Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Doradca handlowy ds. fotowoltaiki Energomix Sp. zo. o.
C-Green: Mokre osady ściekowe przekształcone w czysty biowęgiel InnoEnergy

Uwaga, o rządowe dopłaty do prądu firmy mogą wnioskować jeszcze do 30 czerwca br.

a+a-    Powrót       12 maja 2020       Energia   

W ramach pomocy de minimis w związku z zamrożeniem cen prądu firmy otrzymały blisko 50 mln zł, co stanowi jedynie niewielką część tego, co mogły uzyskać. Zostało jeszcze półtora miesiąca na złożenie wniosku do Zarządcy Rozliczeń.

Jak alarmuje Energy Solution, wnioski o pomoc de minimis na podstawie tzw. ustawy o zamrożeniu cen prądu można składać jeszcze tylko do 30 czerwca tego roku. Zgodnie z art. 7a tej ustawy niektórzy przedsiębiorcy mogą uzyskać dofinansowanie kosztów zakupu energii elektrycznej w III i IV kw. 2019 r., ale na złożenie stosownego wniosku zostało już mało czasu.

Czytaj: Sztuczne obniżanie cen energii nikomu się nie opłaca

Ile można zyskać?

Wprowadzony przez rząd mechanizm gwarantuje firmom dopłaty z budżetu państwa w wysokości 15 zł za każdą zakupioną i zużytą w tamtym czasie 1 MWh energii elektrycznej. Przy tym, maksymalną kwotę dofinansowania dla jednego przedsiębiorstwa określa unijny limit pomocy de minimis (200 tys. euro w ciągu trzech lat). Energy Solution w swoim komunikacie wskazuje, że na dzień 8 maja 2020 r. na rozpatrzenie lub wypłatę oczekiwały 664 wnioski, zaś dotąd resort rozpatrzył pozytywnie już 1699 wniosków.

O decyzji rządu o zamrożeniu cen prądu w ubiegłym roku było głośno w mediach, temat budził wiele kontrowersji. Tymczasem firmy, które miały zagwarantowaną pomoc z mocy ustawy, przespały swój czas. Biorąc pod uwagę to, jak wiele podmiotów było uprawnionych do ubiegania się o pomoc de minimis i fakt, że jedynie ok. 5 proc. z tego skorzystało i uzyskało wsparcie, pokazuje, że wiedza o pomocy publicznej wśród polskich przedsiębiorców jest mała – mówi Artur Sarosiek, dyrektor zarządzający Energy Solution.

Jak wyglądają statystyki za III i IV kwartał 2019 r.?

Pomoc de minimis udzielana w formie dofinansowania zakupów prądu zrealizowanych w III i IV kw. 2019 r. (źródło danych: Ministerstwo Klimatu i Zarządca Rozliczeń):

  • 49,7 mln zł – to łączna kwota pomocy de minimis, jaką średnie i duże firmy otrzymały dotychczas w związku z zamrożeniem cen prądu (wypłacona przez Zarządcę Rozliczeń na podstawie złożonych wniosków);
  • 1021 – tyle firm uzyskało dofinansowanie;
  • 1699 – tyle wniosków zakończyło się dofinansowaniem (firmy składały osobno wnioski za każdy kwartał);
  • 29,8 tys. zł – tyle wynosi średnia kwota dofinansowania, przyznawana w ramach jednego wniosku;
  • 846,1 tys. zł – tyle wynosi najwyższa przyznana kwota dofinansowania dla jednej firmy;
  • 18,5 tys. – łączna liczna firm uprawnionych do pomocy de minimis w związku z zamrożeniem cen prądu (ustawa mówi o średnich i dużych przedsiębiorstwach).

Tymczasem zgodnie z Rozporządzenie Komisji UE nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. art. 3 ust. 2 limit pomocy de minimis, jaką jedna firma może otrzymać w ciągu trzech lat, to 200 tys. euro.

Komisja Europejska chce dać więcej

Decyzją Komisji Europejskiej limit ten wzrósł niedawno – do 800 tys. euro – w związku z nadzwyczajną sytuacją gospodarczą wywołaną przez pandemię koronawirusa. Taką decyzję Komisja Europejska ogłosiła w komunikacie(1) z 20 marca br. Nowy górny pułap pomocy de minimis ma obowiązywać jednak do końca tego roku, ale wyłącznie dla firm, które wykażą, że globalna epidemia mocno odbiła się na ich działalności i przychodach. Analitycy Energy Solution oceniają jednak, że zwiększenie limitu pomocy de minimis wynikającej z krajowej ustawy o zamrożeniu cen prądu jest jednak wątpliwe.

Interpretacja Zarządcy Rozliczeń

Z interpretacji komunikatu Komisji Europejskiej przedstawionej przez Zarządcę Rozliczeń, wynika, że „zastosowanie limitu 800 tys. euro w przypadku wniosków o dofinansowanie do zakupu prądu w ostatnim półroczu 2019 r. będzie możliwe dopiero po przyjęciu i wejściu w życie nowych przepisów powszechnie obowiązujących w tym zakresie”.

Katarzyna Zamorowska: Dziennikarz, prawnik

Przypisy

1/ Treść komunikatu tutaj:
https://www.teraz-srodowisko.pl/media/pdf/aktualnosci/8658-komunikat-KE.pdf

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Miks energetyczny coraz bardziej zależny od gry rynkowej (26 maja 2020)Wchodzi w życie rozporządzenie określające ceny referencyjne dla tegorocznych aukcji OZE (20 maja 2020)Nowelizacja Prawa energetycznego dot. stosowania prawa UE do gazociągów wchodzi w życie (13 maja 2020)Fiskalne pakiety stymulacyjne w świecie COVID i post-COVID – brunatne, zielone czy mix? (07 maja 2020)Nowe ceny referencyjne dla prądu z OZE. W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Klimatu (06 maja 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony