
© Photocreo Bednarek
Rozwój energetyki rozproszonej rodzi nie lada wyzwanie dla operatorów systemów sieciowych. Duże moce na Morzu Bałtyckim wymagają nie tylko inwestycji w nowe sieci na Pomorzu, ale też rozprowadzenie bezemisyjnej energii w głąb kraju.
Polskie Sieci Elektroenergetyczne wskazują w odpowiedzi na nasze pytania, że „inwestycje w sieć przesyłową są niezbędne m.in. ze względu na zmianę kierunku przesyłu energii. Dotąd na Pomorze przesyłano energię z innych części kraju. Po powstaniu nowych, dużych źródeł wytwórczych na północy, kierunek się odwróci. To wymaga rozwinięcia i dostosowania infrastruktury przesyłowej”.
PSE już od dawna przygotowują się na rewolucję energetyczną nadciągającą znad Bałtyku. Operator realizuje szereg inwestycji w budowę infrastruktury sieciowej potrzebnej do przyłączenia MFW i wyprowadzenia z nich mocy. Pierwsza energia ma popłynąć do sieci w 2026 r. Zaprojektowano przebiegi dla ponad 250 kilometrów linii napowietrznych, których początek będzie miał w stacji elektroenergetycznej Choczewo (druga powstanie w gm. wiejskiej Słupsk). Inwestycja obejmuje 22 gminy na Pomorzu.
- Łączna moc MFW, które mają podpisane umowy przesyłowe z PSE, to 8,4 GW – informuje operator.
Sieć inwestycji na Pomorzu
PSE przywołują uzgodniony w zeszłym roku z Prezesem Urzędu Regulacji Energetyki plan rozwoju sieci przesyłowej, który obejmuje inwestycje istotne dla wyprowadzenia mocy z MFW. Wyliczają m.in. budowę nowych stacji elektroenergetycznych 400 kV Choczewo i Krzemienica, rozbudowę istniejącej stacji Słupsk Wierzbięcino, budowę linii 400 kV Choczewo-nacięcie linii Gdańsk Błonia-Grudziądz Węgrowo, linii 400 kV Gdańsk Przyjaźń-Choczewo, 400 kV Gdańsk Błonia-Olsztyn Mątki, 400 kV Grudziądz-Płock, 400 kV Stryków-nacięcie linii Pątnów-Jasiniec oraz linii 400 kV Choczewo-Żarnowiec. Uwzględniona jest też modernizacja linii 400 kV Słupsk-Żarnowiec z budową odcinka linii 400 kV Choczewo – nacięcie linii Słupsk-Żarnowiec czy wprowadzenie do SE Krzemienica linii 400 kV Dunowo-Słupsk i linii 400 kV Słupsk-Żydowo Kierzkowo.
Czytaj: Polska jako hub wiatrowy? Tak! Ale jak?
Kluczowa jest też budowa linii HVDC (ang.high voltage direct current) północ – południe, która umożliwi przesył energii z Pomorza w rejon Górnego Śląska. Jej budowa ma się zakończyć w 2033 r.
- Trwa już realizacja projektów kluczowych do odebrania mocy z pierwszych MFW, np. w kwietniu rozpoczęło się przygotowanie placu budowy stacji Choczewo. Pozyskiwane są także zgody od właścicieli działek, na których mają powstać dwie pierwsze linie 400 kV. Równolegle prowadzone są przygotowania do realizacji pozostałych przedsięwzięć – wyjaśniają PSE.
Kluczowy dialog z mieszkańcami Pomorza
Przy rozbudowie systemu przesyłowego z myślą o morskich farmach wiatrowych PSE korzystają z własnych kompetencji w zakresie planistyki czy pozyskiwania zgód i pozwoleń, a także współpracy z samorządami i lokalnymi społecznościami.
- Spółka na bardzo wczesnym etapie zaczęła także dialog ze społecznościami lokalnymi. Jest to kluczowe dla terminowej i efektywnej realizacji inwestycji w infrastrukturę przesyłową – dodają PSE.
PSE przeprowadziły blisko 100 spotkań informacyjno-uzgodnieniowych z wójtami, burmistrzami i radami wszystkich gmin objętych projektem oraz ok. 200 godzin rozmów z właścicielami gruntów na terenach sołectw objętych planowanymi inwestycjami.

Redaktor
