
© TTstudio
Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii (PSME) poinformowało, że do rady programowej Stowarzyszenia dołączyło trzech nowych członków: Leszek Hołda, członek zarządu w Grupie Kapitałowej PKP Energetyka, Tomasz Łątka, członek zarządu oraz dyrektor generalny w Apator S.A., oraz Michał Wypychewicz, prezes zarządu i dyrektor generalny ZPUE S.A.
Czytaj też: Renesans kolei? W Europie jest 28 tras, gdzie podróż pociągiem trwa krócej niż samolotem
Ponadto PKP Energetyka dołączyła do Członków Wspierających GOLD Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii. – Im więcej członków o różnorodnych kompetencjach znajdzie się w naszych szeregach, tym większa szansa na popularyzację zielonej energii i jej wykorzystanie w różnych sektorach gospodarki – mówi cytowana w komunikacie prasowym PSME Barbara Adamska, prezes zarządu Stowarzyszenia. – Magazyny energii mogą być wykorzystywane przez firmy reprezentujące różne branże, zapewniając im zarówno oszczędności, jak i bezpieczeństwo dostaw energii. Cieszy nas decyzja PKP Energetyka o przystąpieniu do PSME. Jest to lider w wykorzystaniu magazynów energii w przemyśle kolejowym na europejską skalę. To dla obecnych i przyszłych członków Stowarzyszenia przykład, jak efektywnie dystrybuować energię pozyskaną z natury na ogromną skalę – dodaje.
Trakcyjny magazyn energii
Jak wyjaśnia PSME, nowy członek Stowarzyszenia jest koordynatorem, realizowanego przez branżę kolejową programu Zielona Kolej, którego celem jest zmiana miksu energetycznego sektora, tak by 85% energii pochodziło z OZE. Jednym z kluczowych elementów programu jest rozwój magazynów energii, w tym opartych na technologiach wodorowych. Docelowo powstać ma 300 tego typu instalacji, które przyczynią się do zmniejszenia śladu węglowego tego sektora.
Czytaj też: Raport "Zielona Kolej”: 85 proc. energii z OZE do 2030 roku
W ubiegłym roku PKP Energetyka przy podstacji trakcyjnej w Garbcach (woj. dolnośląskie) uruchomiła trakcyjny magazyn energii. Zgodnie z planami, w dalszym etapie prac przy powstałym już magazynie energii powstanie układ wodorowy współpracujący z instalacją fotowoltaiczną. - Magazyny energii podwyższają bezpieczeństwo i jakość dostaw energii dla kolei oraz bilansują moc pobieraną z Krajowego Systemu Energetycznego. Obiekt w Garbcach redukuje szczytowe obciążenie pobliskiej podstacji trakcyjnej i zasilającej ją sieci dystrybucyjnej, co pozwala na obniżenie zamówionej mocy nawet o 60%. Zastosowanie magazynu umożliwia także redukcję strat przesyłowych, o ok. 63%. To ważne także w kontekście bezpieczeństwa energetycznego i konieczności uniezależnienia się Polski od węgla ze Wschodu, który stanowi dziś 7% miksu energetycznego kraju. Polska kolej do 2030 roku będzie zasilana energią ze słońca i wiatru, co znacznie zwiększy bezpieczeństwo krajowej energetyki – wskazuje Leszek Hołda.

Dziennikarz, inżynier środowiska