Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Maszyna kompostująca Oklin GG02 firmy Interseroh Polska
2-dniowe szkolenie: Prawo ochrony środowiska i ustawy powiązane firmy Centrum Organizacji Szkoleń i Konferencji SEMPER

Rusza projekt, który odpowie na potrzeby pracodawców

a+a-    Powrót       09 stycznia 2019       Rynek pracy   

Śląskie samorządy i przedsiębiorcy zainicjowali projekt o nazwie „Śląskie. Techno-Staże", który ma służyć lepszemu dostosowaniu ofert edukacyjnych szkół o profilu zawodowym z regionu do kluczowych potrzeb gospodarki. Projekt obejmuje m.in. staże, praktyki i szkolenia zawodowe. Na różnorakie przedsięwzięcia w jego ramach zostanie przeznaczonych 20 mln zł.

Porozumienie o współpracy w sprawie wspólnego opracowania wniosku o dofinansowanie tego projektu podpisali we wtorek przedstawiciele samorządu woj. śląskiego i Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach, Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach i Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Problemem gospodarki jest brak wykwalifikowanych pracowników

Marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski podkreślił, że bardzo poważnym problemem gospodarki jest brak wykwalifikowanych pracowników w części branż. Chodzi o to, by kształcenie dostosować do potrzeb rynku pracy i oczekiwań pracodawców – wskazał. Jak przypomniał, w ostatnich latach przemysł na Śląsku, wcześniej ukierunkowany głównie na górnictwo, zmienił swój charakter. Dziś dziesiątki tysięcy miejsc pracy w regionie są związane z nowoczesnymi technologiami.

- Ten projekt jest odpowiedzią na zapotrzebowanie m.in. KSSE i izby branżowej, żeby wdrożyć młodych ludzi do tego, by - wchodząc na rynek pracy - mieli dobre kompetencje, dobre kwalifikacje, nie musieli się zbyt długo przyuczać, pozostali w regionie i tutaj pracowali i rozwijali się - wskazał Chełstowski.

Zarówno pracodawców, jak i poszukujących pracy zapraszamy do zakładki Praca.

Projekt dla szkół i lokalnych samorządów

Do udziału w projekcie będą mogły przystąpić szkoły i lokalne samorządy. Jak zaznaczył marszałek, projekt ma charakter pozakonkursowy, będą w nim przyjmowane do realizacji najlepsze pomysły, gwarantujące skuteczną poprawę rynku pracy. Przedstawiciele samorządu woj. śląskiego podkreślają, że wszystko ma odbywać się w bezpośredniej współpracy z przedsiębiorcami tak, by odpowiadać na ich potrzeby.

W ramach projektu ma powstać Rada Edukacji Zawodowej, która będzie na bieżąco aktualizować zmieniające się uwarunkowania rynku pracy i zapotrzebowanie na szkolenie konkretnych specjalistów. W skład Rady wejdą przedstawiciele samorządu i środowisk branżowych.

Z myślą o i o obecnych, i o przyszłych inwestorach

Prezes KSSE Janusz Michałek podkreślił, że dobrze wyszkolone kadry są kluczowe dla inwestorów. – „Śląskie. Techno-Staże” to takie nowe otwarcie – pokazanie młodym ludziom, że w regionie są bardzo dobrzy pracodawcy. Te mechanizmy także spowodują, że damy bardzo dobrą, atrakcyjną ofertę dla inwestorów, tych obecnych, jak i przyszłych - powiedział. Prezes przypomniał, że przed laty w Polsce bardzo ograniczono szkolnictwo zawodowe, dziś do tego się wraca. Według Michałka obecnie na rynku najbardziej poszukiwani są m.in. elektrycy czy spawacze.

Źródło: Samorząd PAP

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Energia z wilgotnej biomasy, czyli litewska technologia w Nidzicy (17 maja 2019)NIK krytycznie ocenia działania w zakresie ochrony przed promieniowaniem sieci komórkowych (07 maja 2019)Nowy Dyrektor Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry i Wisły (07 maja 2019)Gorzów Wielkopolski: Dodatkowe 15 mln zł na zagospodarowanie wód opadowych (07 maja 2019)Trwa nabór przedstawicieli organizacji ekologicznych do Komisji ds. GMM i GMO (06 maja 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony