Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Operator Wózka Widłowego SUEZ Polska Sp. z o.o.
SklepSUEZ.pl - podstawiamy kontener na odpady pod Twój dom - i masz to z głowy! firmy SUEZ

Sposób na odpady nienadające się do recyklingu

a+a-    Powrót       19 lutego 2018       Odpady   

Konsorcjum spółek obejmujące Air Liquide, AkzoNobel Specialty Chemicals, Enerkem i Port Morski Rotterdam podpisało umowę dotyczącą opracowania oraz początkowej inwestycji w projekt realizowany w nowoczesnej placówce „Waste-to-chemistry” („od odpadów do chemii”) w Rotterdamie. Jest to pierwsze tego typu miejsce w Europie, w którym rozwijane będą trwałe, alternatywne rozwiązania w zakresie utylizacji odpadów nienadających się do ponownego przetworzenia z myślą o przekształceniu tworzyw sztucznych i innych odpadów zmieszanych w zupełnie nowe surowce.

Początkowe inwestycje, które pokryją wydatki w ramach szczegółowych prac inżynieryjnych, utworzenia dedykowanego przedsiębiorstwa typu joint venture oraz ukończenia procedur uzyskania niezbędnych pozwoleń, wyniosą 9 milionów EUR. Pod koniec bieżącego roku konsorcjum zamierza podjąć ostateczną decyzję inwestycyjną (ang. Final Investemnt Decision; FID) w sprawie projektu wartego szacunkowo 200 milionów euro.

Realizację projektu wspiera holenderskie Ministerstwo Gospodarki i Polityki Klimatycznej, które zgodziło się opracowywać mechanizmy i regulacje mające na celu pełny rozwój technologii, która pomoże Holandii w przejściu na gospodarkę niskoemisyjną. Projekt „Waste-to-chemistry” cieszy się również poparciem Urzędu Miasta Rotterdam, władz Prowincji Holandia Południowa oraz InnovationQuarter - regionalnej agencji ds. rozwoju.

Wytworzą nawet 270 mln litrów "zielonego" metanolu

Dedykowana placówka będzie w stanie przetworzyć nawet do 360 000 ton odpadów i przekształcić je w 220 000 ton (270 milionów litrów) „zielonego” metanolu. Odpowiada to rocznej produkcji odpadów przez 700 000 gospodarstw domowych i ograniczeniu emisji CO2 nawet o 300 000 ton.

- To kamień milowy dla naszego projektu i ważny krok w kierunku wdrożenia zrównoważonego przemysłu chemicznego o obiegu zamkniętym - powiedział Marco Waas, dyrektor ds. badań, rozwoju i innowacji w spółce AkzoNobel Specialty Chemicals, który stoi na czele komitetu sterującego konsorcjum. Z uwagi na aktualne wyzwania w zakresie recyklingu tworzyw sztucznych w Europie, to idealny moment na zawarcie tego porozumienia. Odpady nienadające się do ponownego wykorzystania możemy przetwarzać w metanol, który jest jednym z najważniejszych surowców wykorzystywanych do produkcji artykułów codziennego użytku - np. niskoemisyjnych paliw stosowanych w transporcie. Można go wykorzystać nie tylko na potrzeby dotychczasowych łańcuchów dostaw, zastępując nim paliwa kopalne - pozwala również uniknąć emisji dwutlenku węgla będącego produktem spalania odpadów.

- Jest to kolejny ważny i ekscytujący krok, który przybliży nas do rozpoczęcia w 2018 roku budowy pierwszej w Europie zaawansowanej technologicznie biorafinerii - powiedział Vincent Chornet, prezes i dyrektor generalny spółki Enerkem. - Jako przedsiębiorstwo wchodzące w skład tego nowatorskiego konsorcjum spółka Enerkem będzie dostawcą technologii, głównym wykonawcą i wspólnikiem posiadającym udział kapitałowy w projekcie. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Madryt ma pomysł na circular economy (05 lipca 2018)Kołobrzeg stolicą ekologii i gospodarki o obiegu zamkniętym (04 lipca 2018)Nowy pakiet odpadowy, czyli jak powinien wyglądać kompromis (21 czerwca 2018)GOZ wśród kierunków studiów na Politechnice Śląskiej (04 czerwca 2018)Przedsiębiorcy zawalczą o więcej pieniędzy na politykę spójności (30 maja 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony