Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
25.11.2020 25 listopada 2020

Rozporządzenie ws. pobierania opłaty mocowej weszło w życie

   Powrót       18 listopada 2020       Energia   

W dniu 13 listopada 2020 r. w Dzienniku Ustaw RP zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie pobierania opłaty mocowej i wyznaczania godzin doby przypadających na szczytowe zapotrzebowanie na moc w systemie (pod poz. 2009).

Wejście w życie rozporządzenia stanowi ostatni etap przed rozpoczęciem obowiązywania opłaty mocowej od 1 stycznia 2021 r. Na podstawie rozporządzenia Prezes Urzędu Regulacji Energetyki opublikuje wybrane godziny doby przypadające na godziny szczytowego zapotrzebowania na moc w systemie, jak również skalkuluje stawki opłaty mocowej na rok 2021.

- Przejście w Polsce z rynku jednotowarowego (tylko energii) na rynek dwutowarowy (energii i mocy) miało zagwarantować bezpieczeństwo energetyczne poprzez zachęcenie inwestorów do budowy nowych i modernizacji już istniejących jednostek wytwórczych, w celu zapobieżenia niedoborom energii elektrycznej – podkreślił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. - Było też odpowiedzią na wcześniejszy brak zachęt do budowy nowych mocy wytwórczych o sterowalnej produkcji energii elektrycznej - dodał.

- Przykładem praktycznej implementacji korzyści wynikających rynku mocy jest oddany do użytkowania w ostatnich dniach blok Elektrowni Jaworzno III. Blok będzie realizował piętnastoletni kontrakt mocowy od 2021 r. – wskazał Kurtyka.

Źródło: MKiŚ

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Prezes URE ogłasza wybrane godziny doby do obliczenia stawki opłaty mocowej na 2021 r. (20 listopada 2020)Dodatkowe 100 mln zł w programie „Mój Prąd” (12 listopada 2020)NIK: elektromobilność w Polsce jest nadal na etapie początkowym (05 listopada 2020)OZE to nie zielony kwiatek do kożucha, ale sposób na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego (29 października 2020)Odblokowanie potencjału wiatru na lądzie to zwiększenie liczby etatów w sektorze nawet do 24 tys. (22 października 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony