projektu adaptacyjnego - oczyszczenie Arturówka

Projekt MPA, na którego realizację MŚ przeznaczyło 31 mln zł (z czego 85 proc. to fundusze UE), od roku tworzony jest przez Konsorcjum złożone z podmiotów działających w sektorze ochrony środowiska we współpracy z władzami miast i organizacjami reprezentującymi mieszkańców. - Jesteśmy na półmetku przygotowania dokumentów strategicznych dla największych miast w Polsce. W Łodzi – gdzie spotkaliśmy się, by podsumować dotychczasowe działania – mamy wiele dobrych przykładów projektów adaptacyjnych, np. oczyszczenie zbiornika Arturówek. Poruszamy aspekty nie tylko zielono-błękitnej infrastruktury, ale też aspekty społeczne, w przytoczonym przykładzie to np. oddanie tego zbiornika na cele mieszkańców – zaznaczył dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska Krystian Szczepański.

Zdaniem Justyny Gorgoń z Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych, MPA ma pomóc w sformułowaniu strategii obrony przed niekorzystnymi skutkami zmian klimatu – indywidualnej dla każdego z miast. - Będziemy mieć 44 komplety rozwiązań, a opracowanie ich w ramach jednego projektu stworzy platformę wymiany doświadczeń. Warto wspomnieć, że adaptacja do zmian klimatu to nie nie tylko walka z ich negatywnymi skutkami, ale też wykorzystanie potencjału, jakie one stwarzają - dodała.

Niedostosowanie kanalizacji do wzrastającej sumy opadów

Według Szczepańskiego realizatorzy zidentyfikowali obszary szczególnie wrażliwe na zagrożenia wynikające ze zjawisk meteorologicznych i hydrologicznych. We wszystkich 44 miastach jest to gospodarka wodna – problemem jest m.in. niedostosowanie infrastruktury odprowadzania ścieków i wód opadowych do wzrastającej sumy opadów i ich intensywności.

W 41 miastach uznano, że ekstremalne zjawiska klimatyczne, jak fale upałów czy smog, mogą być zagrożeniem dla zdrowia i bezpieczeństwa mieszkańców, z kolei w 36 – że nawałnice, powodzie itp. mogą zakłócić funkcjonowanie transportu miejskiego, a w 15 – wrażliwym sektorem jest gospodarka przestrzenna wynikająca z zabudowy i ekosystemów w obrębie miasta.

Miastem, które już wcześniej – dzięki tzw. funduszom norweskim – przygotowało pilotażowy program adaptacji do zmian klimatycznych jest Tomaszów Mazowiecki.

W skład Konsorcjum realizującego MPA wchodzą: Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy, Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych oraz firma konsultingowo-inżynierska Arcadis.

W ramach projektu – po analizie zagrożeń i wytypowaniu dla wybranych sektorów lub obszarów ryzyka wynikającego z występowania zjawisk klimatycznych – do końca 2018 r. dla samorządów miast przygotowane zostaną pakiety działań adaptacyjnych, m.in. inwestycyjnych, technicznych, organizacyjnych, edukacyjnych, które zwiększą odporność danej miejscowości na zagrożenia związane ze zmianami klimatu. (PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Recyklomaty na ulicach Warszawy. Za wrzucenie opakowania będą benefity (23 maja 2019)Czas na dyskusję o technologiach dla miast (02 kwietnia 2019)Państwa Grupy Wyszehradzkiej będą wspólnie realizować ideę Smart City (08 marca 2019)Między ochroną prywatności a inteligentnym miastem (04 marca 2019)Czwarte miasto w Polsce z certyfikatem smart city (04 marca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony
Finansowanie termomodernizacji budynków wielorodzinnych