Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Zastępca Kierownika Logistyki Eneris Surowce S.A.
Maszyna kompostująca Oklin GG02 firmy Interseroh Polska

Cyfryzacja sposobem na lepszą jakość selektywnej zbiórki odpadów

a+a-    Powrót       10 października 2018       Odpady       Artykuł promocyjny   

Nowe zasady segregacji w wielu samorządach są dopiero wdrażane, a mieszkańcy często nie orientują się, kiedy i jakie odpady przygotować do odbioru. Brwinów i Bielsko-Biała mają pomocną w tym obszarze aplikację. O jej zaletach mówi Anna Woś-Franka, dyrektor ds. operacyjnych i innowacji w SUEZ Polska.

Anna Woś-Franka
Dyrektor ds. operacyjnych i innowacji w SUEZ Polska

Teraz Środowisko: Aplikacja infoSUEZ to nowe narzędzie, które ma służyć mieszkańcom. Jakie funkcjonalności można zyskać instalując ją na telefonie?

Anna Woś-Franka: Dzięki aplikacji mieszkańcy mogą korzystać z licznych udogodnień. Przede wszystkim, poznają harmonogram odbioru odpadów dla wybranych adresów oraz otrzymują przypomnienia o nadchodzącym terminie wywozu. Mogą monitorować nawet pięć adresów jednocześnie, co jest ważne dla właścicieli kilku domów czy osób opiekujących się np. starszymi członkami rodziny. Informacje przedstawione są w intuicyjny sposób, a powiadomienia wyświetlane o wybranej przez użytkownika porze. Dzięki temu, łatwiej pamiętać o udostępnieniu worka czy pojemnika z odpowiednią frakcją odpadów. Wybierane zakładki przedstawiają kolejne funkcjonalności.

Poza harmonogramem, w menu mamy opis zbieranych w gminie frakcji oraz bazę odpadów. Znajdziemy też informacje o terminach wnoszenia opłat za odbiór odpadów z wyszczególnieniem domów jednorodzinnych, wielorodzinnych, domków letniskowych oraz nieruchomości niezamieszkałych. Wymienione są sposoby płatności oraz odnośnik do aktualnych stawek. Oprócz tego aplikacja wskazuje pobliskie PSZOK-i lub informacje o zbiórce objazdowej, np. frakcji gabaryty. W razie remontu - pozwala na zamówienie kontenera na odpady budowlane w trzech prostych krokach, poprzez sklepSUEZ.

TŚ: Czy narzędzie obejmuje również odbiór odpadów w budynkach wielorodzinnych?

AWF: Jak najbardziej, do wyboru dostępne są wszystkie punkty odbioru odpadów w danej gminie. Przyznam jednak, że największym zainteresowaniem cieszy się wśród właścicieli budynków jednorodzinnych. Odpady od mieszkańców takich nieruchomości odbierane są np. raz na 2-4 tygodnie, więc pilnowanie harmonogramu odbioru jest bardzo istotne. W przeciwnym razie, zostają oni z odpadami do następnego, odległego terminu, a wypełnione worki lub pojemniki zalegają przed domem.

TŚ: W jaki sposób aplikacja wspiera samorządy?

AWF: Patrząc bardzo pragmatycznie, przede wszystkim pozwala ograniczyć liczbę zgłoszeń dotyczących braku odbioru odpadów, a są one dość częste. Tam gdzie funkcjonuje, zgłoszeń jest mniej, bo mieszkańcy są na bieżąco informowani o zbliżającym się terminie odbioru, bądź zmianach w harmonogramie. Dodatkowo, aplikacja stanowi formę nowoczesnego kanału komunikacji z mieszkańcami, wpisującego się w ideę cyfryzacji. Umożliwia wysyłanie różnego rodzaju alertów związanych z odpadami, takich jak termin opłaty za gospodarowanie odpadami (zgodnie ze złożoną deklaracją). Urząd nie musi wysyłać powiadomień SMS lub mailowych, wystarczy powiadomienie przez aplikację. Zakres informacji jest ograniczony jedynie pomysłowością – mogą dotyczyć one także nadchodzących akcji i wydarzeń edukacyjnych, takich jak Dzień Ziemi. Alerty trafiają do wszystkich lub wybranych mieszkańców, będących użytkownikami aplikacji.

Jeśli chodzi o korzyści długoterminowe – aplikacja ułatwia gminie osiągnięcie wymaganych poziomów recyklingu i zwiększa jakość selektywnej zbiórki.

TŚ: Zwiększa jakość selektywnej zbiórki?

AWF: Oczywiście dzieje się to pośrednio, poprzez budowanie świadomości i dyscypliny w zakresie terminowości oraz jakości segregowanych odpadów. InfoSUEZ pełni istotną rolę edukacyjną w zakresie prawidłowej segregacji. Wspomniana baza opisuje ponad 500 różnego rodzaju odpadów i jest systematycznie uzupełniana o kolejne pozycje. Posiada funkcję wyszukiwania konkretnego odpadu po jego powszechnie używanej nazwie i wskazuje sposób jego gromadzenia. Dowiemy się np. gdzie wyrzucić stare akwarium, ceramikę, butelkę po oleju roślinnym czy aerozol. Oprócz bazy wskazane są także odpady, które można oddać do konkretnych PSZOK-ów oraz opis i piktogramy poszczególnych frakcji. Co istotne dla samorządów, możliwa jest personalizacja aplikacji. Odpady często zbiera się w różny sposób, pod innymi, charakterystycznymi dla gminy piktogramami. Dostosowanie bazy i oznaczeń graficznych stanowi więc dużą wartość, zwłaszcza w kontekście wzmacniania wiedzy i zrozumienia zasad zbiórki wśród mieszkańców.

TŚ: W jakich miastach narzędzie jest już dostępne?

AWF: Aplikacja funkcjonuje już w Bielsku-Białej i podwarszawskim Brwinowie. Choć działa dopiero od kilku miesięcy, notujemy już ponad 2500 pobrań, co świadczy o dużym zainteresowaniu. Otrzymujemy też bardzo pozytywne sygnały od obu samorządów. Obecnie trwają prace testowe w kolejnej miejscowości na północy Polski, ale jeszcze nie mogę zdradzić dokładnej lokalizacji.

TŚ: Warto podkreślić, że aplikacja infoSUEZ została we wtorek nagrodzona Ekolaurem Polskiej Izby Ekologii. Czym Pani zdaniem najbardziej zasłużyła sobie na to prestiżowe wyróżnienie?

AWF: InfoSUEZ stanowi odpowiedź zarówno na potrzeby gminy, jak i mieszkańców. Równocześnie przyczynia się do poprawy stanu środowiska naturalnego. Stąd nasze zgłoszenie, a myślę, że i dlatego nagroda, w kategorii ekoprodukt, zielone technologie. Nasi pracownicy działu IT zareagowali elastycznie na zapytanie ofertowe gmin i cieszymy się, że zostało to docenione. Wyróżnienie pokazuje również, że obrany przez nas kierunek digitalizacji jest słuszny, co stanowi dodatkową satysfakcję. Dodam tutaj, że infoSUEZ jest częścią i zapowiedzią większego projektu, który – właśnie dzięki zaangażowaniu nowoczesnych technologii – zwiększy transparentność w branży odpadów, dostarczając gminom dane oraz umożliwiając ich sprawną analizę.

Marta Wierzbowska-Kujda: Redaktor naczelny, specjalista ds. ochrony środowiska SUEZ PolskaTekst powstał przy współpracy z grupą SUEZ.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Jak segregują Polacy? Najnowsze statystyki (11 października 2019)Rząd chce sięgnąć do kieszeni producentów odpadów (09 października 2019)Co dwa PSZOKi, to nie jeden (25 września 2019)Prawidłowa segregacja dotyczy także odpadów zmieszanych (20 września 2019)Wykorzystujemy potencjał bioodpadów w zbyt małym stopniu (13 września 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony