
2 sierpnia 2022 r. w Rządowym Centrum Legislacji (RCL) opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki w sprawie Sektorowej Ramy Kwalifikacji w sektorze energetyka (numer z wykazu: 66(1)). Projekt przekazano do uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania.
Polska Rama Kwalifikacji i definicja energetyki
Polską Ramę Kwalifikacji ustanowiono w 2015 r. na mocy ustawy o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji(2) (ZSK).
- Pismem z dnia 11 lipca 2021 r. (DELG-WRH.571.1.2021) Minister Klimatu i Środowiska wystąpił do Ministra Edukacji i Nauki z wnioskiem o włączenie do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji Sektorowej Ramy Kwalifikacji w sektorze energetyki, zwanej dalej „SRKE” – wyjaśniono w Ocenie Skutków Regulacji (OSR) projektowanego rozporządzenia. Projekt SRKE był przygotowywany we współpracy z Instytutem Badań Edukacyjnych w Warszawie na przełomie 2019 i 2020 r. Prace nad nim realizowało konsorcjum EPRD Biuro Polityki Gospodarczej i Rozwoju Regionalnego Sp. z o.o. oraz Fundacja Klaster Czyste Powietrze.
W trakcie prac wypracowano definicję sektora energetyki w następującym brzmieniu: „energetyka to dziedzina przemysłu obejmująca ogół działalności związanej z procesami wytwarzania, przetwarzania, przesyłania, rozdzielania, magazynowania i dostarczania energii elektrycznej i ciepła”. Zgodnie z tą definicją sektor obejmuje produkcję energii elektrycznej i cieplnej (zarówno metodami konwencjonalnymi, jak i z wykorzystaniem OZE), począwszy od urządzenia wytwórczego, przez etapy związane z jej przetwarzaniem, przesyłem, transportem oraz magazynowaniem. - W efekcie konsultacji uznano, że SRKE nie odnosi się do procesu wydobycia węgla, ale należy uwzględnić w niej zadania związane z jego magazynowaniem i przygotowaniem do procesu wytwarzania energii – dodano w uzasadnieniu projektu.
Wyznaczniki w obrębie wiedzy i umiejętności oraz kompetencji społecznych
Tzw. wyznaczniki sektorowe określają kluczowe aspekty działania sektora.
Dla energetyki sformułowano następujące wyznaczniki w obrębie wiedzy i umiejętności:
Wyznacznik I. Projektowanie i planowanie
Wyznacznik II. Budowa i utrzymanie infrastruktury
Wyznacznik III. Wytwarzanie, magazynowanie i dostarczenie energii
Wyznacznik IV. Potrzeby odbiorców, rynek energetyczny
Wyznacznik V. Nośniki energii i czynniki robocze (obejmujący kompetencje związane z badanie efektywności energetycznej odnawialnych źródeł energii)
Wyznacznik VI. Środowisko (obejmujący kompetencje związane z: oceną wpływu procesów wytwarzania, magazynowania i dostarczania energii na otoczenie, stosowaniem technologii ograniczających wpływ na otoczenie procesów wytwarzania, magazynowania i dostarczania energii, gospodarowaniem zasobami naturalnymi, postępowaniem z odpadami procesów wytwarzania, magazynowania i dostarczania energii oraz zdemontowanymi urządzeniami i instalacjami energetycznymi, stosowaniem technologii odzysku energii oraz technologii wytwarzania energii z odnawialnych źródeł energii)
Wyznacznik VII. Bezpieczeństwo
Dla kompetencji społecznych wyodrębniono następujące wyznaczniki sektorowe:
Wyznacznik VIII. Komunikacja
Wyznacznik IX. Etyka
Wyznacznik X. Podejmowanie decyzji (obejmujący kompetencje związane z gotowością do podejmowania decyzji w sytuacjach wysokiego ryzyka związanych z bezpośrednim zagrożeniem życia i zdrowia ludzi lub skażeniem środowiska)
Wyznacznik XI. Odpowiedzialność za jakość i bezpieczeństwo
Wyznacznik XII. Odpowiedzialność za otoczenie (obejmujący kompetencje związane z gotowością do dbania o bezpieczeństwo odbiorców i użytkowników energii oraz o środowisko, promowaniem postaw proekologicznych, w tym optymalizacji zużycia energii, gotowością do realizowania zadań zawodowych z poszanowaniem zasobów naturalnych oraz z dbałością o ochronę środowiska)
Wpływ na rynek pracy
W OSR wśród przewidywanych korzystnych skutków regulacji wskazano:
- ułatwienie dostępu do rynku pracy w sektorze energetyka,
- usprawnienie optymalnego projektowania rozwoju zawodowego kadr w sektorze energetyka,
- umożliwienie optymalnego doboru ofert edukacyjnych,
- usprawnienie procesu rekrutacji pracodawcom z sektora energetyka,
- zapewnienie właściwego opracowania opisów kwalifikacji rynkowych, które będą włączane do ZSK.
Ewaluacja efektów projektu
Rozporządzenie wejdzie w życie po 14 dniach od dnia ogłoszenia.
Po upływie 5 lat od jego wejścia w życie planuje się przeprowadzenie badania ankietowego uwzględniającego efekty włączenia Sektorowej Ramy Kwalifikacji w sektorze energetyka do ZSK.

Sekretarz redakcji, geograf
Przypisy
1/ Projekt rozporządzenia dostępny na stronie RCL:https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12362552/katalog/12899109#128991092/ Ustawa z dnia 22 grudnia 2015 r. o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji