
© Vadim
W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano informacje nt. projektu ustawy o zmianie ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych, ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz niektórych innych ustaw.
Na podstawie analiz Ministerstwa Infrastruktury i Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (GDOŚ) Międzyresortowy Zespół ds. przeglądu uwarunkowań procesów inwestycyjnych zidentyfikował przepisy mogące spowalniać tempo procesów inwestycyjnych w Polsce. Wskazano, że w sytuacji odbudowy gospodarki po kryzysie wywołanym pandemią COVID-19 szczególnie duże znaczenie ma prawne wsparcie inwestycji publicznych liniowych (drogowych, kolejowych, wodnych i przeciwpowodziowych).
Zmiany w zapisach w szeregu ustaw
W opisie projektu wskazano potrzebę zmiany w ramach ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (tzw. specustawa drogowa(1)). Zdaniem projektodawcy procesy inwestycyjne w kraju są spowalniane również przez niektóre aspekty ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (tzw. ustawa ooś(2)). Kolejnymi dokumentami, w których planowane są zmiany, jest Prawo ochrony środowiska(3), ustawa o transporcie kolejowym(4), ustawa o szczególnych zasadach przygotowania do realizacji inwestycji w zakresie budowli przeciwpowodziowych(5) oraz Prawo wodne(6).
Proponowane zmiany w prawie
W odniesieniu do specustawy drogowej projektowane zmiany przewidują m.in. udostępnienie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad baz danych z ewidencji gruntów i budynków, w tym rejestru cen i wartości nieruchomości. Z kolei zmiany w ustawie o szczególnych zasadach przygotowania do realizacji inwestycji w zakresie budowli przeciwpowodziowych mają na celu zapewnienie dodatkowych instrumentów prawnych pozwalających usprawnić procedurę uzyskania decyzji o pozwoleniu na realizację inwestycji, która jest niezbędna w celu realizacji inwestycji przeciwpowodziowej poprzez ułatwienie wejścia na teren cudzej nieruchomości na potrzeby prac przygotowawczych. Zgodnie z nowelizacją, Prawo wodne będzie przewidywało wyłączenie z obowiązku uzyskiwania pozwolenia wodnoprawnego i zgłoszenia wodnoprawnego przebudowy i odbudowy urządzeń odwadniających zlokalizowanych w pasie drogowym, zwolnienie z obowiązku uzyskania pozwolenia wodnoprawnego lub zgłoszenia działań polegających na odbudowie, rozbudowie, przebudowie lub rozbiórce urządzeń pomiarowych Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie (PGWWP). PGWWP zyska również możliwość nabywania nieruchomości na cele inne niż inwestycyjne na podstawie ustawy dotyczącej inwestycji przeciwpowodziowych.
Rada Ministrów planuje przyjąć projekt w drugim kwartale br. Pełen tekst informujący o projekcie ustawy można znaleźć pod tym linkiem.

Dziennikarz
