Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. ochrony środowiska (EU-ETS) ATMOTERM S.A.
CATCH-ME wspólne przejazdy do pracy firmy CATCH-ME

Prokuratura ponownie zajmie się sprawą zanieczyszczenia powietrza przez Kronospan

a+a-    Powrót       04 września 2019       Powietrze i klimat   

Prokuratura Krajowa stwierdziła, że postepowanie prowadzone przez Prokuraturę Rejonową w Mielcu ws. Kronospanu zostało umorzone przedwcześnie. Sprawą zajmie się teraz Prokuratura Okręgowa w Tarnobrzegu – poinformował we wtorek na konferencji w Mielcu wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

Przypomniał, że postępowanie prowadzone jest ws. zanieczyszczenia środowiska, chodzi m.in. o sześciokrotne przekroczenie niebezpiecznych związków w powietrzu w lutym 2018 roku, niż zakłada pozwolenie zintegrowane. Sprawę podejmowała już mielecka prokuratura, ale ją umorzyła. - Prokuratura Krajowa zbadała tę sprawę i stwierdziła, że postępowanie zostało umorzone przedwcześnie. Nie wykonano szeregu ważnych czynności dowodowych, nie przesłuchano szeregu świadków, nie przeprowadzono przede wszystkim opinii biegłego w tej sprawie – powiedział Warchoł. Wiceminister zaznaczył, że skalę zanieczyszczenia środowiska przez firmę określą biegły i prokuratura. - Natomiast te informacje, które już w tej chwili mamy, którymi dysponujemy, są takie, że na przykład ubiegłym roku w połowie lutego sześciokrotnie było większe stężenie tlenku azotu w powietrzu, aniżeli przewiduje to pozwolenie zintegrowane – powiedział.

Ustawa o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych

Wiceminister przypomniał, że w resorcie sprawiedliwości została przygotowana ustawa o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary. Zdaniem Warchoła społeczeństwo czeka na tę ustawę, bo rozwiązuje ona takie problemy, jak te w Mielcu, kompleksowo. - Ustawa przewiduje do 30 mln zł kary. Ustawa ta wreszcie kończy z fikcją, jaką mamy miejsce obecnie – dodał wiceminister.

Obecny na konferencji prasowej w Mielcu minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zaznaczył, że "polskie państwo jest niezwykle życzliwe inwestycjom, które do nas przychodzą". - Stwarzamy dogodne warunki po to, aby powstawały miejsca pracy, aby Polska się rozwijała. Ale te nowoczesne technologie, inwestycje to nie jest tak, że chcemy za wszelką cenę. Tą ceną jest granica, której nie chcemy płacić - to jest odpowiedni standard, jakość tych technologii, które gwarantują, że są one bezpieczne dla otoczenia, bezpieczne dla ludzi, bezpieczne dla środowiska – przekonywał minister.

Mieszkańcy Mielca od lat walczą o czyste powietrze w mieście. Zarzucają firmie Kronospan wielokrotne przekroczenie norm emisji groźnych pyłów do powietrza. Mielecka prokuratura i policja od lutego 2018 r. prowadziły czynności ws. zanieczyszczenia środowiska w znacznych rozmiarach przez firmę Kronospan. Postępowanie umorzone zostało na początku br. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

O smogu z medycznego punktu widzenia, czyli dlaczego rak płuc zabija Polaków (15 listopada 2019)Coraz mniej starych pieców w Kielcach (14 listopada 2019)Co ma wspólnego smog w Rybniku ze smogiem w New Delhi? (07 listopada 2019)Kara więzienia (ku przestrodze) za nielegalne postępowanie z odpadami (04 listopada 2019)Jakość życia w toksycznym środowisku. Rzecz nie tylko o antybiotykach w (eko)żywności (31 października 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony