Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Maszyna kompostująca Oklin GG02 firmy Interseroh Polska
2-dniowe szkolenie: Prawo ochrony środowiska i ustawy powiązane firmy Centrum Organizacji Szkoleń i Konferencji SEMPER

Rusza projekt, który odpowie na potrzeby pracodawców

a+a-    Powrót       09 stycznia 2019       Rynek pracy   

Śląskie samorządy i przedsiębiorcy zainicjowali projekt o nazwie „Śląskie. Techno-Staże", który ma służyć lepszemu dostosowaniu ofert edukacyjnych szkół o profilu zawodowym z regionu do kluczowych potrzeb gospodarki. Projekt obejmuje m.in. staże, praktyki i szkolenia zawodowe. Na różnorakie przedsięwzięcia w jego ramach zostanie przeznaczonych 20 mln zł.

Porozumienie o współpracy w sprawie wspólnego opracowania wniosku o dofinansowanie tego projektu podpisali we wtorek przedstawiciele samorządu woj. śląskiego i Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach, Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach i Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Problemem gospodarki jest brak wykwalifikowanych pracowników

Marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski podkreślił, że bardzo poważnym problemem gospodarki jest brak wykwalifikowanych pracowników w części branż. Chodzi o to, by kształcenie dostosować do potrzeb rynku pracy i oczekiwań pracodawców – wskazał. Jak przypomniał, w ostatnich latach przemysł na Śląsku, wcześniej ukierunkowany głównie na górnictwo, zmienił swój charakter. Dziś dziesiątki tysięcy miejsc pracy w regionie są związane z nowoczesnymi technologiami.

- Ten projekt jest odpowiedzią na zapotrzebowanie m.in. KSSE i izby branżowej, żeby wdrożyć młodych ludzi do tego, by - wchodząc na rynek pracy - mieli dobre kompetencje, dobre kwalifikacje, nie musieli się zbyt długo przyuczać, pozostali w regionie i tutaj pracowali i rozwijali się - wskazał Chełstowski.

Zarówno pracodawców, jak i poszukujących pracy zapraszamy do zakładki Praca.

Projekt dla szkół i lokalnych samorządów

Do udziału w projekcie będą mogły przystąpić szkoły i lokalne samorządy. Jak zaznaczył marszałek, projekt ma charakter pozakonkursowy, będą w nim przyjmowane do realizacji najlepsze pomysły, gwarantujące skuteczną poprawę rynku pracy. Przedstawiciele samorządu woj. śląskiego podkreślają, że wszystko ma odbywać się w bezpośredniej współpracy z przedsiębiorcami tak, by odpowiadać na ich potrzeby.

W ramach projektu ma powstać Rada Edukacji Zawodowej, która będzie na bieżąco aktualizować zmieniające się uwarunkowania rynku pracy i zapotrzebowanie na szkolenie konkretnych specjalistów. W skład Rady wejdą przedstawiciele samorządu i środowisk branżowych.

Z myślą o i o obecnych, i o przyszłych inwestorach

Prezes KSSE Janusz Michałek podkreślił, że dobrze wyszkolone kadry są kluczowe dla inwestorów. – „Śląskie. Techno-Staże” to takie nowe otwarcie – pokazanie młodym ludziom, że w regionie są bardzo dobrzy pracodawcy. Te mechanizmy także spowodują, że damy bardzo dobrą, atrakcyjną ofertę dla inwestorów, tych obecnych, jak i przyszłych - powiedział. Prezes przypomniał, że przed laty w Polsce bardzo ograniczono szkolnictwo zawodowe, dziś do tego się wraca. Według Michałka obecnie na rynku najbardziej poszukiwani są m.in. elektrycy czy spawacze.

Źródło: Samorząd PAP

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Informatyzacja egzaminów dla geodetów (14 marca 2019)Kiedy będą ustawowo określone kwalifikacje dla zawodu gleboznawcy? (08 marca 2019)Baterie na elektrolit stały uniezależnią branżę pojazdów elektrycznych od kobaltu (06 marca 2019)43 polskie uczelnie kształcą w systemie dualnym (06 marca 2019)Branżówka to więcej niż zawodówka (05 marca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony