Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Starszy specjalista w Departamencie Prawnym i Rozstrzygania Sporów Urząd Regulacji Energetyki
Kompleksowa realizacja instalacji PV – od produktu, po ubezpieczenie i opiekę rachunków Columbus Energy

Sieci dystrybucyjne i magazyny energii – to newralgiczne punkty, bez których zielony zwrot będzie kulał

a+a-    Powrót       30 stycznia 2020       Energia   

Polskie spółki energetyczne w swoich strategiach uwzględniają „zielony zwrot”, wskazując przy tym, że platformy dystrybucji dostały priorytet – stare sieci są modernizowane, budowane są nowe. Mimo wysiłków i nakładów to wciąż początek długiej drogi.

Niemal we wszystkich panelach dyskusyjnych XX Kongresu POWERPOL w Warszawie mowa była o licznych wyzwaniach związanych z transformacją energetyczną, z jakimi przychodzi się mierzyć segmentowi dystrybucji energii elektrycznej. Sieci przesyłowe wymagają modernizacji, bo kiedy kilkadziesiąt lat temu były projektowane, nikt nie przewidywał, że odbiorca energii elektrycznej, będzie jednocześnie jej producentem.

Dlatego, jak wskazał wiceprezes Energi OZE Mariusz Gajda, wszystkie źródła zależne od pogody potrzebują wsparcia w postaci magazynów energii. Tymczasem brakuje regulacji prawnych ich dotyczących. - Te magazyny energii, które powstają np. w Enei, Tauronie, to są wszystko projekty badawczo-rozwojowe. Magazyny energii musza żyć w symbiozie z OZE, a napotykamy szereg przeszkód, od prawnych, poprzez środowiskowe, a na finansowych kończąc – dodał.

Magazyn gigant na Pomorzu

Prezes Gajda wskazał jednak, że mimo tych trudnych okoliczności, jesteśmy coraz bliżej uruchomienia największego w Polsce magazynu energii. Magazyn o mocy 6 MW i pojemności 27 MWh powstaje na terenie farmy wiatrowej w Bystrej k. Pruszcza Gdańskiego na Pomorzu. Ten jak dotąd największy w Polsce, hybrydowy magazyn energii (ang. Battery Energy Storage System) będzie składał się z dwóch zespołów baterii: kwasowo-ołowiowych oraz litowo-jonowych, zainstalowanych na powierzchni 1200 m kw.

Budowa magazynu to część polsko-japońskiego projektu, w którym bierze udział Grupa Energa. Jego pierwszy etap to wdrożenie przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne systemu SPS (ang. Special Protection Scheme). To nowatorskie rozwiązanie – system automatycznie eliminuje przeciążenie na elementach sieci przesyłowej oraz dystrybucyjnej 110 kV. Kolejnym krokiem w realizacji projektu będzie właśnie uruchomienie magazynu.

Przypomnijmy, że w 2016 roku Energa zbudowała już magazyn o mocy 0,75 MW i pojemności 1,5 MWh w okolicach Pucka. Magazyn w Bystrej jest 18 razy większy.

- Ktoś mógłby powiedzieć, co za problem wybudować farmy fotowoltaiczne w Polsce, gdzie jest tyle terenów rolniczych? Wbrew pozorom, nie jest to takie proste, bo głównym problemem jest przyłączenie ich do sieci – zakończył swoją wypowiedź prezes Gajda.

Co z tymi przyłączeniami?

Marek Wadowski – wiceprezes Zarządu ds. finansowych TAURON Polska Energia S.A. - przypomniał, że Grupa planuje do 2030 r. osiągnąć w swoim miksie energetycznym udział mocy ze źródeł odnawialnych na poziomie 66 proc.

Potwierdził postawioną na początku tezę, że to systemy dystrybucyjne w całej tej transformacji mają kolosalne znaczenie. A póki co są piętą Achillesową. - Nasza sieć dystrybucyjna w roku ubiegłym przyłączyła ponad 30 tys. mikroinstalacji PV o łącznej mocy ponad 200 MW, czyli jakby jeden duży blok energetyczny – wskazał Wadowski.

Fotowoltaika dla małych i dużych

Energią ze słońca są zainteresowani nie tylko wielcy gracze energetycznego rynku, ale także coraz większa grupa potencjalnych prosumentów. Wymusza to konieczność inwestycji w sieci dystrybucyjne. Dla przykładu Tauron na ten cel przeznacza rocznie 2 mld złotych. – Te pieniądze dedykowane są na konkretne cele: nowe przyłączenia, modernizację istniejących sieci oraz budowę nowych – wskazał prezes Marek Wadowski.

- Naszym największym wyzwaniem jest zmiana charakteru klientów, którzy dotychczas jedynie odbierali energię elektryczną, a teraz jednocześnie ją produkują i odbierają, a to wymusza na dystrybucji duże zmiany – skonkludował.

O jak dużej skali problemowej mówimy, niech świadczy fakt, że sieci dystrybucyjne w Polsce, podzielone między głównych 5 operatorów to prawie 700 tys. km.

Katarzyna Zamorowska: Dziennikarz, prawnik

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Kolejny konieczny etap dla PEP2040 to transparentne konsultacje (09 września 2020)Wodór: wielka szansa czy wysokokosztowa ułuda? (19 sierpnia 2020)Stażyści zbudują magazyn energii z ogniw bateryjnych z odzysku (07 sierpnia 2020)Coraz bliżej mobilnego zasobnika wodoru. Program Magazynowanie Wodoru wkracza w ostatnią fazę (23 lipca 2020)Powstaje strategia rozwoju technologii CCUS dla Górnego Śląska (13 lipca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony