Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Operator sieci wodociągowej Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o. o.
System zarządzania majątkiem sieciowym i brygadami w terenie firmy Sygnity S.A.

Propozycja przepisów poprawiających jakość wody pitnej w UE

a+a-    Powrót       02 lutego 2018       Woda   

Komisja Europejska zaproponowała w czwartek nowelizację przepisów, mającą poprawić jakość wody pitnej w Europie i zwiększyć do niej dostęp wszystkim obywatelom UE. Na nowych przepisach skorzystać mają zwłaszcza ci, których dostęp do dobrej wody jest utrudniony.

Przepisy przewidują dodanie nowych i nowo powstających zanieczyszczeń do wykazu kryteriów określania bezpieczeństwa wody (np. bakterii legionella i chloranów), uwzględniając - jak głosi komunikat - najnowszą wiedzę naukową i zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia.

Według proponowanych zasad państwa członkowskie UE będą zobowiązane do poprawy dostępu do wody pitnej dla wszystkich obywateli, a zwłaszcza dla grup słabszych i zmarginalizowanych, które obecnie mają do niej utrudniony dostęp. W praktyce oznacza to dostarczenie infrastruktury pozwalającej na swobodny dostęp do wody pitnej w przestrzeni publicznej, prowadzenie kampanii informacyjnych poświęconych jakości wody oraz zachęcanie do zapewniania dostępu do wody pitnej w budynkach administracji i użyteczności publicznej.

Inną istotną zmianą w prawodawstwie będzie zapewnienie łatwego i przyjaznego dla użytkownika dostępu, w tym online, do informacji o jakości wody pitnej oraz o zaopatrzeniu w wodę na danym obszarze mieszkalnym, co ma zwiększyć zaufanie do wody z kranu. Szacuje się, że nowe przepisy pozwolą obniżyć potencjalne zagrożenia zdrowia związane z wodą pitną z 4 proc. do poniżej 1 proc.

Spadek spożycia wody butelkowanej ma przyczynić się do zaoszczędzenia 600 mln euro rocznie. Dzięki "większemu zaufaniu" do wody z kranu będzie można ograniczyć zanieczyszczenie środowiska, zwłaszcza morskiego, plastikowymi butelkami, co pozwoli jednocześnie wypełnić niektóre z zadań unijnej strategii w dziedzinie tworzyw sztucznych.

KE zdecydowała się też przyspieszyć prace nad standaryzacją, dzięki której wyroby budowlane na całym rynku wewnętrznym UE, takie jak rury i zbiorniki, nie będą zanieczyszczały wody pitnej.

KE podkreśla, że jej inicjatywa legislacyjna jest w dużej mierze wynikiem ogólnoeuropejskiej inicjatywy obywatelskiej „Right2Water”, przedłożonej pod koniec 2013 roku. W ramach tej inicjatywy na rzecz poprawy dostępu do bezpiecznej wody pitnej dla wszystkich Europejczyków zebrano ponad półtora miliona podpisów.

Teraz dyrektywa trafi pod obrady Parlamentu Europejskiego.

Z Brukseli Grzegorz Paluch (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

W Krakowie dobra woda prosto z kranu (23 lutego 2018)Jakie zmiany ws. jakości wody pitnej proponuje Komisja? (22 lutego 2018)Marszałek woj. śląskiego rozważa dodatkową opłatę za wodę dla części miast (16 stycznia 2018)Konfederacja Lewiatan: Nowe prawo wodne budzi wiele wątpliwości (04 stycznia 2018)Uchodźcy klimatyczni u bram Europy (28 grudnia 2017)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony