Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista w Wydziale Nadzoru nad Realizacją Inwestycji PGW Wody Polskie
C-Green: Mokre osady ściekowe przekształcone w czysty biowęgiel InnoEnergy

Zmiany w rządzie. Gdzie trafi gospodarka wodna?

a+a-    Powrót       02 października 2020       Woda   

Gospodarka wodna trafi do nowoutworzonego Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Ministerstwo Infrastruktury odpowiadać będzie z kolei za kwestie związane z żeglugą śródlądową, gospodarką morską oraz rybołówstwem. Powstanie ponadto Główny Urząd Morski.

Nowa struktura rządu, którą zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, zakłada znaczne zmniejszenie liczby ministerstw. Jak przekonywał podczas konferencji prasowej, obowiązki likwidowanych ministerstw przejąć mają nowopowstałe jednostki, niektóre z funkcjonujących resortów zostaną z kolei poszerzone o dodatkowe działy. Tak więc gospodarka leśna trafi do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zlikwidowane zostanie Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, a kierowane dotychczas przez Michała Wosia Ministerstwo Środowisko i kierowane przez Michała Kurtykę Ministerstwo Klimatu połączone mają zostać w Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Główny Urząd Morski zamiast Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej?

Gdzie zatem „zaszyte” zostaną kompetencje likwidowanego Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej? Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Michała Dworczyka, szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM), zadania te przejmą dwa resorty – Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwo Infrastruktury.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska realizować ma zadania dotyczące „energii”, „klimatu” i „środowiska”, a także „gospodarki wodnej”. Działy „żegluga śródlądowa”, „gospodarka morska” oraz „rybołówstwo” podlegać mają z kolei Ministrowi Infrastruktury. Powołany ma zostać także Główny Urząd Morski, który podlegać będzie pod resort infrastruktury.

Szczegóły dotyczące schematu działów administracji rządowej w tabeli obok.

Mega ministerstwo

Minister Kurtyka, zapytany przez PAP o komentarz w sprawie połączenia resortów środowiska i klimatu, odpowiedział, że „dobrze się stało, że te problematyki będą ze sobą jeszcze lepiej współgrały”. Podkreślił jednak, że należałoby wstrzymać się z komentarzami. - Poczekajmy do przyszłego tygodnia. Ta decyzja ma na celu wzmocnienie funkcjonowania naszych resortów. Mamy świadomość ogromnych synergii pomiędzy tradycyjną działalnością w zakresie ochrony powietrza, którą prowadzimy jako Ministerstwo Klimatu, będącą od samego początku w DNA tego resortu, z m.in. działaniami na rzecz bioróżnorodności, zwiększenia powierzchni terenów zielonych - powiedział w rozmowie z PAP Kurtyka.

Joanna Spiller: Dziennikarz, inżynier środowiska

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Veolia: od Napoleona III do przejęcia Suezu (27 października 2020)NIK o Wodach Polskich (21 października 2020)SUEZ: od Kanału w Egipcie do transformacji ekologicznej (16 października 2020)Rekonstrukcja rządu. Jakie zmiany w ochronie środowiska? (01 października 2020)Które miasta dołączyły do grona zwycięzców konkursu Eco-Miasto? (21 września 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony
Sprawdzone zielone technologie made in Poland