Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Analizy ryzyka dla ustanowienia stref ochronnych ujęć wód Arcadis
AT - nowatorska technologia oczyszczania ścieków, także w aglomeracjach Ekodren

Czy gmina musi zwrócić mieszkańcowi koszty budowy wodociągu?

a+a-    Powrót       09 marca 2020       Woda   

Czy gmina, która jest w złej sytuacji finansowej, ma obowiązek zwrotu kosztów osobie fizycznej za wybudowanie na własny koszt sieci wodociągowej?

Wójt Balic (woj. zachodniopomorskie) zwrócił się do Regionalnej Izby Obrachunkwej w Szczecinie z pytaniem, czy gmina ma obowiązek zwracać koszty wykonania sieci wodociągowej osobie fizycznej. Wójt zwrócił uwagę, że gmina znajduje się w złej sytuacji finansowej. - Obecnie budżet gminy nie jest w stanie pokryć zwrotu kosztów wykonania sieci wodociągowej przez osoby fizyczne – zaznaczył. Wójt dodał też, że mieszkańcy gminy w celach komercyjnych dokonują podziału działek, po czym zwracają się do niego z wnioskiem o wyrażenie zgody na wykonanie sieci wodociągowej na własny koszt.

Możliwość przejęcia urządzeń przez gminę, ale nie jej obowiązek

W odpowiedzi Izba wskazała, że inicjatywa realizacji zadania własnego gminy, jakim jest zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków, leży wyłącznie po stronie tej gminy. RIO zaznaczyła też, że ustawodawca dopuścił możliwość przejęcia przez gminę wybudowanej przez inne osoby sieci wodociągowo-kanalizacyjnej. Stanowi o tym przepis art. 31 ust. 1 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków (u.z.w.o.ś.), zgodnie z którym osoby, które wybudowały z własnych środków urządzenia wodociągowe i urządzenia kanalizacyjne, mogą je przekazywać odpłatnie gminie lub przedsiębiorstwu wodociągowo-kanalizacyjnemu, na warunkach uzgodnionych w umowie.

Podsumowując RIO stwierdziła, że istnieje możliwość przejęcia przez gminę sieci wodociągowej wybudowanej przez osobę fizyczną, jednakże nie jest to obowiązek wobec tej osoby.

Z kolei kwestie związane z przejęciem tych urządzeń ustawodawca pozostawił stronom do uregulowania w drodze umowy, a jak wynika z art. 31 ust. 3 u.z.w.o.ś. należność za przekazane urządzenia wodociągowe i urządzenia kanalizacyjne może być rozłożona na raty lub uwzględniona w rozliczeniach za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Wodociągowcy apelują: Nie wyrzucajmy śmieci do toalety! (22 kwietnia 2020)Panta rei, czyli o kierunkach rozwoju polskiej branży wodno-kanalizacyjnej (15 kwietnia 2020)Na Śląsku firmy wodociągowe szykują kampanię uświadamiającą, że kanalizacja to nie śmietnik (04 marca 2020)Radiowy system odczytywania wodomierzy już w całych Piekarach Śląskich (15 stycznia 2020)Minister Gróbarczyk zapowiada nowelizację Prawa wodnego (30 grudnia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony