Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Referendarz referendarz w Centralnym Laboratorium Badawczym Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie
CATCH-ME wspólne przejazdy do pracy CATCH-ME

Co ma wspólnego smog w Rybniku ze smogiem w New Delhi?

a+a-    Powrót       07 listopada 2019       Powietrze i klimat   

Emisje z sektora komunalno-bytowego nieznacznie spadają, ale niska emisja z transportu wzrasta. Efekt? Polska pierwsza w Europie w zakresie stężeń pyłów PM2,5 i stężeń B(a)P w powietrzu – wynika z najnowszego raportu EEA „Air quality in Europe”.

W Ambasadzie Francji w Polsce odbyła się wczoraj konferencja pt. „Zanieczyszczenie powietrza a zdrowie Polaków", którą zdominowały złowrogie statystyki: chorób, zgonów i stężeń szkodliwych pyłów PM2,5 i PM10, czy rakotwórczego benzo[a]pirenu.

Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego przywołał informację o gigantycznym smogu w New Deli, która kilka dni temu obiegła i zszokowała świat. W Polsce informacje o smogu, szczególnie w okresie grzewczym, również wywołują emocje, ale nie w takiej skali. - Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że w polskich realiach zdarza się poziom zanieczyszczenia powietrza porównywalny do tego w Indiach(1) (patrz casus Rybnika) i nie jest traktowany jako stan zagrożenia publicznego, jak to się stało w New Deli – wskazał.

Polska w niechlubnej czołówce

Znajduje to potwierdzenie w najnowszym raporcie Europejskiej Agencji Środowiska (ang. European Environment Agency, EEA) „Air quality in Europe – 2019 raport”, który wskazuje, że jakość powietrza w Polsce należy do najniższych wśród większości państw UE. Dominika Mucha z Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej zauważyła, że pod względem najwyższych stężeń zanieczyszczeń, Polska zajmuje 19. miejsce w zakresie stężeń NO2, 2. miejsce w zakresie pyłów PM10 i, uwaga, 1. miejsce w zakresie stężeń pyłów PM2,5 i również 1. miejsce w zakresie stężeń B(a)P.

Statystyki wskazują, że rocznie blisko 50 tysięcy Polaków umiera przedwcześnie z powodu zanieczyszczenia powietrza.

Niska emisja: mieszkalnictwo i transport

Nie może być inaczej, skoro ok. 3,8 mln domów jednorodzinnych w Polsce jest ogrzewanych poprzez spalanie węgla i drewna. Z analizy przedstawionej przez Dominikę Muchę wynika, że 80 proc. z nich to kotły zsypowe (z czego ponad 40 proc. ma mniej niż 10 lat), z których emisje w porównaniu z automatycznym kotłem klasy 5 są 5-30-krotnie wyższe w przypadku pyłów i 10-30-krotnie wyższe w przypadku B(a)P. Może to dziwić, ale cały czas ponad 50 proc. nowoinstalowanych źródeł ciepła jest zasilana węglem lub biomasą. – Dodatkowym problemem jest brak termoizolacji w ok. 40 proc. budynków jednorodzinnych. Tylko ok. 10 proc. gospodarstw posiada warstwę termoizolacyjną powyżej 10 cm – stwierdziła prelegenta. Jednak, o ile emisje z sektora komunalno-bytowego w ostatnim czasie nieznacznie spadają, to emisje z transportu… wzrastają.

W Polsce jest obecnie zarejestrowanych ponad 27 mln pojazdów, z których 80 proc. to samochody starsze niż 10 lat, 57 proc., starsze niż 15 lat, a 37 proc. starsze niż 20 lat.

# ODDYCHAJ WARSZAWO

Miasto Stołeczne Warszawa wprowadziło Warszawski Indeks Powietrza (WIP), z podziałem na WIP Ogólny i WIP Zdrowotny (przeznaczony dla osób należących do jednej z czterech grup ryzyka zdrowotnego związanego zanieczyszczeniami powietrza(2)). Jak wyjaśniał Paweł Malka, naczelnik Wydziału Monitoringu Jakości Powietrza i Edukacji, „Warszawski Indeks Powietrza powstał po to, aby w prosty i skuteczny sposób informować warszawiaków o potencjalnym wpływie zanieczyszczeń powietrza na zdrowie. Do ustalenia danego poziomu WIP wykorzystuje się m.in. wyniki pomiarów stężeń zanieczyszczeń powietrza. Ponieważ ich interpretacja (czy dany poziom zanieczyszczeń w powietrzu jest szkodliwy i jak bardzo) może być kłopotliwa, przedstawia się tę informację w sposób dostępny dla każdego”. Trwaja prace nad udoskonalaniem systemu.

Katarzyna Zamorowska: Dziennikarz, prawnik Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Przypisy

1/ Np. z 7 stycznia 2017 r., stacja pomiarowa w dzielnicy Orzepowice w Rybniku wskazała wynik 1563 µg/m3. A to oznacza, że norma PM10 (50 µg/m3) została przekroczona o 3126 proc.2/ WIPz dla dzieci z astmą, dla seniorów, dla osób z chorobami układu krążenia oraz osób z chorobami układu oddechowego. Więcej informacji na stronie:
http://wip.um.warszawa.pl/index.html

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Na Syberii ogień zniszczył już ponad 300 tys. hektarów lasu (08 lipca 2020)Fundusz Sprawiedliwej Transformacji nie będzie finansował projektów gazowych? Jest stanowisko ambasadorów UE (01 lipca 2020)Ministerstwo Klimatu nie przedłuży starych norm dla miałów węglowych (19 czerwca 2020)Łódź: 3 mln zł na wymianę nieefektywnych kotłów (27 maja 2020)Od 1 lipca drobni odbiorcy nie kupią miału węglowego do celów grzewczych (25 maja 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony