Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Lider Projektu e-commerce ECOEXPRESS.24 ALBA Południe Polska Sp. z o.o.
2-dniowe szkolenie: Prawo ochrony środowiska i ustawy powiązane firmy Centrum Organizacji Szkoleń i Konferencji SEMPER

Przemysł papierniczy przyszłością OZE?

a+a-    Powrót       03 listopada 2017       Odpady   

Dzięki wykorzystaniu biomasy przemysł papierniczo-drzewny zwiększa swoją niezależność energetyczną. Wydajniejsze technologie i rosnący poziom recyklingu mogą w przyszłości uczynić z branży jednego z liderów OZE.

Europejski przemysł celulozowo-papierniczy jest obecnie największym pojedynczym użytkownikiem przemysłowym i producentem energii odnawialnej w Unii Europejskiej. Ponadto 54 proc. całkowitego rocznego zużycia energii w przemyśle pochodzi z biomasy.

Między innymi na podstawie tych faktów eksperci wysnuwają wniosek, że w sektorze celulozowo-papierniczym drzemie potencjał do odegrania znaczącej roli w przekształceniu europejskiej gospodarki na bardziej ekologiczną. Kluczowym aspektem jest racjonalne gospodarowanie zasobami.

Półtora miliona etatów

Po analizie zapotrzebowania na pracę w sektorze(1), który jest częścią biogospodarki miazgi drzewnej i papieru, można stwierdzić, że tworzy się tu siedem razy więcej miejsc pracy niż w innych sektorach energetyki odnawialnej. Liczba miejsc pracy w branży papierniczej w UE to już ponad 1,5 mln etatów.

Wydajność tego sektora została potwierdzona w opracowaniu „Wood flows in Europe (EU27)”. Nowe badania udowadniają, że dzięki recyklingowi oraz wykorzystaniu odpadów i produktów ubocznych z sektora miazgi drzewnej i papieru z 1 m sześc. nowego drewna można stworzyć produkty o wartości porównywalnej do produktów wykonanych z 2,38 m sześc. nowego drewna. Jest to przykład efektywnego gospodarowania zasobami.

Coraz wyższy poziom recyklingu papieru

W jednym ze swoich opracowań Europejska Konfederacja Przemysłu Papierniczego prezentuje dane dotyczące wykorzystania papieru do recyklingu w państwach członkowskich CEPI(2). W 2016 roku przetworzonych zostało 47,8 mln ton papieru, z czego 35,4 proc. zostało poddane recyklingowi w Niemczech (największy udział), 11,2 proc. we Francji a 10,9 proc. w Hiszpanii. Polska plasuje się na szóstym miejscu zestawienia. W zeszłym roku w naszym kraju przetworzono 5,1 proc. ze wspomnianych 47,8 mln ton papieru.

W zeszłym roku ilość papieru zebranego do recyklingu wyniosła 56,4 mln ton – wzrost o 1 proc. Jednocześnie poziom recyklingu w krajach Unii Europejskiej oraz Norwegii i Szwajcarii wzrósł o 0,7 proc., osiągając tym samym wartość 72 proc.

Natalia Rytelewska-Chilczuk: Dziennikarz, specjalista ds. ochrony środowiska

Przypisy

1/ Resource efficiency - cascading use of raw material
https://www.teraz-srodowisko.pl/media/pdf/aktualnosci/3911-resource-efficiency.pdf
2/ Do Państw członkowskich CEPI w 2016 roku należały: Austria, Belgia, Czechy, Finlandia, Francja, Niemcy, Węgry, Włochy, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja oraz Wielka Brytania.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Gdy nowatorski pomysł otrzymuje wsparcie. Rozmowa z prezesem InnoEnergy (15 lipca 2019)Kartony DPŻ: RIPOK-i intensyfikują działania, ale selektywna zbiórka nie nadąża (11 lipca 2019)Dostępne sposoby na implementację dyrektyw odpadowych – Część 2. Odpadowego ABC (05 lipca 2019)Katowice tworzą znaki ułatwiające segregację odpadów i udostępniają je w trybie „licencji otwartej” (04 lipca 2019)W debacie publicznej o gospodarce odpadami panuje chaos semantyczny. Część 1. Odpadowego ABC (03 lipca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony