Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista
Unikalna oczyszczalnia Bio Solid BAMARTECH

Przepisy ws. ponownego wykorzystywania wody w rolnictwie zaczną obowiązywać za trzy lata

a+a-    Powrót       14 maja 2020       Woda   

Parlament Europejski zatwierdził w środę rozporządzenie w sprawie ponownego wykorzystania wody, aby zapobiegać niedoborom wody w UE. Nowe przepisy, przyjęte podczas posiedzenia plenarnego, po raz pierwszy definiują minimalne wymagania na poziomie europejskim, pozwalające na wykorzystywanie do celów rolniczych w sposób bezpieczny dla ludzi i środowiska odzyskiwanej wody (tj. ścieków komunalnych, które zostały oczyszczone w zakładzie utylizacji)

- Pokonaliśmy kolejny, ważny odcinek na drodze do gospodarki cyrkulacyjnej dla zasobów wodnych. W ten sposób, krok po kroku, przynosimy konkretne rezultaty dla środowiska - powiedziała odpowiedzialna za sprawozdanie Simona Bonafè (S&D, IT). - Moglibyśmy potencjalnie ponownie wykorzystać 6,6 mld m sześc. wody do 2025 roku, w porównaniu z obecnym 1,1 mld m sześc. rocznie. Wymagałoby to inwestycji poniżej 700 mln euro i pozwoliłoby nam ponownie wykorzystać ponad połowę obecnej ilości wody pochodzącej z unijnych oczyszczalni ścieków, teoretycznie dostępnej do nawadniania, unikając w ten sposób ponad 5 proc. bezpośredniego poboru ze zbiorników wodnych i wód gruntowych - dodała.

Kolejne kroki

Przyjęte przepisy wejdą w życie dwudziestego dnia po ich opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i zaczną obowiązywać trzy lata później.

Kontekst

Zgodnie ze Sprawozdaniem z przeglądu europejskiej polityki w dziedzinie niedoboru wody i susz, przygotowanym przez Komisję Europejską, niedobór wody staje się coraz większym problemem dla wielu państw członkowskich. Niedobór wody dotknął co najmniej 11 proc. ludności Europy i 17 proc. jej terytorium. W okresie letnim ponad połowa ludności regionu Morza Śródziemnego jest dotknięta ograniczeniami wody.

Czytaj: Pierwszy krok do zminimalizowania skutków suszy to naprawa szkód wyrządzonych naturze

Źródło: PE

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Porozumienie dla Partnerstwa Wodnego w Łódzkiem podpisane (29 maja 2020)Lasy Państwowe przez ponad 20 lat wydały na małą retencję ponad 900 mln zł (25 maja 2020)Samorząd Mazowsza chce, aby w każdym powiecie były mierniki suszy (06 maja 2020)Eksperci: walka z suszą powinna mieć pierwszeństwo przed budową dróg wodnych (04 maja 2020)Optymalizacja zarządzania zasobami wodnymi i energetycznymi - Centrum Badawczo-Rozwojowe dofinansowniem (01 kwietnia 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony