Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
28.01.2021 28 stycznia 2021

Sprawne ładowanie autobusów dzięki wymiennym bateriom? Trwają testy systemu

   Powrót       15 listopada 2018       Transport   

Pierwszą w Polsce stację szybkiego ładowania i automatycznej wymiany baterii autobusowych uruchomiły w środę Tauron i Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie. Chodzi o sprawdzenie rozwiązania potencjalnie korzystnego dla przewoźników i dystrybutorów energii.

Jaworzno było pierwszym miastem w Polsce, które w 2015 r. wprowadziło autobus elektryczny do stałej eksploatacji. Dziś na 60 używanych w mieście wozów, 23 to pojazdy elektryczne, a kolejny jest testowany. Do 2020 r. miasto zamierza kupić dalsze 20 elektrycznych autobusów, będzie też uczestniczyło w badaniach prototypów autonomicznych pojazdów transportu publicznego.

Tauron i PKM Jaworzno już dwa lata temu podjęły współpracę dotyczącą badań i rozwoju technologii ładowania autobusów elektrycznych. W tym celu Tauron dostarczył do Jaworzna niskopodłogowy, klimatyzowany, dwunastometrowy autobus elektryczny chińskiej produkcji.

Elastyczne podejście do ładowania baterii

Obecnie w jaworznickiej zajezdni zostanie przetestowany pierwszy w Polsce system pozwalający na ładowanie i automatyczną wymianę baterii autobusu elektrycznego z wymiennymi akumulatorami. Zbudowana w ramach współpracy spółki Tauron Dystrybucja i PKM stacja ładowania i wymiany baterii znajduje się w hangarze na terenie zajezdni.

Gdy autobus wjedzie do wewnątrz, specjalne roboty wyjmują z niego rozładowane baterie, a następnie instalują nowe – wcześniej naładowane, z drugiego kompletu. Proces trwa kilka minut. Autobus rusza w trasę z nowym kompletem baterii, a wyjęte akumulatory w tym czasie ładują się – do pełna w ok. 2-3 godziny.

Jak zaznaczył w środę prezes spółki Tauronu Dystrybucji Robert Zasina, projekt prowadzony wespół z PKM Jaworzno umożliwia dystrybutorowi energii elektrycznej – współpracującemu przy nim też z Politechniką Warszawską, m.in. weryfikację rozwiązań związanych nie tylko z infrastrukturą ładowania autobusów elektrycznych, ale też zapewnianiem mocy przyłączeniowych. Podkreślił, że otwarta w środę stacja jest nowością na skalę Polski. - Daje ona możliwość bardziej elastycznego podejścia do ładowania baterii w samochodach czy autobusach elektrycznych - wyjaśnił. Jak uściślił, testowane rozwiązanie daje możliwość praktycznie ciągłej pracy pojazdu – z wyjątkiem czasu na wymianę baterii, ale też wybór godzin ich ładowania. To z kolei przekłada się na możliwość zarządzania kosztami przewoźnika – związaną z różnymi cenami energii o różnych porach. Z kolei dystrybutor energii ma możliwość elastycznego zarządzania procesami ładowania.

W 100 proc. elektryczny transport miejski?

Prezes PKM Jaworzno Zbigniew Nosal zaznaczył, że użytkowane już przez tego przewoźnika 24 autobusy elektryczne przejechały już znacznie ponad 2 mln km, co przekłada się to na ponad milion litrów paliwa, które nie zostało spalone. Jego zdaniem doświadczenie to potwierdza, że rozwój elektromobilności jest możliwy, ale wymaga dobrej współpracy. - Rozwój ten jest możliwy dzięki dobrej, ścisłej współpracy operatorów systemu dystrybucyjnego z operatorami systemów transportowych. (...) Mam nadzieję, że współpraca ta doprowadzi do tego, że w najbliższych czasach całość transportu miejskiego w Jaworznie będzie obsługiwana taborem elektrycznym - zadeklarował Nosal. (PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Ekspert PIRE: autobusy CNG nie spełniają definicji autobusu zeroemisyjnego (12 stycznia 2021)Katowice: Modernizacja linii tramwajowej z dofinansowaniem (31 grudnia 2020)„Zielony transport publiczny” – składanie wniosków rusza w styczniu (31 grudnia 2020)Krakowska linia tramwajowa będzie jedną z największych inwestycji PPP w Polsce (22 grudnia 2020)Poprawa jakości powietrza nadrzędnym celem Polkowic, elektromobilność najlepszym sposobem na jego osiągnięcie (22 października 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony