Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. ewidencji odpadów Remondis Sp z o. o.
c-trace: Redukcja kosztów odbioru odpadów dzięki nowoczesnym rozwiązaniom IT c-trace Sp. z o.o.

Rzecznik MŚP chce, by część firm wyłączyć z obowiązku wpisu do BDO

a+a-    Powrót       02 grudnia 2019       Odpady   

Rzecznik MŚP Adam Abramowicz zwrócił się do ministra klimatu Michała Kurtyki z wnioskiem o wyłączenie mikro-, małych i średnich przedsiębiorców z obowiązku wpisu i prowadzenia ewidencji odpadów w tzw. Bazie Danych Odpadowych. Nowe narzędzie ma śledzić drogę odpadu do jego ostatecznego przetworzenia.

Biuro rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców przypomniało, że od 1 stycznia 2020 r. wytwórcy odpadów innych niż komunalne, o ile nie są oni objęci wyłączeniem szczegółowym, będą mieli obowiązek korzystania z Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (tzw. BDO).

O podmiotach obecnie zobowiązanych do rejestracji w BDO pisaliśmy tutaj.

- Przedsiębiorcy, zgłaszający się do Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, wskazują, że do tej pory nie dotarły do nich szczegółowe informacje na temat nowych regulacji - przekazało biuro w komunikacie. Jak poinformowano, rzecznik MŚP wskazuje na wątpliwości co do tego, kogo faktycznie obejmuje obowiązek zarejestrowania się w BDO i korzystania z jego modułów. - Granice podlegania tym obowiązkom nie są zarysowane dostatecznie jasno, zwłaszcza jeśli chodzi o uznawanie podmiotu za wytwarzający wyłącznie odpady komunalne, a tym samym zwolniony z obowiązku wpisu do rejestru i prowadzenia ewidencji - dodano.

Naruszenie zasad Konstytucji Biznesu

Biuro wskazuje, że Abramowicz argumentuje swój wniosek również tym, że z obowiązku wpisu i prowadzenia ewidencji zostali wyłączeni rolnicy gospodarujący na powierzchni użytków rolnych poniżej 75 hektarów. - Brak analogicznego rozwiązania dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw nosi znamiona dyskryminacji i naruszenia zasad Konstytucji Biznesu w zakresie proporcjonalności w nakładaniu różnych kategorii ciężarów i świadczeń publicznych - zaznaczono.

Według rzecznika, "prowadzenie ewidencji odpadów w nowej, teleinformatycznej formie, wymagającej prowadzenia dokumentacji w zasadzie w sposób ciągły", będzie dla małych podmiotów gospodarczych "bardzo uciążliwy i w znacznym stopniu utrudni funkcjonowanie najmniejszym przedsiębiorcom". (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

BDO nie oszczędza też branży wod-kan. IGWP zgłasza problemy - Ministerstwo Klimatu odpowiada (19 maja 2020)Jednolity tekst ustawy o odpadach (ze zmianami z tarczy antykryzysowej) dostępny (06 maja 2020)Związki międzygminne traktowane po macoszemu - sprawozdawczość w BDO rażącym przykładem (06 maja 2020)Przesunięcie terminu wykonania analizy stanu gospodarki odpadami komunalnymi w tarczy antykryzysowej 3.0 (29 kwietnia 2020) Branża odpadowa potrzebuje stabilizacji prawa (10 kwietnia 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony