Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalist(k)a ds. energetyki obywatelskiej Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć
Raport „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2020” Instytut Energetyki Odnawialnej

Sojusz pomp ciepła z PV z dopłatami do energii w tle

a+a-    Powrót       28 lutego 2019       Energia   

O instalacjach OZE najlepiej myśleć już na etapie projektowania domu, nawet jeśli planujemy je zamontować w przyszłości – podkreślają eksperci. Optymalnym rozwiązaniem jest wykorzystanie fotowoltaiki do produkcji prądu i pomp ciepła do ogrzewania.

Rozwój rynku pomp ciepła związany jest w dużym stopniu z wysokością cen za energię elektryczną. Wszystko wskazuje na to, że ustawa o dopłatach do cen prądu wejdzie w życie (czeka na podpis Prezydenta), czyli wszyscy odbiorcy energii w roku 2019 otrzymają rachunki z cenami energii sprzed 30 czerwca 2018 r. Póki nie ma rozporządzeń wykonawczych, które mają sprawy doprecyzować, pozostaje jednak wiele niejasności - zwraca uwagę dr Marek Przychodzeń, prezes firmy doradczej EIDOS sp. z.o.

Podczas XII Ogólnopolskiego Forum Pomp Ciepła dr Przychodzeń wskazywał też, że impas na rynku energetycznym nie jest spowodowany tylko ustawą. - Przedwyborcza polityka rządu w tej kwestii to jedno, a fakt nieprzemyślanej polityki zakupowej firm, samorządów i instytucji publicznych, które po prostu źle kupowały energię, to druga sprawa - stwierdził. W każdym razie, w tym roku wszyscy dostaną dopłaty.

Bilans zysków i strat

- Już w tym momencie dużo spółek energetycznych jest do kupienia i gorączkowo szuka inwestorów. W efekcie polityki rządu rynek cofnie się do sytuacji sprzed kilku lat, na którym zostaną tylko duże spółki Skarbu Państwa – prognozował prelegent. A co mają robić odbiorcy energii? Dr Przychodzeń nie pozostawia złudzeń, że rynek to wszystko sobie i tak odbije na konsumencie w 2020 r., więc radzi, by pieniądze z zaoszczędzonych rachunków przeznaczyć na alternatywne źródła energii. Czyli na to, na co de facto mogłyby być przeznaczone przez rząd.

Pompy ciepła wspomagane fotowoltaiką

Jako atrakcyjne rozwiązanie wskazywano połączenie pomp ciepła z fotowoltaiką, korzystne zwłaszcza w obecnej sytuacji na rynku energii. Bogdan Szymański, prezes Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej Polska PV, przekonywał, że na to, jakie będą ceny prądu, nie mamy wpływu, ale dzięki PV możemy mieć wpływ na rachunki za energię. - Obecny system rozliczania energii wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną, czyli tzw. system opustów i bilansowania rocznego, pozwala na uniezależnienie się od wzrostu cen energii przez inwestora, szczególnie takiego, który potrzebuje dużo energii elektrycznej. System nie obejmuje jednak przedsiębiorców, co powinno ulec zmianie – zauważył prezes.

Mądrze zaplanować dom

Sojusz PV z pompami ciepła jest mile widziany, ale nie wszędzie możliwy (np. dużymi ograniczeniami są spadziste konstrukcje dachu czy kominy), dlatego eksperci apelowali o rozważne decyzje już na etapie projektowania obiektu przez architekta. Bogdan Szymański zauważył, że koszt przygotowania instalacji pod fotowoltaikę od razu, nawet jeśli planujemy ją w perspektywie kilku lat, daje ogromne oszczędności (a jej koszt to kilkaset złotych). Paweł Lachman, prezes Zarządu Port PC, zapowiedział dużą kampanię społeczną w sprawie promowania idei budynków bez rachunków. Budynek bez rachunków z jednej strony ma małe zapotrzebowanie na ciepło użytkowe potrzebne na ogrzewanie i ciepłą wodę, a z drugiej optymalnie byłoby, żeby był wyposażony w pompy ciepła produkujące równocześnie energię elektryczną, czyli wyposażone w instalacje fotowoltaiczne.

- Zanotowaliśmy wzrost w sprzedaży pomp ciepła w ubiegłym roku o 30 proc. Choć wciąż daleko nam do takich krajów, jak Szwajcaria, Austria czy Niemcy, to tendencja jest bardzo obiecująca – skonkludował Lachman.

Katarzyna Zamorowska: Dziennikarz, prawnik

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

IRENA: Odnawialne źródła energii rosną w siłę. Słońce i wiatr z największym wzrostem. (07 kwietnia 2020)Inwestycje w farmy wiatrowe na lądzie: Polska na unijnym podium (07 kwietnia 2020)Panele PV, prosumenci i patenty... dostaw energii ze słońca pandemia nie zatrzyma (02 kwietnia 2020)Czy część elektrowni wodnych od października zostanie wyłączona? (01 kwietnia 2020)Antykryzysowe rozwiązania dla wytwórców OZE (31 marca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony