
© Uladzislau
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt(1) zmiany rozporządzenia dotyczącego udzielenia pomocy na inwestycje wspierające efektywność energetyczną w ramach regionalnych programów w okresie 2021–2027.
W RCL widnieje rozporządzenie Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej zmieniające rozporządzenie w sprawie udzielania pomocy na inwestycje wspierające efektywność energetyczną w ramach regionalnych programów na lata 2021–2027. Celem jest zapewnienie zgodności podstawy prawnej do udzielania pomocy na inwestycje wspierające efektywność energetyczną w 16 regionalnych programach 2021-2027. Pomoc udzielana na podstawie projektowanej regulacji umożliwi efektywne wykorzystanie środków przeznaczonych na cele rozwojowe w regionach do dnia 30 czerwca 2027 r.
Jakie efekty da zmiana rozporządzenia? Jak czytamy w Ocenie Skutków Regulacji (OSR), regulacje umożliwią otrzymywanie maksymalnej intensywności pomocy publicznej przez przedsiębiorców realizujących inwestycje wspierające efektywność energetyczną. Zasadniczym źródłem finansowania pomocy udzielonej na podstawie projektowanego rozporządzenia będą środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, również środki Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.
- W niektórych sytuacjach nie da się wykluczyć finansowania pewnej części pomocy z budżetu państwa, jednakże przypadki takie będą stanowiły wyjątek. Ewentualne wydatki z budżetu państwa będą zawierały się w limicie wydatków właściwych dysponentów części budżetowych przewidzianych corocznie w ustawie budżetowej, bez generowania dodatkowych wydatków budżetu państwa. Indykatywny budżet programu wynosi ok. 2,01 mld zł do dnia 30 czerwca 2027 r. – czytamy.
Czytaj: Większa efektywność energetyczna budynków to słuszny kierunek, ale w praktyce trudny
Zmiana rozporządzenia ma związek z nowelizacją rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu. Zgodnie z jego nowelizacją, która pojawiła się 30 czerwca 2023 r., KE wprowadza m.in. szereg nowych kategorii pomocy, pewne modyfikacje już obowiązujących kategorii, odpowiednie dostosowania przepisów ogólnych i końcowych, w tym wydłużenie obowiązywania rozporządzenia do dnia 31 grudnia 2026 r., pozostawiając w mocy wyłączone programy jeszcze przez sześciomiesięczny okres dostosowawczy. Oznacza to, że wydane na jego podstawie akty prawa krajowego będą mogły obowiązywać do dnia 30 czerwca 2027 r.
UE podejmuje kroki na rzecz efektywności energetycznej
Pod koniec lipca br. informowaliśmy, że Rada Unii Europejskiej przyjęła nową dyrektywę o efektywności energetycznej jako jeden z elementów pakietu Fit for 55. Dokument niebawem ukaże się w Dzienniku Urzędowym UE, a przepisy wejdą w życie 20 dni później. Celem nowych regulacji jest zmniejszenie zużycia energii końcowej na szczeblu UE o 11,7% w 2030 r.

Redaktor

Przypisy
1/ Rozporządzenie Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej zmieniające rozporządzenie w sprawie udzielania pomocy na inwestycje wspierające efektywność energetyczną w ramach regionalnych programów na lata 2021–2027https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12375552/katalog/12997444#12997444