
9 stycznia br. w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 28 grudnia 2022 r. w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych (Dz. U. 2023 r. poz. 56). Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Rozporządzenie to określa wymagania dla prowadzenia procesu mechaniczno-biologicznego przetwarzania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych, a także instalacji, w których prowadzony jest ten proces oraz odpadów powstających w jego wyniku.
Rozładunek i przetwarzanie w obiektach zamkniętych
Przepisy rozporządzenia przewidują m.in. obowiązek rozładunku i przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych w obiektach zamkniętych, wyposażonych w szczelne podłoże zapobiegające przedostawaniu się odcieków do środowiska oraz w urządzenia wentylacyjne oraz ograniczające emisje zanieczyszczeń, w szczególności przedostawanie się pyłów do powietrza.
Zgodnie z szacunkami resortu klimatu i środowiska, znacząca większość instalacji MBP wywiązuje się z tego obowiązku, a dodatkowe koszty w związku z dostosowaniem do tych wymogów będą musiały podnieść tylko nieliczne instalacje.
Czytaj też: Sprawozdania instalacji komunalnych za 2020 r. Raport IOŚ-PIB
Przetwarzanie frakcji podsitowej w warunkach tlenowych i beztlenowych
Jak wskazano w rozporządzeniu, proces biologicznego przetwarzania odpadów frakcji podsitowej w warunkach tlenowych należy prowadzić jedno- lub dwustopniowo z uwzględnieniem szczegółowych wymagań.
W przypadku procesów jednostopniowych stabilizacja odpadów powinna odbywać się przez co najmniej 4 tygodnie łącznie w zamkniętym urządzeniu technicznym wykonanym z materiału wytrzymałego na uszkodzenia mechaniczne i zapewniającym szczelność prowadzonego procesu (reaktorze) lub w zamkniętej hali, w warunkach wilgotności od 45% do 60%, z systemem odbierania odcieków, z aktywnym napowietrzaniem oraz regularnym przerzucaniem odpadów co najmniej raz w tygodniu oraz z ujmowaniem i oczyszczaniem gazów powstałych w wyniku prowadzenia procesu.
W przypadku procesów dwustopniowych wymagania są następujące:
- pierwszy stopień – stabilizacja przez co najmniej 2 tygodnie w reaktorze lub w zamkniętej hali, w warunkach wilgotności od 45% do 60%, z systemem odbierania odcieków, z aktywnym napowietrzaniem oraz z ujmowaniem i oczyszczaniem gazów powstałych w wyniku prowadzenia procesu (powietrze procesowe), do czasu osiągnięcia wartości parametru AT4 (aktywność oddychania stanowiąca parametr wyrażający zapotrzebowanie na tlen próbki odpadów przez 4 doby) poniżej 20 mg O2/g suchej masy,
- drugi stopień – stabilizacja od 6 do 10 tygodni co najmniej w pryzmach, które są usytuowane na szczelnym podłożu zapobiegającym przedostawaniu się odcieków do środowiska, wyposażonym w system odbierania odcieków, i które są napowietrzane przez mechaniczne przerzucanie odpadów co najmniej raz w tygodniu.
Proces biologicznego przetwarzania odpadów w warunkach beztlenowych prowadzi się z kolei dwustopniowo, przy czym:
- pierwszy stopień – fermentacja metanowa w zakresie mezofilowym przez co najmniej 20 dni lub fermentacja metanowa w zakresie termofilowym przez co najmniej 12 dni,
- drugi stopień – stabilizacja tlenowa w reaktorze lub w zamkniętej hali, z systemem odbierania odcieków, z aktywnym napowietrzaniem oraz z ujmowaniem i oczyszczaniem gazów powstałych w wyniku prowadzenia procesu (powietrze procesowe), przez co najmniej 2 tygodnie; dopuszcza się w ramach drugiego stopnia stabilizacji tlenowej, stabilizację w pryzmach, które są usytuowane na otwartym terenie, na szczelnym podłożu zapobiegającym przedostawaniu się odcieków do środowiska, wyposażonym w system odbierania odcieków, i które są napowietrzane przez mechaniczne przerzucanie odpadów co najmniej raz w tygodniu, przez co najmniej 3 tygodnie, o ile wartość parametru AT4 po pierwszym stopniu biologicznego przetwarzania w warunkach beztlenowych osiągnie wartość poniżej 20 mg O2/g suchej masy.
Dodatkowo, jak wskazano w rozporządzeniu, do prowadzenia procesów MBP zmieszanych odpadów komunalnych, w odniesieniu do instalacji, dla których jest wymagane uzyskanie pozwolenia zintegrowanego, stosuje się konkluzje dotyczące najlepszych dostępnych technik (tzw. BAT).
Pełną treść obwieszczenia można znaleźć w Bazie Aktów Prawnych Teraz Środowisko. O nowo publikowanych aktach prawnych informujemy także co czwartek w tygodniowym newsletterze Teraz Środowisko (zapraszamy do bezpłatnej prenumeraty).

Dziennikarz, inżynier środowiska