Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
CATCH-ME wspólne przejazdy do pracy CATCH-ME
C-Green: Mokre osady ściekowe przekształcone w czysty biowęgiel InnoEnergy

Rząd i gminy przez internet dowiedzą się, czym ogrzewamy swoje domy

a+a-    Powrót       24 listopada 2017       Powietrze i klimat   

Informacje o lokalizacji wszystkich budynków w Polsce oraz o tym, czym są one ogrzewane, miałyby znaleźć się w specjalnym systemie elektronicznym; trwają prace nad wdrożeniem takiego rozwiązania. Narzędzie to pozwoli opracować "mapy smogu" i pomóc w skutecznej walce z nim. O prowadzonych pracach w tej sprawie poinformował podczas czwartkowej konferencji "Współpraca administracji rządowej i samorządowej – niezbędne narzędzie poprawy jakości powietrza w Polsce" w Senacie Piotr Woźny, doradca wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

Projekt o roboczej nazwie "Zintegrowany system wsparcia polityki i programów ograniczania niskiej emisji" ma pozwolić na stworzenie systemu informatycznego, w którym znaleźć się miałyby wszystkie budynki w naszym kraju i informacje o tym, jak są one ogrzewane.

Pomoc w decyzji o konkretnych działaniach antysmogowych

- Chodzi nam o to, żeby zafunkcjonował system informatyczny w Polsce, w którym zostaną zgeolokalizowane wszystkie budynki, które są w Polsce, z informacją o źródłach ciepła w tych budynkach. Po to, by móc utrzymywać aktualną bazę danych dotyczącą emisji generowanych przez te budynki, i żeby na podstawie tej bazy wreszcie uzyskać twarde, źródłowe dane dotyczące skali zanieczyszczeń, które zostaną zlokalizowane do poziomu konkretnych miejscowości, konkretnych ulic, konkretnych posesji - wyjaśnił Woźny. Dodał, że takie narzędzie pozwoliłoby też decydować o tym, na jakie konkretne działania antysmogowe i w jakie miejsca kierować publiczne pieniądze.

Dyrektor Instytutu Łączności Jerzy Żurek poinformował, że prace prowadzone są przez konsorcjum, które tworzą: resort rozwoju, trzy instytuty badawczo-naukowe (w tym Instytut Łączności) i Krakowski Alarm Smogowy. Żurek przyznał, że powstanie takiego sytemu będzie wymagało zmiany kilku ustaw związanych m.in. z gromadzeniem danych. W ostatecznym kształcie system ma objąć całą Polskę; korzystać z niego mogłaby administracja centralna oraz samorządy. Dyrektor dodał, że powstałaby również mobilna aplikacja, którą będą mogli wykorzystywać m.in. strażnicy miejscy.

180 mln na termomodernizację

Uczestniczący w konferencji wicepremier Mateusz Morawiecki przypomniał, że zgodnie z raportami światowych oraz unijnych organizacji, w Polsce z powodu zanieczyszczeń powietrza rocznie umiera ok. 50 tys. osób. Wicepremier, minister rozwoju i finansów zwrócił uwagę, że dużym wyzwaniem w walce ze smogiem jest przeciwdziałanie ubóstwu energetycznemu. - Co z tego, że będziemy mieli piękne rozporządzenia, czujniki, jeśli ludzi nie będzie stać na palenie czystym paliwem – zauważył. Morawiecki poinformował, że oprócz wprowadzenia rozporządzenia dotyczącego jakości kotłów, w tegorocznym budżecie państwa znalazło się dodatkowe 180 mln zł na termomodernizację budynków. Niedawno wicepremier informował, że Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów zdecydował, by w 33 polskich miastach, które mają największy problem ze smogiem, powstaną lokalne, dedykowane programy antysmogowe.

W ubiegłym roku WHO opublikowała raport, według którego na 50 europejskich miast najbardziej zanieczyszczonych smogiem, aż 33 jest z Polski. W pierwszej piątce znalazły się cztery polskie miasta: Żywiec, Pszczyna, Rybnik i Wodzisław Śląski. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Od 1 lipca drobni odbiorcy nie kupią miału węglowego do celów grzewczych (25 maja 2020)Smog sprzyja przenoszeniu się koronawirusa (25 maja 2020)Rybnik zamierza skorzystać z programu Stop Smog (22 maja 2020)Rusza program „Czyste Powietrze” 2.0 (15 maja 2020)KE wszczyna wobec Polski procedurę w sprawie jakości powietrza (15 maja 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony