Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. gospodarowania odpadami przemysłowymi STENA Recycling Sp. z o.o.
Analizy ryzyka dla ustanowienia stref ochronnych ujęć wód firmy Arcadis

Raport: podwyżki opłat za wywóz odpadów wzrosły w ostatnim roku o ponad 30 proc.

a+a-    Powrót       15 października 2019       Odpady   

Opłaty za wywóz śmieci skoczyły w ostatnim roku o 31 proc. ciągnąc za sobą wzrost cen usług komunalnych - wynika z tegorocznej edycji rankingu „Wydatki mieszkańców na usługi komunalne w miastach powiatowych(1)”. Opłaty za wodę i odprowadzenie ścieków wzrosły o około 7,7 proc.

Jak wskazują autorzy raportu, ceny usług komunalnych w ostatnim roku najbardziej ciągnęły w górę podwyżki opłat za odbiór odpadów, które skoczyły o niemal 31 proc. W tym samym czasie koszt opłat za wodę i odprowadzenie ścieków wzrósł o około 7,7 proc., a niemal bez zmian pozostały podatek od nieruchomości, opłaty za parkowanie czy bilety komunikacji miejskiej.

Przeciętna rodzina w ciągu roku wydaje 3002 zł na tzw. usługi komunalne

Z raportu opracowanego przez firmę Curulis wynika, że przeciętna polska rodzina w ciągu roku wydaje 3002 zł na tzw. usługi komunalne – 50 zł na podatek od nieruchomości, 54 zł w formie opłat parkingowych, 649 zł za wywóz odpadów komunalnych, 834 zł na komunikację publiczną, a 1415 zł za zużytą wodę i odprowadzone ścieki.

Najdroższe utrzymanie czeka rodziny zamieszkujące miasta pomiędzy 100-200 tys. mieszkańców – 3370 zł. Najtaniej jest w miejscowościach poniżej 50 tys. mieszkańców – 2951 zł. Koszty w województwach zachodnich są znacząco wyższe od tych w Polsce Wschodniej – między najdroższym Śląskiem a najtańszym Podlasiem różnica wynosi 946 zł rocznie na rodzinę.

Jak wskazano, najwięcej, jeśli chodzi o usługi komunalne, wydajemy na wodę i odbiór ścieków. Cena brutto wody waha się od 2,32 zł/m sześc. we Włodawie do 8,50 zł/m sześc. w Mysłowicach.

- Najwięcej kontrowersji budzi natomiast cena i koszt odbioru odpadów. Najtańsze w systemie Suwałki stosują kalkulację od gospodarstwa domowego, które płaci 20 zł miesięcznie (240 zł rocznie na rodzinę). Najdroższy Otwock pobiera 31,50 zł od osoby, co daje 1 512 zł rocznie na rodzinę. Problemem jest jednak znaczący przyrost tych kosztów na rodzinę rok do roku. Rozstrzygane przetargi generują znaczne koszty po stronie gmin, a te muszą przerzucić ten koszt na mieszkańców (choć znaczna część dopłaca do systemu). Największy wzrost odczuły miejscowości poniżej 50 tys. mieszkańców – z rocznego 488,27 zł do 653,10 zł. W tym układzie najtańszy odbiór odpadów jest w miastach powyżej 200 tys. mieszkańców – 581,22 zł rocznie na rodzinę - podali autorzy raportu.

Planowany wzrost płacy minimalnej oraz zamrożone chwilowo ceny energii spowodują dalsze podwyżki

Wskazali, że sumaryczne koszty usług komunalnych wzrosły rok do roku o niecałe 9 proc. - To znacznie więcej niż inflacja, ale to nie koniec. Już dziś możemy przewidywać, że zdecydowanie droższe będą lata kolejne - ocenili. Dodali że, powodem jest choćby planowany wzrost płacy minimalnej oraz zamrożone chwilowo ceny energii. - Tylko te 2 składowe przełożą się wprost na znaczące wzrosty szczególnie w cenach wody/ścieków oraz odbioru odpadów. Bardzo pozytywna jest jednak inna informacja – dochód rozporządzalny przeciętnej rodziny (2 osoby dorosłe) przy takich rachunkach za usługi komunalne wynosi w 2019 roku 6782 zł, co stanowi 15 proc. więcej niż w 2018 roku (5890 zł). Oznacza to, że nasze zarobki rosną szybciej niż koszty usług komunalnych - czytamy w raporcie. (PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Przypisy

1/ Ranking opracowała poznańska firma Curulis. W swym zestawieniu brała pod uwagę opłaty za wodę i ścieki, za wywóz odpadów, za parkowanie, ceny biletów w komunikacji publicznej oraz podatek od nieruchomości.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Miasta o karach za brak selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (12 listopada 2019)UOKiK sprawdził przyczyny podwyżek za gospodarowanie odpadami (30 sierpnia 2019)Ruda Śląska uruchomiła aplikację, która wspomóc ma selektywną zbiórkę odpadów (24 kwietnia 2019)Można dołączyć do Koalicji na rzecz bezpieczeństwa pracowników służb komunalnych (02 kwietnia 2019)Lublin sprawdza, czy obiekty handlowe wywiązują się z obowiązków w zakresie gospodarowania odpadami (19 marca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony