Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. prognoz aktywności Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy
Certyfikacja dla miast ISO 37120 – Smart City firmy Arcadis

Restrykcyjna polityka wobec F-gazów przynosi środowiskowe efekty

a+a-    Powrót       11 stycznia 2019       Ryzyko   

Unia Europejska jest liderem w kwestii restrykcyjnego podejścia do substancji zubażających warstwę ozonową (SZWO). Dzięki realizacji postanowień Protokołu montrealskiego przez wszystkie kraje świata produkcja i zużycie SZWO w krajach rozwiniętych zostało już praktycznie całkowicie wyeliminowane, a prognozuje się, że wkrótce zostanie wyeliminowane również w krajach rozwijających się.

Zamienniki

Substancje te jednak nadal produkuje się i stosuje dla celów wyjątkowych. Niemniej docelowo zakłada się wyeliminowanie z rynku SZWO wszędzie tam, gdzie tylko jest to możliwe (czyli gdzie są dostępne zamienniki). Największe zużycie tych substancji było i wciąż jest w sektorze chłodnictwa i klimatyzacji i tam coraz powszechniej jako zamienniki naturalne stosuje się czynniki chłodnicze (węglowodory, CO2, amoniak) lub czynniki chłodnicze o niskich wartościach współczynnika ocieplenia globalnego (GWP).

Skutki dla klimatu

Podczas konferencji Przedsiębiorstwo a Środowisko, zorganizowanej przez PROZON Fundację Ochrony Klimatu, dr hab. Janusz Kozakiewicz z Biura Ochrony Warstwy Ozonowej i Klimatu w Instytucie Chemii Przemysłowej im. prof. Ignacego Mościckiego stwierdził, że eliminacja tych gazów kilkukrotnie bardziej przyczyniła się do zmniejszania efektu ocieplenia klimatu niż wszystkie dotychczasowe działania w ramach Konwencji Klimatycznej. Restrykcyjne regulacje doprowadziły jednak dodrastycznego wzrostu cen, co zintensyfikowało nielegalny obrót gazami chłodniczymi.

Poprawki z Kigali

W dniu 7 stycznia 2019 r. Polska ratyfikowała Poprawki z Kigali do Protokołu montrealskiego, w których wprowadzono do tej międzynarodowej umowy substancje HFC jako substancje kontrolowane. Poprawki, które ratyfikowało już 65 krajów z całego świata, w tym 25 państw członkowskich UE, weszły w życie z dniem 1 stycznia 2019 r. Ratyfikacja Poprawek przez Polskę nie spowoduje jednak zmiany w przepisach krajowych dotyczących F-gazów, gdyż stanowią one uzupełnienie przepisów UE, które są bardziej restrykcyjne niż postanowienia Poprawek.

Katarzyna Zamorowska: Dziennikarz, prawnik

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Chiński rząd: Nielegalna produkcja substancji zubożających warstwę ozonową nie jest tolerowana (21 marca 2019)Ustawa, która ma przyczynić się do lepszej ochrony warstwy ozonowej, z podpisem prezydenta (03 grudnia 2018)Senat za ustawą, która ma przyczynić się do lepszej ochrony warstwy ozonowej (26 listopada 2018)Naukowcy przewidzieli, kiedy nastąpi całkowite odnowienie warstwy ozonowej (09 listopada 2018)Obchodziliśmy Światowy Dzień Ochrony Warstwy Ozonowej (17 września 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony
Finansowanie termomodernizacji budynków wielorodzinnych