Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Praktykant w redakcji Cogiterra sp. z o.o.
Maszyna kompostująca Oklin GG02 firmy Interseroh Polska

Które samorządy realizują ideę zrównoważonego rozwoju? Rusza 7. edycja Eco-Miasto

a+a-    Powrót       06 listopada 2019       Zrównoważony rozwój       Artykuł promocyjny   

Wyczekiwany projekt Eco-Miasto rusza w nowej odsłonie. Właśnie rozpoczęły się zgłoszenia do konkursu. Do kiedy można wysyłać kandydatury? Co nowego obejmie 7. edycja? Informacje już dostępne.

7. edycja projektu Eco-Miasto, organizowanego przez Ambasadę Francji w Polsce, Centrum UNEP/GRID Warszawa i współorganizowanego przez dziennik branżowy Teraz Środowisko, rozegra się na przełomie roku. Obejmie konkurs dla miast, warsztaty regionalne, dwudniową konferencję Innowacyjne Eco-Miasto, a także zbiór dobrych praktyk w formie publikacji.

Walka ze smogiem, modernizacja sieci wodno-kanalizacyjnych, termomodernizacja i zwiększanie efektywności energetycznej budynków, inwestycje w odnawialne źródła energii, stacje ładowania i tabor niskoemisyjny, budowa tras rowerowych, zachęcanie do selektywnej zbiórki odpadów, podnoszenie poziomu ich recyklingu… to tylko niektóre przykłady zaangażowania samorządów w realizację polityki środowiskowej i wdrażanie idei zrównoważonego rozwoju w polskich miastach.

5 kategorii konkursowych. Wraca gospodarka odpadami

Jakie inicjatywy można zgłaszać? Szczegółowe zagadnienia wskazują formularze, dostępne już na stronie www.eco-miasto.pl. Miasta mogą przystąpić do konkursu w każdej z pięciu kategorii:

  1. Gospodarka wodna
  2. Zieleń miejska
  3. Gospodarka odpadami
  4. Zrównoważona mobilność
  5. Efektywność energetyczna

Niezależne jury będzie oceniać zgłoszenia z podziałem na miasta powyżej 100 tys. i poniżej 100 tys. mieszkańców. Wypełnione formularze należy przesłać na adres ecomiasto@gmail.com do 15 stycznia 2020 roku. Wczesne wysłanie aplikacji to szansa na promocję opisanej realizacji jeszcze w czasie trwania zgłoszeń. Spośród odpowiedzi na pytania „Prosimy o opisanie projektu (…), który Państwa zdaniem dał najlepsze rezultaty” najciekawsze zostaną opublikowane na stronie projektu, w zakładce Teraz Samorząd na Teraz Środowisko i w mediach społecznościowych.

Warsztaty regionalne: zgłębienie zagadnień i bliski kontakt z ekspertami

7. edycja Eco-Miasto to także warsztaty regionalne poświęcone wybranym zagadnieniom. Daty, które warto już zapisać w kalendarzu, to 2 i 5 grudnia br. Dwie pierwsze sesje warsztatowe odbędą się w Olsztynie i Lublinie.

Konferencja Innowacyjne Eco-Miasto: finał konkursu, inspirujące wystąpienia i przestrzeń do rozmowy

Jak radzą sobie z wyzwaniami inni samorządowcy? Gdzie znaleźć środki na finansowanie działań? Jakie zmiany zaplanować? Poza wymianą doświadczeń on-line, już teraz zapraszamy do udziału w konferencji Innowacyjne Eco-Miasto (o zeszłorocznej konferencji tutaj). Panele dyskusyjne, sesje tematyczne i spotkania z samorządowcami, ekspertami i partnerami inicjatywy pozwolą inspirować się wzajemnie do działania. To także moment ogłoszenia wyników konkursu i szansa na poznanie najbardziej aktywnych przedstawicieli władz lokalnych.

Atrakcyjne nagrody

Każde zwycięskie miasto otrzyma tytuł Eco-Miasta i label 7. Edycji Eco-Miasta (ramka) wraz z możliwością posługiwania się nim we wszelkich swoich kanałach i materiałach promocyjnych przez rok. Wszyscy kandydaci mają także szansę na otrzymanie nagród specjalnych, dzięki zaangażowaniu BNP Paribas, Ceetrus, Renault Polska i Fundacji Veolia, będących Partnerami Strategicznymi projektu.

Do lektury dobrych praktyk i po informacje dotyczące szczegółów inicjatywy zapraszamy na stronę www.eco-miasto.pl.

Marta Wierzbowska-Kujda: Redaktor naczelny, specjalista ds. ochrony środowiska Eco-MiastoTekst powstał we współpracy z projektem Eco-Miasto, którego celem jest rozpowszechnianie i wdrażanie wśród polskich gmin dobrych praktyk zrównoważonego rozwoju. Projekt organizowany jest przez Ambasadę Francji w Polsce.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Driving positive change. Relacja z 9. PLGBC Green Building Symposium (17 października 2019)Burmistrz Mławy o oczyszczalni w formule PPP: myślimy perspektywicznie (03 lipca 2019)Testy samochodu elektrycznego w Lublinie (08 kwietnia 2019)Skażenie gruntu? Dla miast to nie problem (05 lutego 2019)Dotacje na rozwój elektromobilności: nabór wydłużony, możliwe nawet 100 proc. dofinansowanie (31 grudnia 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony