Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. Ochrony Środowiska i Logistyki Sklepów Leroy Merlin Polska
2-dniowe szkolenie: Prawo ochrony środowiska i ustawy powiązane firmy Centrum Organizacji Szkoleń i Konferencji SEMPER

Nowela wprowadzająca ewidencję odpadów wraca do Sejmu

a+a-    Powrót       27 czerwca 2019       Odpady   

Senat zaproponował kilka poprawek legislacyjnych i doprecyzowujących do noweli ustawy odpadowej, która przewiduje, że od 1 stycznia 2020 r. prowadzenie ewidencji odpadów odbywać się będzie wyłącznie elektronicznie. Za podjęciem uchwały w tej sprawie głosowało 75 senatorów, żaden nie był przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. Teraz nowelą ponownie zajmie się Sejm.

W trakcie prac nad ustawą w Senacie, szef resortu środowiska Henryk Kowalczyk zapewnił, że test bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO) ma zostać przeprowadzony w sierpniu, a we wrześniu maja zostać przeprowadzone szkolenia dla przedsiębiorców, którzy w BDO będą się rejestrować i prowadzić sprawozdawczość.

Nowelizacja ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw stanowi m.in., że od 1 stycznia 2020 r. prowadzenie ewidencji odpadów odbywać się będzie wyłącznie elektronicznie, za pośrednictwem indywidualnego konta w systemie BDO. Nowe przepisy przewidują również możliwość elektronicznego przekazywania przez BDO dokumentów potwierdzających zbieranie, odzysk oraz recykling odpadów opakowaniowych, odpadów powstałych z olejów smarowych i opon, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, a także zużytych baterii i akumulatorów. Ustawa zakłada ponadto, że identyfikacja drobnych wytwórców odpadów np. części rolników odbywać się będzie za pomocą numeru PESEL.

System w latach 2019-2028 ma kosztować ponad 45 mln zł. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Krakowscy radni chcą niezależnych badań stanu gleb i wód na terenach poprzemysłowych w Nowej Hucie (15 lipca 2019)Gdy nowatorski pomysł otrzymuje wsparcie. Rozmowa z prezesem InnoEnergy (15 lipca 2019)Nowela ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wraca do Sejmu (15 lipca 2019)RPO: Program wsparcia NFOŚiGW nadal wymaga poprawek (15 lipca 2019)Kartony DPŻ: RIPOK-i intensyfikują działania, ale selektywna zbiórka nie nadąża (11 lipca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony