Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. ochrony środowiska i szkoleń SEKA S.A.
Pojemnik do segregacji bioodpadów bez pogorszenia jakości Eco-Clean Tomasz Malanowicz

Rzecznik MŚP chce, by część firm wyłączyć z obowiązku wpisu do BDO

a+a-    Powrót       02 grudnia 2019       Odpady   

Rzecznik MŚP Adam Abramowicz zwrócił się do ministra klimatu Michała Kurtyki z wnioskiem o wyłączenie mikro-, małych i średnich przedsiębiorców z obowiązku wpisu i prowadzenia ewidencji odpadów w tzw. Bazie Danych Odpadowych. Nowe narzędzie ma śledzić drogę odpadu do jego ostatecznego przetworzenia.

Biuro rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców przypomniało, że od 1 stycznia 2020 r. wytwórcy odpadów innych niż komunalne, o ile nie są oni objęci wyłączeniem szczegółowym, będą mieli obowiązek korzystania z Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (tzw. BDO).

O podmiotach obecnie zobowiązanych do rejestracji w BDO pisaliśmy tutaj.

- Przedsiębiorcy, zgłaszający się do Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, wskazują, że do tej pory nie dotarły do nich szczegółowe informacje na temat nowych regulacji - przekazało biuro w komunikacie. Jak poinformowano, rzecznik MŚP wskazuje na wątpliwości co do tego, kogo faktycznie obejmuje obowiązek zarejestrowania się w BDO i korzystania z jego modułów. - Granice podlegania tym obowiązkom nie są zarysowane dostatecznie jasno, zwłaszcza jeśli chodzi o uznawanie podmiotu za wytwarzający wyłącznie odpady komunalne, a tym samym zwolniony z obowiązku wpisu do rejestru i prowadzenia ewidencji - dodano.

Naruszenie zasad Konstytucji Biznesu

Biuro wskazuje, że Abramowicz argumentuje swój wniosek również tym, że z obowiązku wpisu i prowadzenia ewidencji zostali wyłączeni rolnicy gospodarujący na powierzchni użytków rolnych poniżej 75 hektarów. - Brak analogicznego rozwiązania dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw nosi znamiona dyskryminacji i naruszenia zasad Konstytucji Biznesu w zakresie proporcjonalności w nakładaniu różnych kategorii ciężarów i świadczeń publicznych - zaznaczono.

Według rzecznika, "prowadzenie ewidencji odpadów w nowej, teleinformatycznej formie, wymagającej prowadzenia dokumentacji w zasadzie w sposób ciągły", będzie dla małych podmiotów gospodarczych "bardzo uciążliwy i w znacznym stopniu utrudni funkcjonowanie najmniejszym przedsiębiorcom". (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Pandemia a sektor ochrony środowiska (05 sierpnia 2020)Wiceminister Ozdoba: Od 2022 r. producenci zaczną płacić za wprowadzane na rynek opakowania (05 sierpnia 2020)Od nowego roku mogą pojawić się kaucje przy zakupie oleju silnikowego (31 lipca 2020)14. Konferencja „Metody zagospodarowania osadów ściekowych” w tym roku online i stacjonarnie (30 lipca 2020)GIOŚ kręci bat na przestępców środowiskowych. W tempie largo czy allegro? (15 lipca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony