Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Naczelnik Wydział Logistyki w Centralnym Laboratorium Badawczym Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie
Badania stanu środowiska i remediacja terenów zanieczyszczonych Arcadis

Czy to koniec rekompensat wodno-środowiskowych dla karpia?

a+a-    Powrót       11 maja 2017       Woda   

W Polsce funkcjonuje ok. 400 profesjonalnych gospodarstw karpiowych, które - według planów Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej - mogą utracić wkrótce prawie 100 mln euro unijnego wsparcia.

Wypłacane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) rekompensaty wodno-środowiskowe zachęcały do tej pory hodowców karpia do wykorzystywania tradycyjnych metod produkcji, wspomagających ochronę i poprawę stanu środowiska oraz zachowanie bioróżnorodności. Środki przeznaczane były również na promocję ekologicznych praktyk produkcyjnych w sektorze akwakultury. Przeznaczane dotychczas na ten cel środki mają teraz powędrować do rybołówstwa morskiego, które też potrzebuje pomocy. - Realokacja ma umożliwić dokończenie rozpoczętych inwestycji portowych i wspomóc dywersyfikację działalności gospodarczej armatorów - tłumaczył w środę w Sejmie Janusz Wrona, dyrektor Departamentu Rybołówstwa w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Co dzieje się z dopłatami?

Rekompensaty wodno-środowiskowe zależą od powierzchni hodowli oraz podejmowanych przez właścicieli stawów prośrodowiskowych działań. Jednym z największych beneficjentów odpowiedniej osi Programu Operacyjnego „Ryby” (obecnie „Rybactwo i Morze”) była dotychczas dolnośląska spółka Stawy Milickie, która zarządza największym kompleksem stawów hodowlanych w Europie. 90 proc. stawów, zajmujących ponad 6,5 tys. ha, znajduje się na obszarze chronionym Natura 2000, zaś 65 proc. kompleksu to obszar ścisłego rezerwatu. Spółkę obowiązują z tego powodu m.in. nieprzekraczalne limity połowowe oraz zakaz modernizacji infrastruktury. - Dopłaty pozwalały nam pokryć wyższe koszty naszej hodowli. Milnickie stawy pełnią też ważną funkcję retencyjną i utrzymują w okolicy odpowiedni poziom wód podziemnych, z których korzystają później rolnicy - mówi nam w rozmowie Piotr Połulich, prezes spółki. - Te środki rekompensują ponoszone przez nas wyższe koszty oraz zmniejszone z tego powodu zyski. Przeznaczamy je też m.in. na wapnowanie oraz obkaszanie lustra wody od porostów - kończy Połulich. - W poprzedniej perspektywie otrzymaliśmy w formie rekompensat 47 mln zł. Teraz liczyliśmy na wpływy rzędu 33 mln - dodaje. Zgodnie z planami rządu dopłaty mają się jednak skończyć.

Nic nie jest przesądzone

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej planuje przenieść wypłacane dziś hodowcom karpia środki na pierwszą oś Programu Operacyjnego i przeznaczyć je m.in. na dokończenie inwestycji portowych i dywersyfikację działalności gospodarczej armatorów statków rybackich. Resort chce też przeznaczyć środki na badania, które mają wyjaśnić powody zmniejszających się połowów na Bałtyku. Zmiany w dotacjach muszą jednak zostać najpierw zaakceptowane przez Komitet Monitorujący Program Operacyjny „Rybactwo i Morze”(1), który spotka się w tej sprawie w przyszłym tygodniu. Następnie Rada Ministrów będzie musiała przyjąć stosowny projekt rozporządzenia. Realokacja środków będzie na koniec wymagała akceptacji Komisji Europejskiej.

Jak wynika z naszych informacji, zbiorową interpelację w sprawie rekompensat wodno-środowiskowych wystosują w ciągu najbliższych dni zaniepokojeni propozycjami posłowie Dolnego Śląska.

Kamil Szydłowski: Dziennikarz, prawnik

Przypisy

1/ KOMITET MONITORUJĄCY PROGRAM OPERACYJNY RYBY 2014-2020
https://www.mgm.gov.pl/rybolowstwo/pomoc-unii-europejskiej-dla-rybactwa-na-lata-2014-2020/104-komitet-monitorujacy-po-ryby-2014-2020

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

EEA: Musimy lepiej chronić nasze morza i oceany (01 lipca 2020)Pokryzysowa odbudowa gospodarki oczami unijnych ministrów środowiska (25 czerwca 2020)Niebieskie sektory przyczyniają się do ożywienia gospodarczego i torują drogę do Europejskiego Zielonego Ładu (15 czerwca 2020)Nowe środki z EBI dla rolnictwa i biogospodarki (06 kwietnia 2020)Przyłów – mało znane, lecz istotne zagrożenie dla ptaków wodnych (28 stycznia 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony