Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
03.03.2021 03 marca 2021

Rozporządzenie ws. pobierania opłaty mocowej weszło w życie

   Powrót       18 listopada 2020       Energia   

W dniu 13 listopada 2020 r. w Dzienniku Ustaw RP zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie pobierania opłaty mocowej i wyznaczania godzin doby przypadających na szczytowe zapotrzebowanie na moc w systemie (pod poz. 2009).

Wejście w życie rozporządzenia stanowi ostatni etap przed rozpoczęciem obowiązywania opłaty mocowej od 1 stycznia 2021 r. Na podstawie rozporządzenia Prezes Urzędu Regulacji Energetyki opublikuje wybrane godziny doby przypadające na godziny szczytowego zapotrzebowania na moc w systemie, jak również skalkuluje stawki opłaty mocowej na rok 2021.

- Przejście w Polsce z rynku jednotowarowego (tylko energii) na rynek dwutowarowy (energii i mocy) miało zagwarantować bezpieczeństwo energetyczne poprzez zachęcenie inwestorów do budowy nowych i modernizacji już istniejących jednostek wytwórczych, w celu zapobieżenia niedoborom energii elektrycznej – podkreślił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. - Było też odpowiedzią na wcześniejszy brak zachęt do budowy nowych mocy wytwórczych o sterowalnej produkcji energii elektrycznej - dodał.

- Przykładem praktycznej implementacji korzyści wynikających rynku mocy jest oddany do użytkowania w ostatnich dniach blok Elektrowni Jaworzno III. Blok będzie realizował piętnastoletni kontrakt mocowy od 2021 r. – wskazał Kurtyka.

Źródło: MKiŚ

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Czy neutralność klimatyczna UE będzie możliwa bez szybkiego przyrostu nowych mocy z wiatru? (26 lutego 2021)Nowe obowiązki raportowe do bazy danych SCIP prowadzonej przez Europejską Agencję Chemikaliów (26 lutego 2021)Komitet ds. Europejskich rozpatrzy projekt zmieniający ustawę o rynku mocy (24 lutego 2021)Weszła w życie ustawa o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych (19 lutego 2021)PGE i duński Orsted podpisały umowę ws. offshore (11 lutego 2021)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony