Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Badania geologiczne i badania środowiska gruntowo-wodnego firmy Menard
CATCH-ME wspólne przejazdy do pracy firmy CATCH-ME

Główna ulica w Sopocie bez reklam.

a+a-    Powrót       13 września 2019       Planowanie przestrzenne   

Z głównej ulicy w Sopocie zniknęły wszystkie wielkoformatowe reklamy. To efekt realizacji przez samorząd miejski uchwały krajobrazowej, a w ślad za tym usuwania z Sopotu szpecących reklam.

Sopocka rada miejska przyjęła uchwałę krajobrazową w marcu 2018 r. Jej założenia weszły w życie niecałe trzy miesiące później. Właściciele „tablic reklamowych i urządzeń reklamowych innych niż szyldy” dostali rok na dostosowanie ich do zapisów wyżej wspomnianej uchwały, szyldów – dwa lata, a istniejących ogrodzeń – 4 lata.

Na początku tego roku sopocki magistrat wysłał około 100 pism do wspólnot mieszkaniowych w Sopocie oraz agencji reklamowych w Trójmieście. Pism informujących o wejściu w życie przepisów sopockiej uchwały krajobrazowej. W lipcu tego roku wysłał do tych samych podmiotów pisma przypominające o upłynięciu okresu przejściowego. - Z końcem lipca tego roku podjęto postępowanie wstępne w stosunku do 20 podmiotów – informuje Urząd Miasta Sopotu. - Przykład kary za reklamę: ok. 1000 zł za 100 m kw. reklamy/za 1 dzień niezgodności reklamy z uchwałą krajobrazową. W efekcie tych działań udało się usunąć z obszaru Al. Niepodległości ok. 50 reklam, w tym ponad 14 bannerów wielkoformatowych, zlokalizowanych głównie na elewacjach budynków. Sopot to chyba pierwsze miasto w Polsce, na terenie którego nie ma już żadnego wielkoformatowego banneru na zabytkowej kamienicy – dodano.

Aleja Niepodległości, główna sopocka ulica, którą miasto w ostatnich latach poddało rewitalizacji, dzięki usunięciu z niej wielkoformatowych reklam zyskała inny, dużo lepszy niż dotąd wygląd. – Warto zauważyć, że dotychczasowe sukcesy są efektem współpracy między Urzędem Miasta Sopotu a właścicielami nośników reklamowych, wspólnotami mieszkaniowymi oraz właścicielami firm – komentuje Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu.

Katalog dobrych praktyk

Sopocki urząd miasta dodaje, że usunięcie bannerów wielkoformatowych to jednak tylko przedsmak zmian, jakie czekają miasto. Teraz sopocki samorząd miejski chce wziąć się za bilbordy reklamowe i za „wiele innych, pomniejszych reklam niezgodnych z uchwałą krajobrazową”. W celu lepszego zrozumienia zapisów uchwały krajobrazowej przez jej adresatów, miasto przygotowało „Katalog dobrych praktyk dla Sopotu(1)", który wyjaśnia procedury dotyczące umieszczania reklam w Sopocie. Katalog skrótowo obrazuje zapisy uchwały krajobrazowej oraz prezentuje ogólne standardy umieszczania reklam w Sopocie. Poruszone są w nim zagadnienia mówiące m.in. o tym, w którym obszarze miasta dozwolone są dane rodzaje reklam.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Przypisy

1/ Katalog jest do pobrania na stronie miasta:
https://www.sopot.pl/aktualnosc/7598/mniej-reklam-w-sopocie

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Sopot: Przyjęto uchwałę krajobrazową (29 maja 2018)Przygotowano projekt uchwały krajobrazowej dla Gdańska (12 lutego 2018)Ciechanów kończy z chaosem reklamowym (12 września 2016)Ustawa krajobrazowa nie tylko o reklamach (27 kwietnia 2015)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony