Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Praktykant/-ka w Dziale Ochrony Środowiska Eneris Surowce S.A.
SklepSUEZ.pl - podstawiamy kontener na odpady pod Twój dom - i masz to z głowy! firmy SUEZ

Śląskie: Ponad 50 postępowań karnych ws. nielegalnego postępowania z odpadami

a+a-    Powrót       16 kwietnia 2019       Odpady   

Śląscy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej prowadzą ponad 50 postępowań dotyczących nielegalnego postępowania z odpadami. Od początku tego roku w sześciu tego typu sprawach postawiono zarzuty ponad 30 osobom.

Policjanci przyznają, że składowane bez zachowania wymaganych warunków niebezpieczne substancje to często prawdziwe bomby ekologiczne, stanowiące zagrożenie dla środowiska, a czasem także dla życia i zdrowia ludzi oraz zwierząt.

Postepowania w niemal każdej jednostce regionalnej

Obecnie najwięcej postępowań karnych związanych z naruszeniem przepisów z zakresu ochrony środowiska, a dotyczących nabywania, transportu i składowania odpadów wbrew przepisom, prowadzi policja z Gliwic, Będzina, Bytomia, Częstochowy i Zabrza. Pojedyncze postępowania tego typu są w niemal każdej z ponad 30 miejskich i powiatowych jednostek policji w regionie, z wyjątkiem sześciu miast.

- Od początku 2018 roku zakończono sześć postępowań karnych, w ramach których skierowano akty oskarżenia przeciwko osobom reprezentującym podmioty gospodarcze w zakresie nabywania, składowania, pośredniczenia w nabywaniu odpadów, jak i osób wykonującym transport, przewóz i załadunek towarów. W sprawach odpadowych postawiono zarzuty ponad 30 osobom - poinformował we wtorek zespół prasowy śląskiej policji.

Działania oszustów i grup przestępczych zwykle wyglądają podobnie. Firmy wynajmują magazyny, hale i inne nieruchomości bądź otwarte tereny, gdzie później gromadzone są odpady. Po wypełnieniu takiego obiektu wynajmujący najczęściej znika, pozostawiając kłopotliwy ładunek właścicielowi, na którym później spoczywa obowiązek kosztownej utylizacji. To wydatek rzędu nawet kilku milionów złotych, nie licząc strat w środowisku.

O jakiego rodzaju odpady chodzi?

To, jakiego rodzaju odpadów pozbyli się przestępcy, w ramach prowadzonych później postępowań stwierdzają biegli z zakresu fizykochemii, chemii sądowej, toksykologii i ochrony środowiska. Najczęściej odpady okazują się na tyle niebezpieczne, że ich unieszkodliwianie może nastąpić jedynie pod restrykcyjną kontrolą, w specjalnie do tego przystosowanych zakładach.

W wielu wyjaśnianych przez śląską policję przypadkach przestępcy gromadzili od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy pojemników z odpadami o pojemności do tysiąca litrów każdy, a także duże ilości innych odpadów. Np. w Żorach na wynajętym terenie odkryto kilkaset ton płynnych odpadów, składowanych w zbiornikach umieszczonych na 14 naczepach ciężarówek. Szacunkowy koszt utylizacji tych chemikaliów to nawet 3 mln zł.

Wśród porzucanych przez przestępców odpadów są m.in. chemiczne substancje płynne (np. cyjanki, benzen, aceton, węglowodory, substancje oleiste, szlamy wodne) o właściwościach kancerogennych i mutagennych, a także pozostałości po produkcji farb, lakierów, emalii, kitu, klejów oraz kwaśne smoły z przeróbki ropy naftowej. Wśród odpadów stałych są np. niebezpieczne odpady pohutnicze, zmielone materiały zawierające plastik, gumę, odzież, styropian czy folie, a także szkodliwe odpady komunalne oraz odpady powstałe z demontażu pojazdów.

Policjanci apelują o ostrożność

Przed przestępczym procederem związanym z nielegalnym obrotem niebezpiecznymi odpadami policja ostrzega szczególnie właścicieli hal i magazynów oraz gruntów pod wynajem, przewoźników oraz firmy i osoby wynajmujące środki transportu, a także osoby mieszkające na uboczu bądź w pobliżu dużych obszarów, gdzie przestępcy mogą nielegalnie gromadzić odpady. Więcej o apelu policji pisaliśmy tutaj. (PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

13 zatrzymanych ws. "afery śmieciowej" (06 czerwca 2019)Kiedy trzeba zrobić coś więcej, róbmy to (03 czerwca 2019)Kolejny aresztowany w sprawie porzucania niebezpiecznych odpadów (31 maja 2019)Policja odkryła odpady chemiczne koło Radziejowa (27 maja 2019)Pieniądze dla samorządów na usuwanie porzuconych odpadów (16 maja 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony