Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Eko-Ankieter/ka - praca terenowa w Mińsku Mazowieckim ATMOTERM S.A.
Eko Ankieter / Eko Ankieterka Marki ATMOTERM S.A.

Jak przemysł zanieczyszcza powietrze? Sprawdzą to w Skawinie

a+a-    Powrót       28 sierpnia 2020       Powietrze i klimat   

W Skawinie rozpoczęto testy pilotażowego projektu monitoringu zanieczyszczeń z sektora przemysłu. Za pomocą platformy internetowej mieszkańcy będą mogli sprawdzić m.in. jakie incydenty miały miejsce na terenie poszczególnych zakładów przemysłowych.

Wraz z początkiem bieżącego miesiąca rozpoczęła się realizacja pilotażowego projektu mającego na celu monitoring zanieczyszczeń powietrza z sektora przemysłu w Skawinie (woj. małopolskie). Choć projekt swym zasięgiem obejmuje obecnie jedynie teren jednej gminy, docelowo rozwiązanie wdrożone ma zostać na całym obszarze województwa małopolskiego. Jak wynika z informacji prasowych urzędu miasta oraz Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego, projekt ma zobowiązać zakłady produkcyjne do natychmiastowego informowania mieszkańców o zaistniałych awariach. - To bardzo ważne, aby zobowiązać zakłady przemysłowe do natychmiastowego reagowania i informowania mieszkańców o awarii. W ten sposób każdy będzie miał szansę, aby chronić się przed jej skutkami – podkreśla Tomasz Urynowicz, wicemarszałek województwa małopolskiego, cytowany w jednym z komunikatów prasowych.

Pierwsze tego typu rozwiązanie w skali kraju

To pierwsze tego typu rozwiązanie w Polsce - dotąd znane były jedyne platformy internetowe, za pomocą których mieszkańcy mogą sprawdzić stan jakości powietrza w miejscowości oraz czy dopuszczalne poziomy zanieczyszczeń powietrza są przekraczane.

Realizowany w Skawinie projekt ma zagwarantować mieszkańcom łatwy i wygodny dostęp do informacji na temat przedsiębiorstw zlokalizowanych na terenie gminy. - Znajdą oni w nim informacje na temat incydentów mających miejsce na terenie zakładów przemysłowych, posiadanych pozwoleń na emisję w danym roku, faktycznego poziomu emisji oraz dostępu do raportów z kontroli. Nowa platforma daje przedsiębiorcom uproszczoną możliwość ewidencjonowania danych zawartych w pozwoleniach na emisję zanieczyszczeń, jest także ułatwieniem procesu monitorowania poziomów zanieczyszczeń i łatwym dostępem do danych historycznych. Platforma umożliwia firmom biorącym udział w pilotażu aktualizowanie danych z pozwoleń na emisję oraz bieżące zgłaszanie incydentów – podano w komunikacie.

Czytaj też: Dzięki programom antysmogowym w Skawinie widać pierwsze efekty

Wdrożenie systemu realizowane jest z kolei w ścisłej współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego, Urzędem Miasta i Gminy Skawina oraz Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska. Jak dodaje urząd marszałkowski, projekt platformy opracowany został przez laureata nagrody specjalnej przyznanej przez Krakowski Park Technologiczny podczas Smogathonu 2019.

Pilotażowa platforma internetowa do mierzenia poziomu zanieczyszczeń przemysłowych dostępna jest tutaj.

Źródło: UM Skawina, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

Joanna Spiller: Dziennikarz, inżynier środowiska Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Program Czyste Powietrze 3.0. i wskaźniki dostępności zieleni. II dzień Międzynarodowej Konferencji Eco-Miasto (23 września 2020)Polskie ciepłownictwo i przemysł energochłonny na zakręcie (21 września 2020)Mazowsze z przełomowym Programem ochrony powietrza (10 września 2020)Kolejny konieczny etap dla PEP2040 to transparentne konsultacje (09 września 2020)Niemal co ósmy zgon w Europie związany ze złą jakością środowiska (09 września 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony