Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Starszy/Główny Specjalista w Wydziale Systemu Informacyjnego Gospodarowania Wodami Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej

Rada ds. kompetencji zadba o kadry dla motoryzacji

a+a-    Powrót       19 września 2018       Rynek pracy   

Wczoraj zainaugurowała działalność Rada ds. kompetencji w sektorze motoryzacyjnym, z uwzględnieniem elektromobilności. Jej celem będzie przygotowanie zmian w systemie kształcenia i podnoszenia kompetencji w branży motoryzacyjnej.

Inicjatorami powołania Rady są Związek Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych, członek Konfederacji Lewiatan, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna i Polska Izba Motoryzacji.

- Naszym zadaniem jest połączenie biznesu i edukacji, aby zapewnić w przyszłości kształcenie osób o odpowiednich kwalifikacjach i kompetencjach. Działając razem: przemysł, rząd, samorządy, rodzice i młodzież, stworzymy system edukacji zawodowej zapewniający wykształcenie pożądanych przez polską gospodarkę fachowców w sektorze motoryzacyjnym – powiedział Paweł Wideł, prezes Związku Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych, w czasie konferencji „Nowe kompetencje na nowe czasy”, która odbyła się w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii.

Kilkudziesięciu ekspertom, przedstawicielom nauki, rynku pracy i administracji z całej Polski wręczono nominacje na członków Rady ds. kompetencji w sektorze motoryzacyjnym. Będą oni badać, analizować potrzeby rynku motoryzacyjnego i rekomendować systemowe zmiany w edukacji. Wypracują rozwiązania, które pozwolą dopasować system kształcenia do zapotrzebowania sektora. Przewodniczącym Rady został Henryk Michalik.

- Cieszę się, że przemysł motoryzacyjny chce zadbać o swoją przyszłość. Bez kompetentnych pracowników trudno myśleć o dynamicznym rozwoju. Branża musi zbudować taki system podnoszenia kwalifikacji, który będzie sprzyjał zwiększaniu produktywności - stwierdził Jan Filip Staniłko, dyrektor departamentu Innowacji w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii.

Odpowiedź na deficyt wykwalifikowanych pracowników

Roman Kantorski, prezes Polskiej Izby Motoryzacji zwrócił uwagę na coraz większy deficyt pracowników. – Naszym zadaniem jest wypracowanie nowych kwalifikacji, tak aby za kilka lat przyszli pracownicy mieli już niezbędne kompetencje. Chcemy też zmieniać kompetencje obecnych pracowników – dodał.

Z kolei Małgorzata Mrozińska – Kruk, dyrektor departamentu kadr w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, podkreśliła, że postęp technologiczny, rozwój sztucznej inteligencji, zmiany demograficzne, wpływają na aktywność zawodową. Dlatego wyzwaniem jest przygotowanie pracowników do zmian zachodzących w gospodarce.

W czasie konferencji zaprezentowano również najlepsze praktyki w szkolnictwie branżowym, m.in. programy szkolnictwa branżowego w Opel Manufacturing Poland, VW – Poznań, Wielton.

Projekt utworzenia Rady ds. Kompetencji w sektorze motoryzacyjnym jest dofinansowany z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Inwestycje w usprawnienie współpracy energetyki konwencjonalnej z OZE (21 marca 2019)Fabryka rdzeni silników elektrycznych powstanie w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (20 marca 2019)Informatyzacja egzaminów dla geodetów (14 marca 2019)Kiedy będą ustawowo określone kwalifikacje dla zawodu gleboznawcy? (08 marca 2019)Baterie na elektrolit stały uniezależnią branżę pojazdów elektrycznych od kobaltu (06 marca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony