Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Starszy inspektor w Zespole Budżetu i Finansów RDOŚ w Olsztynie
Pompy ciepła powietrze/woda LA S-TU, LA S-TUR - do grzania i chłodzenia firmy Glen Dimplex Polska

Inwestycje ekologiczne wymagają skuteczniejszego finansowania

a+a-    Powrót       23 marca 2018       Zrównoważony rozwój   

System finansowania przedsięwzięć ekologicznych powinien zmienić się z bankowego na inwestycyjny - powiedział w czwartek w Brukseli prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Zorganizowana przez Komisję Europejską konferencja "Finansowanie zrównoważonego wzrostu" poświęcona była projektom włączającym prywatny sektor finansowy do przedsięwzięć o charakterze ekologicznym.

Uczestnicy spotkania, podczas którego wystąpili m.in. szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, prezydent Francji Emmanuel Macron, a także były burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg, zastanawiali się nad stworzeniem praktycznych zachęt i procedur umożliwiających instytucjom finansowym większe zaangażowanie w działania na rzecz ochrony środowiska oraz realizację zadań, jakie wyznaczyła sobie w tej dziedzinie Unia Europejska.

Mniej ostrożności, więcej odwagi

Borys, który wziął udział w panelu na temat sposobów przełożenia unijnej strategii na konkretne działania finansowe, podkreślał, że do znaczącego zwiększenia nakładów na ekologię potrzebna jest zmiana dotychczasowego podejścia w finansowaniu: z ostrożnego, do jakiego przyzwyczajone są europejskie banki, na bardziej odważne - kapitałowe.

- We wprowadzaniu unijnego planu w życie widzę zasadniczą trudność. Inwestowanie w przedsięwzięcia ekologiczne jest niestety mniej przewidywalne i, co podkreśla wielu inwestorów, mniej atrakcyjne - powiedział. Jego zdaniem jedną z głównych przeszkód w tym procesie jest niewystarczający poziom rozwoju odpowiednich technologii. - Technologie te nie są na tyle zaawansowane, by zagwarantować inwestorom zyski - podkreślał szef Polskiego Funduszu Rozwoju. Jako przykład podał inicjatywę polskich władz, które starają się zachęcać samorządy lokalne do zakupu autobusów elektrycznych. - Niestety okazuje się, że autobusy elektryczne są od 30 do 50 proc. droższe niż tradycyjne. Bo ta technologia jest wciąż droga - argumentował.

Włączenie sektora prywatnego w zielone inwestycje jest możliwe

Borys, który jest jednocześnie przewodniczącym Rady Nadzorczej Banku Gospodarstwa Krajowego, uważa, że gdyby zaawansowanie technologiczne było wystarczające, to "zielone obligacje" proponowane przez Komisję Europejską jako zachęta do inwestycji ekologicznych byłyby niepotrzebne. - Inwestorzy sami kierowaliby się tam, gdzie mogliby się spodziewać zysków – wyjaśniał. O znaczeniu "zielonych obligacji" w urynkowieniu działań na rzecz ochrony środowiska mówili też inni uczestnicy panelu, m.in. prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego Werner Hoyer czy Hans Bruyninckx, szef europejskiej agencji Środowiska (EEA). Ich zdaniem skuteczne włączenie sektora prywatnego w tego typu przedsięwzięcia jest w obecnej chwili jak najbardziej możliwe, wymaga jednak zasadniczej, systemowej zmiany w kulturze inwestycyjnej.

Borys zwracał uwagę, że obecnie duży nacisk kładzie się na właściwe zdefiniowanie zielonych inwestycji, by mogły być sprawnie wdrożone do regulacji sektora bankowego i branży funduszy inwestycyjnych i stać się częścią podejmowania decyzji finansowych. - Pozwoli to kierować środki, które są jak najbardziej potrzebne z perspektywy długoterminowego, zrównoważonego rozwoju - wyjaśniał. Dotyczy to przede wszystkim inwestycji w energetykę, transport i gospodarkę o obiegu zamkniętym, a także infrastrukturę i energooszczędne mieszkalnictwo.

Plan działania, ogłoszony 8 marca prze Komisję Europejską, jest częścią inicjatyw podejmowanych w ramach unii rynków kapitałowych (CMU). Ma on powiązać bezpośrednio działalność sektora finansowego w Europie z konkretnymi potrzebami unijnej gospodarki, by uzyskać rozwiązania korzystne dla środowiska i rozwoju społecznego. Plan ten ma również przyczynić się do wprowadzenia w życie postanowień paryskiego porozumienia klimatycznego i unijnego planu działań na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Z Brukseli Grzegorz Paluch (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Gdańsk: Miasto kandydatem do tytułu Zielonej Stolicy Europy 2022 (23 stycznia 2020)Kraków w rankingu "New York Times". Miasto docenione za poprawę jakości powietrza (14 stycznia 2020)Inicjatywa, która wspiera gminy na drodze do zrównoważonego rozwoju (31 grudnia 2019)Zielonych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia! (20 grudnia 2019)Ścieki przemysłowe w Polsce i ewaluacja dyrektywy ściekowej w UE (20 grudnia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony