Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. bezpieczeństwa informacji Eneris Surowce S.A.
Opracowania, pozyskiwanie dofinansowań, strategiczne dokumenty, konsulting firmy Ekodialog

Przemysł papierniczy przyszłością OZE?

a+a-    Powrót       03 listopada 2017       Odpady   

Dzięki wykorzystaniu biomasy przemysł papierniczo-drzewny zwiększa swoją niezależność energetyczną. Wydajniejsze technologie i rosnący poziom recyklingu mogą w przyszłości uczynić z branży jednego z liderów OZE.

Europejski przemysł celulozowo-papierniczy jest obecnie największym pojedynczym użytkownikiem przemysłowym i producentem energii odnawialnej w Unii Europejskiej. Ponadto 54 proc. całkowitego rocznego zużycia energii w przemyśle pochodzi z biomasy.

Między innymi na podstawie tych faktów eksperci wysnuwają wniosek, że w sektorze celulozowo-papierniczym drzemie potencjał do odegrania znaczącej roli w przekształceniu europejskiej gospodarki na bardziej ekologiczną. Kluczowym aspektem jest racjonalne gospodarowanie zasobami.

Półtora miliona etatów

Po analizie zapotrzebowania na pracę w sektorze(1), który jest częścią biogospodarki miazgi drzewnej i papieru, można stwierdzić, że tworzy się tu siedem razy więcej miejsc pracy niż w innych sektorach energetyki odnawialnej. Liczba miejsc pracy w branży papierniczej w UE to już ponad 1,5 mln etatów.

Wydajność tego sektora została potwierdzona w opracowaniu „Wood flows in Europe (EU27)”. Nowe badania udowadniają, że dzięki recyklingowi oraz wykorzystaniu odpadów i produktów ubocznych z sektora miazgi drzewnej i papieru z 1 m sześc. nowego drewna można stworzyć produkty o wartości porównywalnej do produktów wykonanych z 2,38 m sześc. nowego drewna. Jest to przykład efektywnego gospodarowania zasobami.

Coraz wyższy poziom recyklingu papieru

W jednym ze swoich opracowań Europejska Konfederacja Przemysłu Papierniczego prezentuje dane dotyczące wykorzystania papieru do recyklingu w państwach członkowskich CEPI(2). W 2016 roku przetworzonych zostało 47,8 mln ton papieru, z czego 35,4 proc. zostało poddane recyklingowi w Niemczech (największy udział), 11,2 proc. we Francji a 10,9 proc. w Hiszpanii. Polska plasuje się na szóstym miejscu zestawienia. W zeszłym roku w naszym kraju przetworzono 5,1 proc. ze wspomnianych 47,8 mln ton papieru.

W zeszłym roku ilość papieru zebranego do recyklingu wyniosła 56,4 mln ton – wzrost o 1 proc. Jednocześnie poziom recyklingu w krajach Unii Europejskiej oraz Norwegii i Szwajcarii wzrósł o 0,7 proc., osiągając tym samym wartość 72 proc.

Natalia Rytelewska-Chilczuk: Dziennikarz, specjalista ds. ochrony środowiska

Przypisy

1/ Resource efficiency - cascading use of raw material
https://www.teraz-srodowisko.pl/media/pdf/aktualnosci/3911-resource-efficiency.pdf
2/ Do Państw członkowskich CEPI w 2016 roku należały: Austria, Belgia, Czechy, Finlandia, Francja, Niemcy, Węgry, Włochy, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja oraz Wielka Brytania.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Jakość zbieranego papieru pozostawia wiele do życzenia (23 lutego 2018)Zmierzamy ku pełnemu wykorzystaniu plastikowych odpadów (22 lutego 2018)Sposób na odpady nienadające się do recyklingu (19 lutego 2018)Czas na stabilizację odpadowej rewolucji (19 lutego 2018)Branża tworzyw sztucznych zakasała rękawy (16 lutego 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony